Naga MarketsEkspert o amerykańskim rynku: "zbyt piękne, aby mogło długo potrwać"Ostatnie miesiące przyniosły na rynki finansowe olbrzymią zmienność i doprowadziły do wielu spektakularnych wzrostów. W zeszłym tygodniu rosła cena złota, a także obligacje i akcje w Stanach Zjednoczonych. Alfred Adamiec, w rozmowie z Business Insider Polska, twierdzi, że czeka nas koniec trendu wzrostowego.

  • Wolniejsze osłabienie dolara przyciąga zagranicznych inwestorów. 
  • Amerykański Kongres może poszerzyć programy pomocowe.
  • Według Adamca, w tym tygodniu rynek może zachować się podobnie jak 7 sierpnia.

Niecodzienna sytuacja na rynku

Ekspert z Private Wealth Consulting zwraca uwagę na wyhamowanie deprecjacji dolara w zeszłym tygodniu. Kurs GBP/USD, rosnący przez większość ostatniego miesiąca, zakończył tydzień na czerwono po piątkowych spadkach. Taka sytuacja miałaby wspierać zagranicznych inwestorów, którzy rozliczają się w walutach innych niż amerykańska.

Te artykuły również Cię zainteresują
O ile cena złota jest skorelowana zaledwie lekko ujemnie z indeksami akcji, to w okresach wzrostu zmienności ta korelacja osiąga coraz niższe wartości (…) Długoterminowe obligacje skarbowe cechują się z kolei wyraźnie ujemną korelacją z indeksami akcji. Czym dłuższy termin zapadalności, tym mocniej ujemna korelacja. Okresy, gdy wszystkie trzy klasy aktywów drożeją i jeszcze dolar się umacnia (lub co najmniej nie osłabia się), to naprawdę rzadkie zjawisko finansowe. A mieliśmy z nim do czynienia przez większość minionego tygodnia. – mówi Business Insider Polska Adamiec.

Polityczna presja na prezydenta USA

W ocenie Adamca, olbrzymie znaczenie dla zachowania amerykańskiego rynku mają programy wspierające gospodarkę wdrażane przez amerykańskich decydentów. Dzięki podpisowi prezydenta Donalda Trumpa, bezrobotni w Stanach Zjednoczonych będą otrzymywali dodatkowe 400 dolarów tygodniowo.

Zobacz również: PKO BP coraz słabsze. Na wykres zbliża się test tegorocznych dołków

Według specjalisty podpowiedzią jak zachowa się rynek w najbliższym czasie może być ostatnia sesja zeszłego tygodnia.

Wskazówkę może tu stanowić piątkowa sesja, gdy mocniejszemu spadkowi notowań kruszcu towarzyszyła stabilizacja notowań na Wall Street i lekki wzrost rentowności obligacji skarbowych. W kolejnych dniach może być podobnie. A nie można wykluczyć i takich dni, gdy jedynie posiadacze gotówki (lub jej ekwiwalentów) nie będą ponosić strat. Oby tylko nie doszło do powtórki czarnych – dla inwestorów – marcowych dni. – ostrzega Adamiec.

Wykres przedstawiający zmianę ceny złota w ciągu ostatnich 5 dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here