Naga MarketsEUR/USD

Kurs euro zdołał w minionym tygodniu dotrzeć do oporów znajdujących się w okolicach 1,16 i na ostatniej sesji zanotował mocny ruch w dół, który to ruch zniósł dużą część mozolnie budowanej zwyżki. Jak widać na drugim z powyższych wykresów kluczowe wsparcia rozciągające się między 1,1527 a 1,1490 nie zostały nawet przetestowane, a tym samym na obecnym etapie ten ruch w dół traktuję jako korektę. Przy takich założeniach wariant z dużą korektą płaską rozszerzoną w dalszym ciągu pozostaje „w grze”, a oznaczenia poszczególnych fal dotyczące takiego scenariusza pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Tym samym dopóki nie zejdziemy poniżej 1,1490, inwestorzy  liczący na średnioterminowe wzrosty tego rynku mogą szukać okazji do inicjowania długich pozycji na omawianej parze. Można do tego używać klasycznych narzędzi (analizując np. zachowanie rynku względem lokalnych wsparć czy oporów) lub też np. skorzystać z kierunkowych robotów inwestycyjnych znajdujących się w Exerii. Jeśli chodzi o ważne opory, to znajdują się one w okolicach 1,1604 (patrz drugi wykres) i ich pokonanie znacząco uprawdopodobniłoby dla mnie scenariusz ze średnioterminową korektą płaską rozszerzoną (3-3-5). W Exerii można tak skonfigurować robota, że mechaniczna strategia trendowa włączy się dopiero powyżej tego ostatniego poziomu, co jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy klasycznym podejściem do inwestowania a używaniem robotów inwestycyjnych. Jaki byłoby potencjał wzrostowy dla omawianej pary jeśli ww. opór zostałby pokonany ? Moim zdaniem w perspektywie kilkunastu sesji okolice 1,19, choć kolejne dość istotne opory znajdują się już nieco powyżej 1,17.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1527 1,1604
Istotny 1,1490 1,1702

 

USD/CAD

Silne osłabienie CAD, to główna przyczyna mocnych wzrostów kursu pary USD/CAD, które obserwowaliśmy w minionym tygodniu. W wyniku tej zwyżki pokonane zostały ważne opory prezentowane już przeze mnie w poprzednim raporcie, a tym samym droga do wyższych poziomów cenowych została otwarta. Obecnie celem dla tego rynku wydaje się być górne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego, który prezentuję na drugim z powyższych wykresów. Jeśli ten opór (1,3136) zostanie pokonany, to średnioterminową korektę na tym rynku można będzie uznać za zakończoną. Nie jestem przekonany czy wobec realnej wg mnie wizji dalszego osłabiania USD (USD Index) ww. opór będzie pokonany przy pierwszym podejściu. Tym samym na ten moment traktuję go jako kres obecnej zwyżki tej pary w perspektywie najbliższych kilku, kilkunastu dni.

Patrząc na ten rynek w dłuższej perspektywie można wskazywać opory znajdujące się w okolicach 1,35 lub na 1,40 (patrz pierwszy z powyższych wykresów) jako na realne cele dla tego rynku w ujęciu średnioterminowym. Oczywiście warunkiem ruchu w ich kierunku będzie wybicie górą z prezentowanego na pierwszym z powyższych wykresów kanału.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3000 1,3136
Istotny 1,2925 1,3136

 

GBP/USD

Miniony tydzień przyniósł kontynuację wzrostów na rynku popularnego „kabla” i tego faktu nie zmieniają wyraźne cofnięcia, które oglądaliśmy na jego początku oraz końcu. Na załączonych wykresach widzimy, że kurs GBP/USD dotarł do pierwszej strefy oporów, którą wskazywałem w poprzednim raporcie i od tej strefy na sesji piątkowej wyraźnie się cofnął. W otoczeniu rynkowym tego rynku będą obecnie zachodzić ważne zmiany (decyzje dotyczące Brexitu), a tym samym można oczekiwać równie dynamicznych zmian na samym GBP/USD. Na ten moment, dla mnie sygnały wzrostowe na tej parze są utrzymane, a ich potwierdzeniem byłoby pokonanie piątkowych maksimów czyli przebicie okolic 1,3260. Jeśli tak się stanie, to kolejnym celem dla omawianego rynku powinna być strefa oporów, która rozpoczyna się na 1,3535. Genezę tej strefy pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Moim zdaniem scenariusz wzrostowy jest dla GBP/USD wariantem preferowanym i tak będzie dopóki nie spadniemy poniżej 1,2880, gdzie znajdują się kluczowe wsparcia. Ich genezę pokazałem również na drugim z powyższych wykresów. Ze względu na strukturę ostatnich ruchów najbliższe wsparć szukałbym w okolicach 1,3034 i już samo naruszenie tego poziomu sygnalizowałoby problemy strony popytowej co najmniej w krótkim horyzoncie czasowym. Ze względu na zbliżające się informacje z otoczenia tego rynku (głównie dotyczące GBP) oczekuję wyraźnych wskazówek co do kierunku dalszego trendu w nadchodzącym tygodniu.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3120 1,3260
Istotny 1,3034 1,3350

 

USD/JPY

Za nami mocno spadkowy tydzień na rynku USD/JPY i niestety głębokość tego cofnięcia zaczyna podważać tezę o kontynuacji wzrostów w krótkim horyzoncie czasowym. Jak widać na drugim z powyższych wykresów spadki zostały zatrzymane na dość ważnych wsparciach usytuowanych w pobliżu 112,20, jednak póki co nie wywołało to zdecydowanej kontry strony popytowej. Jeśli takie uaktywnienie popytu nie nastąpi na początku nadchodzącego tygodnia, to obawiałbym się pogłębienia spadków być może nawet do okolic 110, gdzie znajduje się górne ograniczenie wskazanej na drugim z powyższych wykresów kolejnej ważnej strefy wsparć. Ta strefa misi zostać utrzymana aby w średnim terminie proces umacniania dolara względem jena mógł być kontynuowany. Sygnały dla takiego trendu zostały wygenerowane w poprzednim miesiącu, a ich genezę widać na pierwszym z powyższych wykresów. Co musiałoby się stać aby trend wzrostowy na USD/JPY mógłby być kontynuowany ? Dla mnie musielibyśmy wrócić powyżej 114, a do tego jest niestety daleko.

Czekamy zatem na zachowanie omawianego rynku na kolejnych sesjach, co powinno dać nam więcej informacji na temat dalszego trendu tego instrumentu.

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 111,84 112,50
Istotny 111,00 113,60


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here