Naga MarketsCitigroup Inc. w swojej ostatniej notatce informuje, że warto obrać ścieżkę inwestowania na rynkach wschodzących (ang. emerging markets) i zmniejszyć ekspozycję na rynki zachodnioeuropejskie. Za taką zmianą nastawienia przemawiają trendy gospodarcze i makroekonomiczne będące fundamentami dla obu grup aktywów.

  • Rynki wschodzące cechują się większym ryzykiem, ale też niekiedy większą stopą zwrotu
  • W ostatnich 5 miesiącach indeks MSCI World zyskał 15,49%
  • W tym samym czasie MSCI Emerging Markets zwiększył notowania o 21,28%

Citigroup: akcyjne rynki wschodzące lepsze niż rozwinięte

Eksperci Citigroup poinformowali, że zwiększenie ekspozycji na rynki wschodzące może okazać się korzystniejsze niż inwestowanie w rozwinięte rynki europejskie.

– Sądzimy, że rozsądnym jest zmniejszyć ekspozycję na ryzyko specyficzne dla rynków rozwiniętych w czasie, gdy krótkoterminowe szanse na zysk są zredukowane przez możliwość niespodziewanej zmiany regionalnych wskaźników do wartości negatywnych – stwierdzili przedstawiciele Citigroup.

– Jeśli chodzi o rynki akcyjne to wciąż jesteśmy na nich skupieni, jednak rekomendujemy przejście z europejskich spółek na te z rynków wschodzących z uwagi na obecne trendy danych makroekonomicznych – zaznaczyli analitycy Citigroup.

Zachodnioeuropejskie rynki akcyjne radziły sobie bowiem latem dość słabo. W ostatnich 3 miesiącach brytyjski indeks FTSE100 opadł o 1,46%, francuski CAC40 o 3,70%, a włoski FTSE MIB o 2,39%. Względnie dobrze wypadł tylko DAX, który zyskał 3,11%.

Plus500

Zobacz również: Ropa WTI rośnie 4. dzień z rzędu, jednak tydzień kończy na minusie

Spoglądając na ogólną sytuację na europejskich rynkach akcyjnych, indeks Stoxx Europe 600 przez ostatnie 3 miesiące stracił 0,25%. Tymczasem indeks MSCI Emerging Markets ETF dający ekspozycję na rynki wschodzące przyniósł w tym czasie stopę zwrotu na poziomie 6,56%.

Emerging markets bardziej zyskowne niż rynki europejskie, twierdzi Citigroup
Porównanie notowań indeksów w ostatnich 3 miesiącach. MSCI Emerging Markets ETF (błękitny), CAC40 (zielony), DAX (pomarańczowy), FTSE MIB (czerwony) oraz FTSE 250 (granatowy). Źródło: tradingview.com

– Wyceny rynków akcyjnych emerging markets są atrakcyjne i istnieją dowody powrotu napływów kapitału – stwierdzili analitycy Citigroup.

– Fundamenty dla dolara nie będą go wspierały w średnim terminie. To pozytywna informacja dla ryzykownych aktywów z emerging markets – dodali.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here