Naga MarketsEliminując zbytnio ryzyko pozbywasz się szansy na wielką wygraną!Osoby, które są w pewnym sensie doświadczone przez rynek, doskonale zdają sobie sprawę, że nie zawsze cena zachowuje się tak jak byśmy tego sobie życzyli. Zazwyczaj spowodowane jest to tym, że rynek jest nieprzewidywalny i wcale nie jest to związane z faktem, że nie mamy racji. Dlatego też bardzo istotną kwestią w spekulacji jest właściwe podejście do podejmowania ryzyka.

  • Wielokrotna ruina depozytu powoduje trwałą awersję do ryzyka. Inwestorzy w sposób podświadomy unikają zagrożeń związanych ze spekulacją
  • Zmuszanie się do podejmowania jedynie słusznych decyzji wypacza cały sens tradingu. Wyjątkowa wiedza w żaden sposób nie gwarantuje wygranej
  • Mądre podejmowanie ryzyka jest cechą jaka charakteryzuje profesjonalnych traderów. W tym fachu należy ryzykować świadomie i z premedytacją

Awersja do ryzyka ma swoje podłoże psychologiczne, które wynika z naszej niechęci do straty

Specjaliści psychologii zgłębiający temat ryzyka w spekulacji  już dawno ustalili, że znaczna większość spekulantów na rynku Forex doznała tzw. bólu porażki. W wyniku zderzenia się z rzeczywistością podświadomie zostaje wypracowany pewny mechanizm obronny, który ma na celu chronić nas przed konsekwencjami negatywnych przeżyć. Faktem jest więc, że kilkukrotna ruina depozytu potrafi spowodować trwałą awersję do ryzyka.Innymi słowy inwestorzy obawiając się o ponoszone straty, w sposób naturalny starają się unikać ryzyka. I rzeczywiście, w zasadzie wszystkie wypowiedzi na forach i grupach internetowych sprowadzają się do tego, w jaki sposób unikać ryzyka, jak go zminimalizować, a najlepiej wyeliminować całkowicie.

Tak naprawdę tego rodzaju podejście do ryzyka wypacza cały sens spekulacji. Musimy sobie uświadomić, że eliminując ryzyko z naszego tradingu eliminujemy także szansę wygranej. Akurat tak się składa, że spekulacja jest dziedziną, gdzie straty pojawiają się również w wyniku słusznych decyzji i nie ma w tym nic dziwnego.

Zobacz również: Członek RPP krytykuje działania Rady: Nie należało obniżać stóp proc.

Brak specjalistycznej wiedzy nie decyduje o odniesieniu sukcesu w spekulacji

Ta powszechnie panująca awersja do ryzyka ma na celu doprowadzenie nas do podejmowania jedynie słusznych decyzji inwestycyjnych, obarczonych jak najmniejszym ryzykiem w niemal wszystkich warunkach rynkowych. W konsekwencji wszyscy myślimy, że doznajemy porażki, ponieważ nie posiadamy wystarczającej wiedzy o rynkach co oczywiście napędza spiralę poszukiwań świętego Graala.

Otóż nic bardziej mylnego. Dowodem na to jest tzw. szczęście początkującego.  W przeciwieństwie do osób zaawansowanych, początkujący traderzy często nawet nie mają wystarczającej wiedzy do zawierania transakcji a mimo to zarabiają. Wynika to stąd, że ich umysły nie są jeszcze obciążone bagażem negatywnych zdarzeń. Dopiero w wyniku pierwszej, drugiej i trzeciej porażki zaczynają być ostrożni, a ich umysł zaczyna dystansować się do podejmowanego ryzyka.

Zobacz również: Pandemia hamuje rozwój Tesli. Elon Musk dołącza do rebelii

Ponieważ ryzyka wyeliminować się ne da, należy ryzykować świadomie i z premedytacją

A zatem z jednej strony ryzyko związane jest z doznaniem porażki, a z drugiej strony stanowi olbrzymią szansę. Profesjonalny trader zdaje sobie sprawę z faktu, że ryzyka z tradingu wyeliminować się nie da, lecz należy je zaakceptować oraz sprowadzić do formy akceptowalnej. W zaawansowanej spekulacji można spotkać się np. z rozróżnieniem transakcji stratnej od transakcji błędnej.

W tym przypadku jedną, a zarazem podstawą czynnością w postępowaniu z ryzykiem jest uwzględnienie strat jeszcze na etapie planowania strategii. Zaplanowanie strat jako naturalnego elementu naszego systemu pozwala pozytywnie wpłynąć na psychologiczne mechanizmy obrony przed zagrożeniem, ale również ryzykować świadomie i z premedytacją

Mądre zarządzanie ryzykiem zaczyna się więc od identyfikacji, oceny i szczegółowej analizy, a kończy się na działaniach i wypracowaniu metody postępowania. Dlatego też w tradingu wymaga się nie tylko odwagi i przełamania naturalnej niechęci do ryzyka, ale także lub przede wszystkim skutecznych sposobów postępowania z nim.

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here