Naga MarketsEkosystem Europy dla jednorożców. Ile unicornów pojawia się na Starym Kontynencie?Ile nowych jednorożców pojawiło się na terenie Starego Kontynentu? Jakie miasta w Europie stwarzają najlepsze warunki do tworzenia start-upu? Które firmy trafiły na listę klubu jednego miliarda dolarów kapitalizacji w ostatnim czasie?

Ponad siedemdziesiąt nowych unicornów w Europie tylko w 2021 roku!

Rok 2020 był niewątpliwie niezwykle burzliwym okresem finansowania start-upów. Stado europejskich jednorożców sięgnęło rekordowego poziomu – ich liczba powiększyła się o siedemdziesiąt dwie pozycje tylko w 2021 roku. Liderem wśród krajów jest Wielka Brytania, która na koniec września mogła pochwalić się trzydziestoma jeden unicornami, z czego siedem pojawiło się w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku.  W 2021 roku Niemcy dodały dziewięć pozycji do tej listy, a Francja – osiem.Według danych z lipca tego roku na terenie naszego kontynentu znajduje się sześćdziesiąt pięć miast z co najmniej jednym unicornem, a cała lista liczy sto siedemdziesiąt jednorożców. To sprawia, że Europa jest pionierem w tym rankingu.

Ekosystem Europy do rozwoju start-upów

Nie jest tajemnicą, że to Dolina Krzemowa bezsprzecznie stanowi pierwsze miejsce i zostawia daleko w tyle resztę świata w tej kategorii. Przyjrzyjmy się zatem regionom w Europie i temu, które z nich stwarzają najlepsze warunki do tego, aby start-up stał się unicornem.

Unia Europejska – Niewątpliwie budżet europejski oraz możliwość pozyskiwania dofinansowania od instytucji, jaką jest UE, dają możliwość mocnego zastrzyku gotówki zarówno na najwcześniejszym etapie zakładania start-upu, jak i w ramach akceleracji spółki w późniejszych fazach rozwoju. Tylko od kwietnia bieżącego roku do dzisiaj około dwa tysiące różnych firm złożyło wniosek o dofinansowanie do European Innovation Council Accelerator. Łączna kwota wniosków opiewa na prawie pięć miliardów euro, podczas gdy ustalony na to budżet wynosił nieco ponad miliard euro. Taka dysproporcja daje nam pogląd na to, jak duże jest zapotrzebowanie finansowe na rozwój innowacji wśród krajów UE.

Oprócz możliwości pozyskiwania środków z budżetu europejskiego kraje członkowskie mają zdecydowanie ułatwione kwestie związane z logistyką w transporcie swojego produktu ze względu na otwartość granic między państwami. Ponadto ujednolicona waluta, jaką jest euro, przyspiesza sposób transakcji między kontrahentami, a także znacząco wpływa na sposób monetyzacji produktu i estymację przy określaniu swoich odbiorców.

Londyn – Stolica Wielkiej Brytanii tworzy więcej start-upów niż jakiekolwiek inne miasto europejskie. Robią to w tempie ponad sześćdziesięciu na godzinę! Kuszące ulgi podatkowe oraz możliwości otrzymania dofinansowania na swój projekt sprawiają, że rozpoczęcie nowego start-upu jest tam relatywnie łatwe. Mimo napiętej sytuacji związanej z brexitem to właśnie największe miasto Zjednoczonego Królestwa jest określane mianem kolejnej Doliny Krzemowej. Ułatwiony dostęp do inwestorów indywidualnych oraz do banków inwestycyjnych, a w tym do największego z nich – HSBC, sprawia, że spośród wszystkich metropolii europejskich to właśnie Londyn jest liderem w przekształcaniu start-upów w unicorny.

