Naga MarketsPrzeglądając serwisy poświęcone rynkowi walutowemu można się w ostatnim czasie natknąć na wiele wpisów dotyczących książkowego wręcz RGRa na wykresie dziennym NZD/USD.

NZD/USD – wykres dzienny

Jakby nie patrzeć, formacja jest. Co więcej, poprzedzona jest też przyzwoitym, “czystym” ruchem wzrostowym, co oznacza, że mamy komfortową (bez poważniejszych zygzaków, a więc i wsparć) przestrzeń do skorygowania (zasięg do ok. 0,69). Rozkład ramion też pasuje, bowiem znajdują się ona na długoterminowej strefie oporowej w zakresie ok. 0,7320-0,7370. Jeśli zastosować ukośną linię szyi, mamy już nawet sygnał sprzedaży.

Po nieco dłuższym czasie obcowania z wykresami można jednak dojść do wniosku, że to, co wygląda wręcz modelowo, niekoniecznie musi się równie modelowo zrealizować, a co za tym idzie warto poszukać wariantu przeciwnego, a więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co musiałoby się stać, aby wszyscy ci, którzy tego RGRa zagrywają, zaczęli rynek opuszczać. Odpowiedź być może kryje się na wykresie H4.

NZD/USD – wykres H4

Jak widać, po sforsowaniu linii szyi rynek wykonał ruch powrotny z poziomego wsparcia, który broniony był popytowym młotkiem / pin barem. Obecnie w kompresji H4 pojawia się kolejny tego typu element (świeca zamknięta o 12:00), co ważne wyprowadzony po delikatnym naruszeniu wcześniejszych minimów (co miało prawo zaangażować po krótkiej stronie rynku kolejnych uczestników rynku). Rynek miał więc szansę na kontynuację spadku zgodnie z kierunkiem sygnalizowanym przez RGR, ale zamiast kontynuacji obserwujemy na razie lokalny kłopot strony podażowej. W tym kontekście zwróciłbym uwagę na możliwość zarysowania podwójnego dna. Przekroczenie okolic 0,7240 postawiłoby posiadaczy krótkich pozycji w niezbyt komfortowej sytuacji, m.in. za sprawą powrotu nad linię szyi, a stąd już krok do zdynamizowania ruchu w górę i ponownego podejścia w obszar 0,7330, czyli rejon prawego ramienia. Tam okazałoby się, ile warta jest cała RGR.

Warto więc pilnie obserwować obszar 0,7240, który może się tu okazać decydujący. Póki rynek go nie wybije, nie ma podstaw do tego, aby modelowy scenariusz wynikający z RGR nie został zmaterializowany.

Tomasz Gessner, EFIX Dom Maklerski S.A.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here