Naga MarketsEkonomiści prognozują największy spadek PKB Japonii od 26 latJak donosi Reuters, japońska gospodarka będzie się kurczyć w najszybszym tempie od dziesięcioleci w roku do marca 2021 roku, zmuszając rząd do opracowania kolejnego pakietu stymulacyjnego w celu złagodzenia skutków pandemii koronawirusa.

  • Prognozy wskazują, że gospodarka Japonii skurczy się w tym roku o 5,3%.
  • Do tej pory japoński rząd przeznaczył 2,2 biliona dolarów na stymulację gospodarki.
  • Ekonomiści oczekują dalszych działań rządu i Banku Japonii w walce z kryzysem.

Japonia walczy ze skutkami kryzysu

Eksperci pytani przez Reutersa prognozują, że kolejnym krokiem polityki Banku Japonii będzie rozszerzenie bodźców stymulujących, ale nie sądzą oni, aby pandemia wywołała kryzys sektora bankowego w tym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przewiduje się, że trzecia co do wielkości gospodarka świata skurczy się w tym roku podatkowym o 5,3%, co stanowi największy spadek od czasu udostępnienia danych w 1994 roku.

Gospodarka będzie rosła w tempie 10% w skali roku w obecnym kwartale, po tym jak skurczyła się o 23,9% w drugim kwartale zakończonym w czerwcu, wynika z badania Reutersa.

Powrót działalności gospodarczej do normalnego poziomu w Japonii potrwa dwa do trzech lat, ponieważ rynki zamorskie prawdopodobnie nadal będą cierpieć z powodu rozprzestrzeniania się wirusa – powiedział Atsushi Takeda, główny ekonomista w Itochu Research Institute.

Zobacz również: Notowania Tesli przez moment powyżej 1400 dol., rekordowa suma krótkich pozycji na akcjach spółki

Dwie trzecie ankietowanych ekonomistów oczekuje, że Japonia opracuje w tym roku kolejny pakiet stymulacyjny, aby złagodzić skutki kryzysu dla firm i gospodarstw domowych. Do tej pory Japonia opracowała dwa pakiety o łącznej wartości 2,2 biliona dolarów.

Kurs USD/JPY osłabił się o 0,71% w ciągu 3 ostatnich dni

Pakiet miałby na celu przyspieszenie ożywienia gospodarczego Japonii, gdy tylko pojawią się kolejne oznaki, że pandemia zaczyna ustępować lub pomóc w dalszym tłumieniu skutków COVID-19, jeśli prawdopodobieństwo wystąpienia drugiej fali wzrośnie – powiedział Arata Oto, ekonomista rynkowy w Societe Generale Securities Japan.

Oczekuje się, że przy przyszło tygodniowym przeglądzie stóp procentowych, BOJ ma utrzymać swoją opinię, że gospodarka stopniowo wyjdzie w tym roku z kryzysu wywołanego przez przez pandemię, nawet jeśli druga fala infekcji jest prawdopodobna.

Wykres przedstawiający zmianę kursu USD/JPY w ciągu 3 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here