Naga MarketsWczorajsza publikacja zmiany poziomu szwedzkiego PKB w czwartym kwartale minionego roku pozytywnie zaskoczyła analityków. Choć w ujęciu rocznym wskaźnik PKB nieco zwolnił do 2,3%, rosnąca nadwyżka w handlu zagranicznym powoduje, że SEK wyraźnie nabrał wartości względem pozostałych walut. Czy będziemy świadkami dalszego umacniania się SEK na rynku?


Przez sporą część zeszłego roku, szwedzka gospodarka borykała się z niedostatecznym popytem zewnętrznym. Pierwsze oznaki tego, że ten trend może ulec zmianie powodują, że inwestorzy wykazują zdrowy optymizm – uważają analitycy Unicredit.

Wczorajszy raport PKB pokazuje, że nie mamy powodów do obaw o tempo wzrostu szwedzkiej gospodarki. Być może dynamika wzrostu nie będzie tak dobra jak w 2015 roku (kiedy zmiana PKB wyniosła 3,8%), ale najnowsze wyliczenia dla 2016 roku wskazują, że utrzymamy się powyżej granicy trzech procent.

Otrzymuj komentarze makroekonomiczne największych banków na swój adres email – odbierz darmowy okres próbny usługi FxWatcher i wykorzystaj przewagę na rynku!

Bank oczekuje jednak dalszego łagodnego spowolnienia do około 2,5% r/r w pierwszej połowie tego roku. To nadal dobry wynik na tle pozostałych europejskich gospodarek – przekonują analitycy. Za spadek dynamiki wzrostu będą odpowiedzialne w głównej mierze działania szwedzkiego rządu, który pragnąc przywrócić balans w budżecie zamierza zrezygnować z części wydatków publicznych.

Weź udział w największym kongresie inwestycyjnym Europy Środkowo-Wschodniej i już teraz dokonaj bezpłatnej rejestracji na FxCuffs 2017. Do zobaczenia w Krakowie, 24-25 marca!

USD/SEK pokonało w październiku zeszłego roku linię trendu spadkowego, by powrócić w jej pobliże pod koniec stycznia. Luty na USD/SEK zdecydowanie należał do byków, jednak zdaniem analityków Unicredit kolejne tygodnie mogą przynieść powrót niedźwiedzich sentymentów na tę parę walutową. Pierwszym sygnałem rozpoczynających się spadków będzie potwierdzony powrót poniżej 8,99000 – ocenia Unicredit.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here