Naga MarketsKwestia manipulacji cenowej na rynku kryptowalut jest nadal głośna. Eskalacja dyskusji na temat tego problemu miała miejsce w połowie czerwca, gdy amerykańska agencja CFTC rozpoczęła śledztwo dotyczące wzrostu cen kryptowalut idącego w parze z kreacją monet Tether. Według Bloomberga, taka sytuacja nie ma już miejsca. Choć w sierpniu wyemitowano USDT o wartości ponad pół miliarda dolarów, nie wpłynęło to na kapitalizację rynkową kryptowalut.

Tether nie manipuluje już rynku

Tether, czyli USDT, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kryptowalut na rynku. Została stworzona w celu wprowadzenia na giełdy stabilnej waluty wspomagającej handel. Jej wartość oscyluje w okolicach 1 USD (waha się w zakresie 0,97-1,02 USD). Inwestorzy kryptowalutowi mieli jednak wątpliwości co do możliwości pokrycia wartości tokenów po tym, jak Tether zerwał umowę z firmą audytową Friedmann LLP zanim doszło do oficjalnej kontroli.

Tether był również wykorzystywany do sztucznego windowania cen kryptowalut. Wzrosty kapitalizacji rynkowej branży były ściśle skorelowane z jego kreacją. Wygląda jednak na to, że ten etap w historii rynku krypto już się zakończył. Zdaniem Bloomberga Tether już nie służy do pompowania cen walorów.

Tylko w sierpniu wyemitowano tokeny USDT o wartości 515 mln USD. W przeszłości taki ruch z pewnością doprowadziłby do wzrostu wartości Bitcoina, lecz teraz to nie miało miejsca. W obiegu znajdują się obecnie tokeny USDT o łącznej wartości 2,8 mld USD.

Tether porusza cenami mniejszych kryptowalut

Mimo braku dowodów na bieżącą manipulację cenową całego rynku kryptowalut przez Tether, wygląda na to, że token może mieć wpływ na mniej popularne walory. Korelacja wolumenu handlowego USDT utrzymuje się na wysokim poziomie w parze z takimi kryptowalutami jak NEO czy EOS, taka sytuacja miała miejsce w okresie od stycznia do czerwca tego roku.

Z drugiej strony związek ten przestał działać w sierpniu. Według badania Chainalysis, w okresie o 30 lipca do 21 sierpnia, EOS stracił 37% wartości, a NEO 44%, więc emisja tokenów Tether nie zmieniła sytuacji. Ciężko jednak stwierdzić, czy sierpniowe spadki na rynku krypto nie byłyby silniejsze, gdyby nie zastrzyk nowego kapitału w postaci monet USDT.

Korelacja między USDT a koszykami kryptowalut
Źródło: Bloomberg


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here