Naga MarketsEUR/USD

Wzrosty w pierwszej części i dynamiczne spadki w drugiej, to krótki opis zachowania rynku EUR/USD w minionym tygodniu. Jego zamknięcie na minimach, oraz kształt tygodniowej świecy (mały czarny korpus i długi górny cień) nie nastrajają zbyt pozytywnie inwestorów liczących na wzrosty kursu eurodolara. Dopóki jednak trzymane są minima z 31 października (1,1302) jest szansa na zbudowanie jakiegoś trendu bocznego, jednak do realizacji takiego scenariusza niezbędna jest aktywacja popytu już na początku nadchodzącego tygodnia. Jeśli to się nie stanie, sytuacja posiadaczy długich pozycji na tej parze zacznie się robić bardzo trudna. Do czego to może doprowadzić ? Moim zdaniem nawet do ruchu w okolice 1,1180, gdzie znajdują się dolne ograniczenia prezentowanych na powyższych wykresach kanałów spadkowych. Taki scenariusz może wspierać układ cykli, który prezentuję na pierwszym z powyższych wykresów. Co musiałoby się zdarzyć aby sytuacja inwestorów liczących na wzrosty się poprawiła ? Dla mnie musiałyby zostać pokonane najbliższe opory znajdujące się na 1,1380 (patrz drugi z powyższych wykresów). Kluczowe opory znajdują się jednak dopiero na 1,1450 i jeśli poziom ten zostałby pokonany, to można byłoby liczyć na jakieś większe (np. do okolic 1,16) wzrosty.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1302 1,1380
Istotny 1,1180 1,1450

USD/CAD

Próby wybicia dołem z hipotetycznej jak się okazało formacji klina korekcyjnego zakończyły się niepowodzeniem, a po dynamicznym powrocie do wnętrza tej formacji kurs USD/CAD bardzo szybko ustanowił nowe maksima. W okolicach tych maksimów zakończyliśmy miniony tydzień, a tym samym można powiedzieć, że wybicie górą z budującej się od czerwca br. konsolidacji stało się faktem. Takie wycie otwiera drogę w kierunku co najmniej 1,3390 (czerwcowy szczyt), a w przypadku jego pokonania do strefy 1,3515-1,3590 (patrz pierwszy z powyższych wykresów). Wariant wzrostowy będzie dla mnie scenariuszem preferowanym dopóki kluczowe wsparcie znajdujące się na 1,3055 (patrz drugi z powyższych wykresów) będzie utrzymane. Najbliższe zaś wsparcie widzę w okolicach 1,3170 i jego test dla inwestorów liczących na kontynuację wzrostów na USD/CAD może być okazją do dołączenia do trendu wzrostowego.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3170 1,3270
Istotny 1,3055 1,3390

GBP/USD

Mocna pierwsza część i słaba druga, to krótkie podsumowanie minionego tygodnia na rynku GBP/USD. Taka sekwencja zmian cen doprowadziła do zbudowania na tygodniowym wykresie świecowym formacji gwiazdy spadającej i obawiam się, że formacja ta może oddziaływać na trend tej pary na przestrzeni najbliższych sesji. Do ostatnich minimów jest jednak dość sporo miejsca, a tym samym póki co to cofnięcie z drugiej części minionego tygodnia traktuję jako korektę. Przy takiej interpretacji maksymalnym zasięgiem obecnych spadków powinna być strefa 1,2880-1,2850, gdzie widzę istotne, krótkoterminowe wsparcia. Dopóki będą one utrzymane, można moim myśleć o ruchu w kierunku okolic 1,3150-1,320 w perspektywie kilku, kilkunastu sesji. Pokonanie tej ostatniej strefy otworzyłoby drogę w kierunku co najmniej 1,3315, a genezę tego poziomu pokazałem na drugim z powyższych wykresów.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2880 1,3200
Istotny 1,2850 1,3315

USD/JPY

Wariant z korektą płaską, o którym pisałem w poprzednim raporcie tygodniowym został dość szybko zanegowany, a kurs USD/JPY po takim zanegowaniu ustanawiał podczas kolejnych sesji lokalne maksima. Zważywszy na obraz długoterminowy (patrz pierwszy wykres) wydaje się, że dalsze umacnianie dolara względem jena jest scenariuszem preferowanym. Aby jednak do tego doszło kurs omawianej pary musi co najmniej pokonać okolice 115,0, gdzie znajduje się górne ograniczenie ważnej strefy oporów, którą pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Strefa ta w ciągu ostatnich dwóch lat wielokrotnie zatrzymywała ataki popytu, ale jedna z kolejnych prób może się zakończyć sukcesem. Czy to będzie już w obecnym ruchu, trudno póki co powiedzieć.  Być może obecnie tylko spróbuje ataku na te opory, a strona podażowa ponownie zepchnie kurs tej pary na zdecydowanie niższe poziomy cenowe. Dla mnie punktem rozdzielającym scenariusz wzrostowy od korekcyjnego są okolice 112,60. Zejście kursu USD/JPY poniżej tego poziomu otworzyłoby drogę do realizacji  scenariusza z rozbudowywaniem korekty. W takim przypadku celem dla USD/JPY byłyby okolice 111,30 w perspektywie kilku, kilkunastu sesji. Na obecnym etapie nie jest to jednak scenariusz preferowany.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 112,60 114,50
Istotny 111,30 115,00

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here