Naga Markets

Bardzo oczekiwana aktualizacja Ethereum o nazwie The Merge, mająca na celu stworzenie bardziej zrównoważonego blockchaina, przekształciła drugą co do wielkości kryptowalutę z modelu konsensusu proof-of-work na proof-of-stake. To też sprawiło, że oprócz zmniejszenia zużycia energii przez sieć ETH o 99,98 proc., aż o 90 proc. ma szacunkowo spaść emisja nowych tokenów.

ETH stanie się tokenem deflacyjnym?

Merge był pierwszą z pięciu aktualizacji zaplanowanych dla blockchaina Ethereum i obejmował przejście na bardziej energooszczędny mechanizm konsensusu proof-of-stake (PoS). Według pierwszych szacunków, Ethereum jest teraz o 99,98 proc. bardziej wydajne energetycznie niż wtedy, gdy używało konsensusu proof-of-work (PoW).W rezultacie emisja dwutlenku węgla spadła z ponad 11 milionów ton rocznie do mniej niż 870, co według amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska jest odpowiednikiem sumy 100 typowych amerykańskich domów.

Przaśnie na proof-of-stake sprawiło także, że przysłowiowi górnicy zastąpieni zostali walidatorami, co w praktyce przyczynia się do zmniejszenia emisji o 90 proc. do około 600 tysięcy rocznie. Fakt ten sprawił, że Ethereum stało się neutralne, bądź okresowo nawet deflacyjne.

cashifyChcesz kupić bądź sprzedać Bitcoina (BTC)? Skorzystaj z oferty cashify, sieci kantorów umożliwiających wymianę ponad 460 kryptowalut.
SPRAWDŹ NAS >>

Ekonomiści z City dostrzegają, że w pierwszym dniu po Merge ogólna podaż ETH spadła, ponieważ spalone opłaty handlowe były większe niż nagrody wydane walidatorom.

Twierdzą oni ponadto, że dzięki zmianie konsensusu, ETH stało się aktywem przynoszącym zyski, z obecną stopą zwrotu ze stakingu na poziomie około 4,5 proc.

Ci sami eksperci dostrzegają jednak równocześnie, że przed ETH jeszcze daleka droga. Uważają oni bowiem, że The Merge jedynie “ustawia scenę dla dużych ulepszeń skalowalności”, ale opłaty za gaz są napędzane przez aktywność sieciową. Znaczące skalowanie prawdopodobnie przyjdzie w ich ocenie dopiero w wyniku Surge, następnej planowanej aktualizacji, która może zostać wprowadzona w przyszłym roku.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułSolana wyprzedziła Ethereum pod względem liczby dziennych transakcji
Następny artykuł„Młot FEDu” dobije Bitcoina i Ethereum. Kurs ETH z celem poniżej 1000 USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

2 KOMENTARZE

  1. Zużycie energii się nie zmniejszyło nawet o 1% ponieważ kopanie ETH zostało przestawione na ETC. Wszystkie kartki chodzą nadal tylko kopią inną walutę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here