Naga Markets16 czerwca 2017 r. w stolicy Japonii Wydział Polityczno-Ekonomiczny oraz Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Tokio zorganizował seminarium promujące polskie technologie IT, które mogłyby znaleźć zastosowanie w sektorze FinTech.


Polska technologia finansowa w Kraju Kwitnącej Wiśni

Naczelnym celem wydarzenia jest, obok wsparcia ekspansji przedsiębiorstw za granicą, popularyzacja w Japonii polskiej marki jako twórcy nowoczesnych technologii, a to jest możliwe jedynie z pomocą tych, którzy takie technologie opracowują i wdrażają w gospodarce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do udziału w seminarium zostało zaproszonych 7 przedsiębiorstw/instytutów badawczych, które zostały wyłonione w konkursie. Jak informowaliśmy już pod koniec maja, wśród podmiotów znalazła się między innymi Exeria domu maklerskiego EFIX.

Na seminarium przybyło około 140 przedstawicieli przedsiębiorstw, które szukają nowych technologii na własne potrzeby, które chcą współpracować i oferować innowacyjne rozwiązania swoim klientom oraz funduszy inwestycyjnych które szukają unikalnych projektów.

Na temat perspektyw Exerii w Japonii i wrażeń z Kraju Kwitnącej Wiśni rozmawialiśmy z Tomaszem Koreckim, prezesem zarządu EFIX Dom Maklerski S.A., który uczestniczył w seminarium.

Exeria jest projektem docenianym na całym świecie – zdobyła nagrodę w kategorii Finding Alpha na Benzinga Fintech Awards 2016, a jak została przyjęta w Tokio?

Tomasz Korecki, EFIX DM

Prezentacja Exerii wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród japońskich firm prowadząc do licznych, bardzo interesujących rozmów z dyrektorami i prezesami spółek, które mogą Exerię wdrożyć na potrzeby własnych rozwiązań, jak i tych, dla których Exeria może być interesującym sposobem na inwestycję.

Czy pozostałe firmy zaproszone na seminarium prezentowały podobne technologie?

Żadna z pozostałych firm, zaproszonych do udziału w seminarium w Tokio nie prezentowała podobnych rozwiązań. Głównie były to technologie związane z przetwarzaniem i agregowaniem danych; z bezpieczeństwem transakcji w sieci, z aplikacjami mobilnymi dla banków i ich klientów, a także z cyfrową walutą, czy możliwością tworzenia nowych technologii i przeprowadzania różnego rodzaju badań. Wszystkie te rozwiązania były niezwykle interesujące i pokazywały innowacyjność i zdolność polskich firm do międzynarodowej ekspansji.

Znalezienie się w tak nielicznym gronie firm reprezentujących polską branżę fintech w Japonii to już duży krok w kierunku nawiązania relacji biznesowych. Jakie są zatem perspektywy po spotkaniach w Japonii?

Exeria jest projektem realizowanym na skalę międzynarodową, dlatego jesteśmy nastawieni na partnerów, którzy pomogą nam na lokalnym rynku zbudować społeczność inwestorów korzystających z naszych technologii. Szukamy także firm i instytucji finansowych, które dzięki Exerii mogą oferować lepsze i bardziej konkurencyjne usługi swoim klientom.

Rynek japoński jest podobny do rynku amerykańskiego pod kątem równie wysoko rozwiniętego rynku kapitałowego oraz działów inwestycyjnych banków czy instytucji finansowych. Czy relacje biznesowe nawiązuje się również w amerykańskim stylu?

Sposób podejmowania decyzji biznesowych w Japonii jest nieco inny niż w kulturze zachodniej. Możemy spotkać się z pojęciem “Nemawashi” (czyli obwiązywanie korzeni) wywodzącym się z ogrodnictwa, a polegającym na przygotowywaniu korzeni roślin do przesadzania. Czynność ta chroni korzenie przed uszkodzeniami – analogicznie nemawashi chroni negocjujące firmy przed nieporozumieniami i brakiem zgody. Japońskie firmy bardzo wysoko cenią bezpieczeństwo i harmonię współpracy; gotowe są długo je wypracowywać. W Japonii decyzje podejmowane są w sposób kolegialny, każda decyzja o nawiązaniu współpracy jest dyskutowana, aby dać sobie szansę na przeanalizowanie szans i zagrożeń. Ponadto, kontakt osobisty jest cenniejszy niż korespondencja i telefony. Zwłaszcza w przypadku pierwszych kontaktów spotkanie bezpośrednie (szczególnie poparte rekomendacją znajomej firmy lub instytucji) może zaowocować szybszym podjęciem współpracy. Jesteśmy więc pełni nadziei, że nawiązane relacje w odpowiednim czasie zaowocują.

Więcej materiałów zdjęciowych oraz relację przygotowaną przez ambasadę Polski w Tokio, można znaleźć pod linkiem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here