Naga MarketsEksperci prognozują dalsze poszerzanie bodźców ze strony Europejskiego Banku CentralnegoWedług ekonomistów Europejski Bank Centralny nie zakończył jeszcze rozszerzania swojego programu zakupu obligacji, mimo niedawnych uwag polityków, że perspektywy nieco się rozjaśniły.

  • Eksperci sadzą, ze do końca roku EBC zwiększy wartość programu zakupów obligacji o 1,35 biliona euro.
  • Według prezes EBC, nie ma planów wzmacniania bodźców w najbliższym czasie.
  • Ekonomiści oceniają, że EBC skupi się obecnie na sposobie implementacji programu zakupów.

Unia Europejska w obliczu kryzysu

Większość ekspertów zapytanych przez Bloomberga przewiduje, że do grudnia program zakupów EBC wzrośnie o 1,35 biliona euro, przy czym większość spodziewa się przedłużenia tego programu i uzupełnienia go o 500 miliardów euro.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przedstawiciele UE poinformowali, że gospodarka strefy euro nadal znajduje się na drodze do największego skurczenia się, które ma wynieść 9%, a rozmiar szkód dla firm i rynków pracy jest nadal trudny do oszacowania.

Jest zdecydowanie za wcześnie, by mówić o gospodarce jasno. Potrzeba będzie więcej danych, zanim pojawi się lepszy obraz kształtu drugiego etapu ożywienia gospodarczego. Ten drugi etap ożywienia określi wszelkie kolejne kroki dla EBC. – powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista ING Germany.

Prezes EBC Christine Lagarde zasygnalizowała w wywiadzie dla Financial Times, że nie spieszy jej się z ponownym wzmocnieniem bodźców. Politycy dodali w czerwcu 500 miliardów euro do swojego planu zakupu obligacji i przedłużyli go o sześć miesięcy, do połowy przyszłego roku.

Zobacz również: Bitcoin będzie warty za rok 70 tys. USD

Ekonomiści przewidują, że do końca 2021 roku EBC wstrzyma dokonywanie zakupów interwencyjnych. Spodziewają się oni również, że w tym roku udzieli bankom kolejnych 240 miliardów euro długoterminowych pożyczek i twierdzą, że gorsza od spodziewanej recesja w strefie euro jest nadal jednym z ich głównych zmartwień, podaje Bloomberg.

W ciągu 3 ostatnich dni kurs USD/EUR spadł o 0,21%

Po tym, jak EBC znacznie wzmocnił Pandemiczny Program Zakupów Awaryjnych, dyskusja skupi się teraz na jego wdrożeniu. Najpilniejsze pytanie, jakie urzędnicy będą musieli sobie zadać, to jak elastycznie mogą przydzielać zakupy w całym regionie – powiedział Kristian Toedtmann, ekonomista w DekaBanku.

Przywódcy Unii Europejskiej spotkają się w dniach 17-18 lipca, aby spróbować dojść do porozumienia w sprawie proponowanego funduszu naprawczego o wartości 750 miliardów euro, finansowanego ze wspólnego zadłużenia.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/EUR w ciągu 3 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here