Według portalu therichest.com stolica Wielkiej Brytanii jest trzecim w rankingu (stan na wrzesień 2021 roku) domem największej na świecie liczby miliarderów. Wyprzedza między innymi takie miasta jak Nowy Jork, Szanghaj czy Pekin.

invest

Paryż – Francja rzadko jest określana jako kolebka start-upów zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Edukacja, inwestycje, dziennikarstwo oraz turystyka zawsze były silną stroną tego kraju, a w ostatnich latach tylko umocniły swoją pozycję w tych kategoriach. Francuskie, a zwłaszcza paryskie, warunki już w tym momencie stwarzają duże możliwości dla rozwoju przedsiębiorczości, a tym samym start-upów. Istotną rolę odgrywa tutaj usytuowanie Paryża pod względem logistycznym, gdyż komunikacja z takimi miastami jak Londyn, Luksemburg, Madryt, Berlin, a nawet Rzym jest na najwyższym poziomie, a to pozwala rozwijać nowy biznes nie tylko w najbliższym otoczeniu, ale również daje możliwość szybkiej ekspansji na rynki poza granicami kraju.

Ten światowy ośrodek mody i kultury w tym roku dodał do listy unicornów jeden z najpopularniejszych start-upów ostatnich lat – Ledger. Tą założoną w 2014 roku firmę znają wszyscy miłośnicy kryptowalut. Dzięki zwiększonemu zainteresowaniu walutami cyfrowymi jest ona w tej chwili warta ponad półtora miliarda dolarów.

Berlin – Jeśli jesteś w stanie wymienić miasto, które posiada ponad dwa tysiące start-upów, a każdy nowy jest zakładany co dwadzieścia minut, to możesz być z siebie dumny. Tak – to Berlin, który w ciągu ostatnich lat oprócz pełnienia funkcji stolicy Niemiec stał się również stolicą start-upów w swoim kraju. Każdy aktywny inwestor ma z rynkiem niemieckim tylko jedno skojarzenie – DAX, który jako najważniejszy indeks akcyjny naszych sąsiadów jest znany traderom na całym świecie. Firmy takie jak Zalando, Soundcloud czy Rocket Internet to tylko trójka jednorożców z ostatnich lat, którymi to jedno, konkretne miasto może się pochwalić.

Biorąc Berlin pod jakąkolwiek analizę, warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to stolica największej i najsilniejszej gospodarki na terenie Europy.

Którzy przedstawiciele Europy dołączyli do klubu miliarda dolarów w ostatnim czasie?

Sorare – Założony w 2019 roku trafił na listę unicornów 21.09.2021 roku. Mający swoją siedzibę w Paryżu przedstawiciel branży e-commerce oferuje grę piłkarską, której uczestnicy dzięki systemowi blockchain – a konkretniej Ethereum – mogą tworzyć własną drużynę i handlować z innymi uczestnikami wirtualnymi kartami piłkarzy.

https://sorare.com/

TrueLayer – Ta założona w 2016 roku spółka z siedzibą w Londynie zajmuje się branżą fintech (innowacje technologiczne w branży finansowej). Oferuje swoim klientom udogodnienia w postaci przyspieszenia procesów wprowadzania danych, prowadzenia bankowości, a także systemów KYC oraz szacowania ryzyka. Na listę unicornów trafił 21.09.2021 roku.

https://truelayer.com/

Berlin Brands Group – Ta firma z siedzibą w niemieckiej stolicy zajmuje się budowaniem oraz skalowaniem marki swoich klientów, a także wspiera dystrybucję ich produktów na teren osiemnastu krajów europejskich. W tej chwili spółka zajmuje się produktami typu home&living, elektroniką użytkową, a także dźwiękiem i oświetleniem. Ta założona piętnaście lat temu firma trafiła na listę jednorożców 1.09.2021 roku.

https://www.berlin-brands-group.com/en

Nasuwa się więc wniosek, że Europa ma świetne warunki do rozwoju start-upów do rangi jednorożców. Przede wszystkim dzieje się tak ze względu na łatwość komunikacji między wieloma krajami. Mimo iż to rynek amerykański i azjatycki identyfikuje się jako protagonistę innowacji i technologii, Stary Kontynent ma również swój znaczący wpływ na liczbę nowo powstałych unicornów.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here