Naga Markets

Elon Musk był gotowy sprzedać akcje SpaceX, żeby zdjąć Teslę z giełdy w 2018 roku? Elon Musk powiedział w poniedziałek sądowi federalnemu w San Francisco, że mógł sprzedać akcje SpaceX, żeby sfinansować transakcję w 2018 roku. Był wtedy i nadal pozostaje dyrektorem generalnym i największym udziałowcem obu firm.

Musk był gotowy na zdjęcie Tesli z giełdy po 420 dolarów za akcję? 

Musk jest pozwany przez akcjonariuszy Tesli za serię tweetów, które napisał w sierpniu 2018 roku, mówiąc, że ma zabezpieczone finansowanie, aby zdjąć spółkę z giełdy za 420 dolarów za akcję i że wsparcie inwestorów dla takiej transakcji zostało potwierdzone. Handel Teslą został wstrzymany po jego tweetach, a cena jej akcji pozostawała zmienna przez wiele tygodni.

Udziałowcy w pozwie zbiorowym twierdzą, że tweety Muska były lekkomyślne i fałszywe, a poleganie na jego oświadczeniach przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych kosztowało ich znaczne kwoty pieniędzy.

Notowania Tesli. Źródło: stooq.pl

Według Muska, miał on ustne zobowiązanie od funduszu inwestycyjnego Arabii Saudyjskiej i był pewien, że finansowanie przyjdzie po proponowanej przez niego cenie na podstawie uścisku dłoni. Jednak transakcja nigdy się nie zmaterializowała.

Podczas drugiego dnia procesu, prezes Tesli twierdził, że innym powodem, dla którego powiedział, że ma “finansowanie zabezpieczone” dla transakcji w 2018 roku, było to, że mógł sprzedać akcje SpaceX, czyli spółki którą również prowadzi, aby sfinansować transakcję.

Polecamy również: Elon Musk uważa, że rynek akcji jest kontrolowany przez firmy doradcze

Same akcje SpaceX oznaczały finansowanie zabezpieczone same w sobie. Nie chodzi o to, że chcę sprzedać akcje SpaceX, ale mogłem to zrobić, a jeśli spojrzycie na transakcję z Twitterem, właśnie to zrobiłem. Sprzedałem akcje Tesli, aby zakończyć transakcję na Twitterze. I zrobiłbym to samo tutaj – powiedział pod przysięgą Elon Musk.

Bossa

Invest.Cinkciarz.pl oferuje dostęp do ponad 5000+ instrumentów i najniższe spready walutowe w swojej historii. Wszystko z jednego prostego konta Smart:

SPRAWDŹ SZEROKĄ OFERTĘ INVEST.CINKCIARZ.PL

Musk nie powiedział, ile akcji swojego producenta rakiet wielokrotnego użytku byłby w stanie sprzedać, komu i po jakiej cenie, aby sfinansować wykup Tesli.

W kwietniu 2018 r. firma SpaceX powiedziała w złożonym przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd dokumencie, że pozyskała około 214 milionów dolarów w ramach rundy finansowania, w której starała się o ponad 500 milionów dolarów całkowitego finansowania kapitałowego.

Adwokat akcjonariuszy, Nicholas L. Porritt z Levi & Korsinsky, zapytał Muska, czy cena, którą zaproponował za akcje Tesli była żartem, ponieważ 420 jest odniesieniem do marihuany w popkulturze.

Istnieje pewna, jak sądzę, karma wokół liczby 420… W tym momencie powinienem zadać sobie pytanie, czy to dobra, czy zła karma – upierał się Musk twierdząc, że to przypadek.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułKorzystny wiatr dla euro w 2023 r. Kurs EUR/USD wzrośnie do 1,10
Następny artykułDolar (USD) wypadnie z łask inwestorów w 2023 r., ostrzegają analitycy
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem