Naga MarketsEkwador pierwszym państwem z cyfrową walutą emitowaną przez bank centralny?
Ekwador pierwszym państwem z cyfrową walutą emitowaną przez bank centralny?

Rząd Ekwadoru poinformował, że planuje doprowadzić do powstania „pierwszej wirtualnej waluty wyemitowanej przez bank centralny”. Oficjele banku podają natomiast, że start nowej monety – jeszcze nienazwanej – szacowany jest na grudzień.

Nowy środek płatniczy będzie wykorzystywany na równi z obecnym, oficjalnym pieniądzem Ekwadoru – dolarem amerykańskim. Prezydent Rafael Correa powiedział, że wirtualna waluta pomoże tym, których nie stać na korzystanie z usług tradycyjnej bankowości.Cyfrowa waluta posłuży nie tylko pomocy najbiedniejszym Ekwadorczykom, pozwalając im na wykonywanie i odbieranie płatności dzięki technologii mobilnej, ale jednocześnie będą  w niej wypłacane wynagrodzenia polityków i rządowych biurokratów.

Technologia płatności mobilnych z dużą skutecznością sprawdzała się w uboższych krajach afrykańskich. W połączeniu z wirtualnymi monetami może być prawdziwym przełomem dla Ekwadoru, który dale nie podniósł się po kryzysie bankowym z roku 2000 (to właśnie wtedy lokalną walutę zastąpiły amerykańskie dolary).

Załóż konto u brokera TopOption i graj na opcjach BTC! Podwój swój portfel w zaledwie kilkadziesiąt sekund

Od tego czasu rząd potroił swoje wydatki socjalne i państwo posiada miliardy dolarów długu – szczególnie w stosunku do Chin, który jest głównym importerem ekwadorskich paliw. Analitycy twierdzą, że wprowadzenie cyfrowej waluty pomoże w zwiększeniu podaży pieniądza oraz zmniejszy wartość dolarowych holdingów. Będzie to pierwszym krokiem w stronę porzucenia USD. Prezydent Correa zaprzeczył jednak, że mógłby to być główny cel stojący za wprowadzeniem cyfrowego pieniądza do obiegu.

Kto będzie kontrolował kurs?

Czy lokalna waluta kiedykolwiek wyprze wprowadzonego w 2000 roku dolara?
Czy lokalna waluta kiedykolwiek wyprze wprowadzonego w 2000 roku dolara?

Ekspertów i obserwatorów interesuje, kto będzie odpowiedzialny za kontrolowanie kursu nowej, wirtualnej waluty. W momencie gdy Ekwadorczycy wymienią dolary amerykańskie na krypto-pieniądz to rząd zdecyduje ile jest warty, czy wszystko będzie zależne od podstawowych rynkowych praw popytu i podaży?

Zdaniem sceptyków, ekwadorski rząd może mieć spore problemy z przekonaniem ludzi do stosowania wirtualnej waluty. Bitcoin – będący obecnie globalną monetą cyfrową – musiał przejść bardzo wyboistą drogę, aby zdobyć zaufanie i popularność. Czy uda się to wdrażanej rządowo walucie?

invest

Na koniec warto dodać, że nowa moneta została zaakceptowana przez parlament Ekwadoru w zeszłym miesiącu. Jednocześnie ustawodawca podjął decyzję o delegalizacji handlu wszystkimi innymi kryptowalutami – w tym Bitcoinem.

Za bbc.comJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here