Naga MarketsPolska jest jednym z siedmiu krajów UE najbardziej opóźnionych w realizacji planu dekarbonizacji energii elektrycznej do 2030 roku, wynika z analizy krajowych planów na rzecz energii i klimatu państw Unii Europejskiej, przeprowadzonej przez Ember. Polska będzie najbardziej uzależnionym od węgla krajem UE do 2030 r.

Polska krajem który będzie najbardziej uzależniony od węgla do 2030 r.

“Uzależnienie Polski od węgla blokuje transformację energii elektrycznej w UE. Kraj ten jest na dobrej drodze, aby do 2030 roku dysponować najbardziej zanieczyszczoną energią elektryczną w UE, odpowiadając tym samym za prawie jedną czwartą wszystkich emisji w sektorze energetycznym w UE. Polska już teraz ma najdroższą energię elektryczną w Europie ze względu na uzależnienie od węgla i wykorzystanie taniej energii wiatrowej i słonecznej na poziomie poniżej średniej. Jeśli polski rząd nie zmieni kierunku swoich działań, konsekwencją będzie najbardziej zanieczyszczona i kosztowna energia elektryczna w Europie” – powiedział lider europejskiego programu Ember Charles Moore, cytowany w komunikacie.Z raportu organizacji wynika, że do 2030 roku Polska będzie najbardziej uzależnionym od węgla – i ogólnie paliw kopalnych – krajem UE, ze znacznym marginesem w kontekście produkcji energii elektrycznej. Przewiduje się, że w 2030 roku ponad połowa energii elektrycznej w Polsce będzie wytwarzana z węgla – a prawie 70% z paliw kopalnych. Na drugim miejscu pod tym względem znajdzie się Belgia, a na trzecim – Czechy.

Do 2030 r. Polska będzie odpowiadać za ponad 40% całkowitej produkcji energii elektrycznej z węgla w UE. W konsekwencji do 2030 r. Polska będzie dysponować najbardziej zanieczyszczoną siecią elektryczną w UE, wskazano także.

Eksperci Ember wyliczyli, że przewidywana intensywność emisji z polskiej gospodarki w 2030 r. wyniesie 566 g Co2 na KWh. Dla gospodarki czeskiej wskaźnik ten wyniesie 425, a dla bułgarskiej 365. Kolejne kraje o wysokiej intensywności emisji to Niemcy (248) i Belgia (229).

“Poziom wykorzystania odnawialnej energii elektrycznej w Polsce w nadchodzącym dziesięcioleciu będzie poniżej średniej. Polska jest nadmiernie uzależniona od bioenergii – źródła odnawialnego, które jest bardziej ryzykowne niż inne źródła, takie jak wiatr i słońce. Planowany na rok 2030 udział Polski w produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych znajduje się znacznie poniżej średnich poziomów UE” – czytamy dalej.

W szczególności poziom wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej w Polsce do 2030 r. będzie znajdować się znacznie poniżej średniej dla UE. Planowane wykorzystanie energii wiatrowej i słonecznej w koszyku energetycznym na 2030 r. jest o połowę niższe od średniej UE oraz niższe od osiągniętego na dzień dzisiejszy poziomu wykorzystania przez wiodące kraje UE.

“Do 2030 roku Polska będzie odpowiadać za ok. 22% emisji sektora energetycznego w UE-27 i będzie drugim największym emitentem w tym sektorze” – podano także.

Największym emitentem będą Niemcy z 30-proc. udziałem, a na trzecim miejscu znajdą się Włochy z udziałem w wysokości 10%, wynika z analizy.

W ramach analizy Ember opublikowano raport przedstawiający krajowe plany klimatyczno-energetyczne wszystkich krajów UE. Analiza ta ujawniła siedem krajów opóźnionych w dekarbonizacji energii elektrycznej: Belgia, Bułgaria, Czechy, Niemcy, Włochy, Rumunia i Polska.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here