Naga MarketsElon Musk rozkłada ręceElon Musk poinformował o redukcji zatrudnienia w Tesla Inc. o 7 procent – czyli o ponad 3000 miejsc – ostrzegając, że próba uczynienia samochodów elektrycznych bardziej przystępnymi cenowo na rynku masowym „ma przed sobą bardzo trudną drogę”.


Elon Musk doprowadza do silnego spadku akcji Tesli 

Akcje Tesli spadły o niemal 10% w piątek, zaraz po otwarciu regularnego handlu na parkietach w USA. Elon Musk we wpisie na blogu oznajmił, że Palo Alto, firma z siedzibą w Kalifornii zdołała wypracować zysk w ostatnich trzech miesiącach 2018 r., choć węższy niż zaskakująco dobre wyniki z trzeciego kwartału, które pozwoliły spółce odbić od wielomiesięcznych dołków.

Tesla znajduje się pod presją ograniczenia wydatków, tak przynajmniej wynika z wypowiedzi Muska, który nazwał miniony rok „najtrudniejszym” w dotychczasowej historii funkcjonowania firmy. Podczas gdy Tesli udało się zwiększyć produkcję w ramach Modelu 3, w czwartym kwartale spółka nie zrealizowała celów produkcyjnych analityków i obniżyła ceny, aby częściowo zrekompensować zmniejszenie o połowę amerykańskiego kredytu podatkowego, który działał jako zachęta dla nabywców. Kredyt ma ponownie spaść w lipcu, a następnie całkowicie zniknąć pod koniec roku.

Tesla w zeszłym roku zwiększyła zatrudnienie o 30 procent, co stanowi “więcej niż możemy obecnie utrzymać” – powiedział Musk w piątek. Początkowo część z wyzwań kosztowych udało się przezwyciężyć sprzedając droższe wersje modelu 3, pierwszego modelu sprzedawanego jako „samochód dla mas”. Do tej pory najtańsza dostępna konfiguracja pojazdu kosztowała 44 tysiące dolarów. W miarę wzrostu produkcji w ciągu najbliższych kilku miesięcy, firma będzie musiała sprzedawać tańsze wersje, poinformował założyciel spółki.

“Począwszy od maja, będziemy musieli dostarczać Model 3 średniej klasy na wszystkich rynkach, ponieważ musimy dotrzeć do większej liczby klientów, których stać na zakup naszych pojazdów”, powiedział Musk. “Ponadto musimy nadal czynić postępy w kierunku jeszcze tańszych wariantów Modelu 3”.


Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

Akcje Tesli silnie tracą, luka spadkowa na wykresie

Jeszcze w czwartek akcje Tesli zamykały się tuż pod poziomem 350 dolarów, testując tegoroczne maksima. Piątek rozpoczynał się jednak od dynamicznych spadków, w efekcie czego na wykresie pojawiła się luka spadkowa, a cena testowała poziom 312 dolarów, tracąc 10% podczas ostatniej sesji handlowej tygodnia:

Tesla wykres 19 stycznia
Źródło: Tradingview.com

Z punktu widzenia analizy technicznej, notowania powracają pod 200-okresową średnią ruchomą, co przynajmniej dla części inwestorów może być sygnałem do wyprzedawania akcji. Istotne wsparcie znajdują się w okolicach 300 dolarów (minima z grudnia i stycznia) oraz 250 dolarów, gdzie Tesla rysowała zeszłoroczne dołki.

Jak widać na załączonym powyżej wykresie, duże spadki nie są niczym nowym dla Tesli. Gdy na początku sierpnia bieżącego roku Elon Musk ogłosił na Twitterze, że zamierza „ściągnąć” akcje swojej spółki z rynku i odkupić je od inwestorów za gotówkę, notowania Tesli od razu ruszyły w wynoszący kilkanaście procent rajd wzrostowy i osiągnęły historyczny pułap niemal 390 dolarów. Po wstępnej euforii notowania zaczęły odwracać jednak z historycznych maksimów, a pojawienie się tydzień później informacji, że amerykański regulator SEC prześwietli Elona Muska pod zarzutem prób manipulowania cenami akcji własnej spółki wywołało kolejny dynamiczny rajd – tym razem jednak w kierunku południowym. W efekcie w przeciągu niespełna miesiąca notowania traciły niemal 150 dolarów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here