Naga MarketsEkspansywna polityka monetarna wynosi budownictwo mieszkaniowe na nowe szczyty, twierdzi Michał FerencW ciągu ostatniego roku, naznaczonego pandemią, polski bank centralny (NBP) kilkukrotnie dokonywał poluzowania polityki monetarnej w celu wspomożenia gospodarki w tym trudnym okresie. Bezpośrednim efektem tych działań są najtańsze w historii (pod względem kosztów odsetkowych) kredyty oraz niemalże zerowo oprocentowane lokaty. To razem wpływa na to, że rynek nieruchomości mieszkaniowych jest jednym z wygranych pandemii, ponieważ ceny nieruchomości nie tylko nie spadły, ale i dalej rosną. Tak samo, jak podaż mieszkań, wskazuje Michał Ferenc (zarządzający funduszami Mount TFI), w rozmowie na antenie Comparic24.

  • Polityka zerowych stóp procentowych, poprzez tani kredyt, przełożyła się na wsparcie budownictwa mieszkaniowego.
  • Zachęciła ona również inwestorów gotówkowych do alternatywnych inwestycji, m.in. w mieszkania.
  • Jak twierdzi Michał Ferenc, podczas tego kryzysu (jak zawsze) bogatsi będą jeszcze bogatsi, a biedniejsi będą jeszcze biedniejsi.
  • Właśnie trwa Invest Cuffs 2021. Największe (i darmowe) wydarzenie o tematyce inwestycyjnej w Polsce. Dołącz już teraz!

Te artykuły również Cię zainteresują
Budownictwo mieszkaniowe wygrywa na pandemii

Ostatni co rok, co oczywiste, był dla wielu przedsiębiorstw wyjątkowo trudny. Jednak nie wszystkie branże, nie wszystkie podmioty ucierpiały jednakowo. Dodatkowo znaczące różnice występują w poszczególnych okresach (tj. 1,2,3 fala). Jak wskazuje Michał Ferenc, jedną z branż, które dobrze poradziły sobie w tej sytuacji, jest przemysł, który w grudniu 2020 ogłosił dynamikę rzędu 12% względem grudnia 2019, co zdecydowanie zaskoczyło obserwatorów.

Zobacz również: CD Projekt z obniżoną rekomendacją! Nowa cena docelowa dla CDR to 172,22 zł i zalecenie „redukuj”

W przypadku niektórych branż, jak budowlana, sytuacja jest natomiast mieszana. Podmioty związane z segmentem budownictwa komercyjnego i biurowego zaliczają się do części stratnej, natomiast budowa i sprzedaż obiektów mieszkalnym niejednokrotnie notowała bardzo dobre wyniki. Warto bowiem wskazać, że wolumen udzielonych kredytów historycznych osiąga kolejne rekordy, a ceny na rynku pierwotnym nie dość, że nie spadają, to wręcz kontynuują wzrosty.

Ekspansywna polityka monetarna wspiera rynek nieruchomości mieszkaniowych

– Osoby zatrudnione w tych sektorach, które poradziły sobie dobrze, na dobrą sprawę mają lepsze środowisko do finansowania zakupu mieszkania na przykład kredytem. Mamy rekordowo niskie stopy procentowe, banki w 1 kw. 2021 roku ponownie obniżyły wymagany wkład własny do 10%. Właśnie przez chwilę ta polityka kredytowa była zaostrzona, ale proszę zwrócić uwagę, że bardzo szybko została poluzowana. W związku z tym zdolność kredytowa przeciętnego Kowalskiego wzrosła. – wskazuje Michał Ferenc na antenie Comparic24.pl.

Warto również wskazać na inwestorów gotówkowych, którzy odpowiadają za bardzo duży udział w zakupie mieszkań. Obniżenie stóp procentowych to nie tylko tańsze kredyty, ale i lokaty o niemalże zerowym oprocentowaniu (a biorąc pod uwagę inflację to realnie ujemnym). Nawet jeśli czynsze wynajmu spadły przez mniejszy popyt, to i tak jest to obecnie rzecz bardziej atrakcyjna niż lokaty, które obecnie atrakcyjności po prostu nie mają.

Konieczne jest również wskazanie na pojawienie się popytu instytucjonalnego, czegoś, co na polskim rynku do tej pory nie występowało. Coraz więcej funduszy kupuje mieszkania w ilościach hurtowych (całe projekty deweloperskie). Jak wskazuje rozmówca programu Comparic24, pojawiają się również pierwsze kontrakty forward sale, czyli projekt na poziomie dziury w ziemi do funduszu hipotecznego.

– Niestety kryzys powoduje, że bogaci będą jeszcze bogatsi, biedniejsi będą jeszcze biedniejsi. – dodaje na koniec.

Dlaczego deweloperzy przychodzą do funduszy?

– W 90% inwestycji deweloperskich właśnie uzupełniamy wkład własny w projekcie, z racji tego, że nasz fundusz jest mniejszy, nie chce konkurować ceną, bo taki all-in cost kredytu bankowego to jest 4%, natomiast koszt naszego finansowania waha się w okolicach 12% – wskazuje Michał Ferenc.

Tak więc aktualnie deweloperzy zdecydowanie chętnie korzystają z tanich kredytów bankowych, natomiast fundusze zapewniają mu wkład własny, dzięki którym może ten kredyt uzyskać. Jak podkreśla gość programu Comparic24, w tej sytuacji ważne jest posługiwanie się średnim ważonym kosztem kapitału, ponieważ nawet jeśli fundusz ma wysokie stawki, to w połączeniu z tanim kredytem (który finansuje większość inwestycji), koszty finansowe (łącznie) są zbliżone bardziej do stawek bankowych.

Invest Cuffs to doroczne spotkanie zrzeszające branżę rynku inwestycyjnego – akcje, waluty, surowce, kryptowaluty, fundusze inwestycyjne. Jest jednym z największych tego typu wydarzeń w Europie. Co roku przyciąga ekspertów, przedstawicieli najważniejszych podmiotów w branży, klientów instytucjonalnych oraz detalicznych.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dolara | kurs zł | euro online | pgnig gielda | spółki giełdowe |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here