Naga Markets

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk sprzedał co najmniej 19,5 miliona akcji producenta pojazdów elektrycznych wartych kosmiczne 3,95 miliarda dolarów, zaledwie kilka dni po zamknięciu transakcji dotyczącej wykupu Twittera, giganta mediów społecznościowych. Zdaniem niektórych ekspertów Musk przygotowuje się na to, że w przyszłym roku sytuacja na portalu pozostanie zła, o czym świadczy choćby ostatnie zamieszanie wokół zwolnień pracowników. Akcje Tesli spadają trzy sesje z rzędu osiągając niski poziom w okolicach 190 USD.

Burzliwy okres Twittera po przejęciu przez Elona Muska

Elon Musk sprzedał we wtorek na giełdzie w Nowym Jorku 19,5 miliona akcji Tesli. Według dokumentów urzędowych to jego pierwsza sprzedaż od sierpnia. Z dokumentów nie wynikało, że transakcja była wcześniej zaplanowana.

Najbogatszy człowiek na świecie ostatecznie przejął platformę mediów społecznościowych w październiku, po miesiącach zawirowań wokół tej kwestii. W sierpniu Musk stwierdził, że ważne jest, aby uniknąć „wyprzedaży awaryjnej” akcji na wypadek, gdyby ostatecznie doszło do przejęcia Twittera i miał trudności z pozyskaniem dodatkowych partnerów kapitałowych.

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób ostatecznie sfinansowano umowę o wartości 44 miliardów dolarów, poza około 13 miliardami dolarów zobowiązań dłużnych banków z Wall Street. Kilka znanych osób obiecało zainwestować około 7 miliardów dolarów, choć nie wiadomo, czy wszyscy dotrzymali swoich obietnic. Sam Musk nigdy nie przyznał publicznie, jak zebrał swoją część gotówki potrzebnej do sfinalizowania transakcji.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Jednak jedna rzecz wydaje się być jasna. Twitter traci pieniądze i teraz musi liczyć się z rocznymi płatnościami odsetek w wysokości prawie 1,2 miliarda dolarów. Od czasu przejęcia Muska kilka dużych firm wstrzymało swoje reklamy na platformie, czekając, aby zobaczyć, jak ewoluuje pod przywództwem miliardera.

Wygląda na to, że Musk przygotowuje się na to, że w przyszłym roku sytuacja na Twitterze pozostanie zła. Szykuje się na to, że Twitter stanie się dziurą bez dna dla jego kapitału – stwierdził Gene Munster z Loup Ventures.

XTB

Drastyczne posunięcia miliardera w celu obniżenia kosztów – w tym zwolnienie połowy personelu, a później poproszenie niektórych o powrót – oraz przegląd operacji platformy zaowocowały dwoma burzliwymi tygodniami w firmie zajmującej się mediami społecznościowymi.

Transakcja wywołała również obawy niektórych akcjonariuszy Tesli, że inwestycje dyrektora generalnego zbytnio się rozrastają i będzie zmuszony pozbyć się jeszcze większej ilości swoich akcji.

Tesla traci ponad 50% wartości, a wraz z nią fortuna Elona Muska

W zeszłym roku sprzedał około 36 miliardów dolarów w akcjach producenta samochodów, odkąd upublicznił plan wykupu Twittera. Teraz akcje spadły o 53% w stosunku do szczytu z zeszłego roku, pchając fortunę Muska do 179,5 miliarda dolarów z 340 miliardów dolarów w szczycie, według Bloomberg Billionaires Index.

Kurs Tesla na interwale dziennym, tradingview
Kurs Tesla na interwale dziennym, tradingview

Tymczasem według raportu opublikowanego przez The Verge, Elon Musk, CEO Tesli oraz właściciel portalu społecznościowego Twitter odnosi pierwsze sukcesy po przejęciu portalu. Nowy raport wskazuje na to, że pod nowymi rządami Muska Twitter zyskuje ponad 20 proc. aktywnych, dziennych użytkowników. Czy tendencja ta się utrzyma?

W 2021 r. zarządzana przez Elona Muska Tesla kupiła Bitcoiny warte 1,5 mld dolarów, dzięki czemu kurs kryptowaluty w ciągu zaledwie 24 godzin wzrósł o ponad 10 proc. Od lutego 2021 r. minęło jednak sporo czasu, a w II kw. br. firma pozbyła się 75% posiadanych kryptowalut. Ile pieniędzy stracił amerykański producent samochodów elektrycznych i czy Elon Musk nabrał dystansu do cyfrowych aktywów?

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs Bitcoina zaliczył wczoraj swoje nowe cykliczne minimum
Następny artykułKurs dolara traci. Senat nie dla Republikanów?
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here