Naga MarketsExchange Traded FundWzrost znaczenia ETF-ów w portfelach inwestycyjnych jest olbrzymi. W notce opublikowanej przez Goldman Sachs w ubiegły piątek wynika, że jeszcze 10 lat temu aktywa reprezentowane przez ETF miały łączną wartość 230 mld USD. Dziś jest to już około 2 bln USD (9 razy więcej!). ETF stają się coraz bardziej popularne również w Europie i Japonii.


Czym są ETF? To rodzaj funduszu inwestycyjnego, którego zadaniem jest jak najdoskonalsze odwzorowanie indeksów giełdowych. Po raz pierwszy ETF pojawiły się w USA w 1993 roku, natomiast w Europie są obecne od 1999 roku, a w Polsce od 2010. Pierwszym funduszem ETF w Polsce był Lyxor ETF WIG20, odwzorowujący oczywiście najbardziej popularny polski indeks giełdowy.

“Wzrost ETF nie słabnie. Wzrost wykorzystania przez duże instytucje oraz duże zainteresowanie ze strony inwestorów indywidualnych wymusza na podmiotach handlujących na giełdzie uwzględnienie coraz większego znaczenia funduszy ETF. W tym przypadku niewiedza nie jest już błogosławieństwem, inwestorzy giełdowi muszą zrozumieć, jak silny wpływ wywierają ETF na kondycję spółek uwzględnianych w indeksach giełdowych oraz brać je pod uwagę przy budowaniu swoich portfeli inwestycyjnych” – możemy przeczytać w notce Goldmana.

Tak kształtował się wzrost znaczenia funduszy ETF na giełdzie amerykańskiej od 2000 roku:

etf
Źródło: Bloomberg

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza Ichimoku USDIndex 13 kwietnia 2015
Następny artykułTrading Po Pracy: AUDUSD
Przemysław Jarząbek redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Absolwent analityki gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie doskonalił swoje zdolności statystyczne. Od 2014 roku zdobywa szlify na rynku Forex, interesuje się głównie analizą techniczną. Upodobał sobie Ichimoku, swoje zagrania regularnie prezentuje na portalu. Aktualnie pracuje na "nocnej zmianie" - mieszka i pisze z Tajlandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here