Naga MarketsEUR/USD

Każda sesja minionego tygodnia z wyjątkiem sesji piątkowej przynosiła wzrosty kursu eurodolara, jednak ten piątkowy ruch w dół, a konkretnie jego skala, zasiały niepewność wśród inwestorów co do aktualności pro wzrostowych sygnały wygenerowanych kilka dni wcześniej. Generalnie ruch korekcyjny był przeze mnie oczekiwany (patrz piątkowy raport poranny), jednak skala spadku jest zbyt duża jak na lokalną korektę. Moim zdaniem nie można wykluczyć, że zryw popytu na EUR/USD z drugiej części tygodnia był finalną fazą drugiej podfali większej konsolidacji, której hipotetyczne póki co ograniczenia wskazałem zielonymi liniami na drugim z powyższych wykresów. Jeśli taki wariant miałby być realizowany, to na początku nadchodzącego tygodnia powinniśmy zobaczyć odreagowanie od testowanych obecnie wsparć (patrz ww. wykres), a następnie oczekiwałbym jeszcze jednej, mocnej fali w dół, dla której modelowym celem byłyby okolice 1,1520. Z obecnej perspektywy taki scenariusz wydaje się być wariantem preferowanym. Jego zanegowaniem byłoby zbliżenie z obecnych poziomów cenowych do okolic 1,1717, gdzie znajduje się górne ograniczenie tego hipotetycznego obecnie trendu bocznego.

Jeśli chodzi o strategie mechaniczne, to moim zdaniem po zbliżeniu kursu eurodolara do okolic 1,1520 użycie kierunkowych strategii nastawionych na trend wzrostowy (np. z Exerii) może być ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów liczących na większe umacnianie euro względem dolara. Na taki scenariusz w perspektywie kilku tygodni wskazuje układ głównych cykli, które widać dobrze na pierwszym z powyższych wykresów.

 

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1600 1,1717
Istotny 1,1520 1,1940

 

 

USD/CAD

Powrót do wnętrza pokonanego uprzednio klina, choć póki co bez kontynuacji spadków, nie jest bynajmniej pozytywnym rozwiązaniem dla inwestorów liczących na dalsze umacnianie dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego. Jeśli jednak na chwilę zapomnimy o tej formacji i potraktujemy ostatnie spadki jako normalną korektę wzrostów trwających od końca sierpnia br., to skala tego ostatniego ruchu w dół jest normalna jak na ruch korekcyjny. Dodatkowo struktura tych spadków na obecnym etapie sugeruje ich wypełnienie. Jak zatem widać mamy dwie grupy sygnałów (pro wzrostowe i pro spadkowe), a zatem najbliższe dni powinny wskazać, kto właściwie sprawuje kontrolę nad tym rynkiem. Na co zatem zwracać uwagę ? Moim zdaniem powrót nad 1,3125 byłby sygnałem pro wzrostowym dla tej pary i dla mnie sugerowałby zakończenie korekty spadkowej. Z drugiej strony każde pokonanie minimów z ubiegłego tygodnia będzie negatywnym scenariuszem dla inwestorów liczących na wzrosty tego rynku, gdyż od szczytu z pierwszych dni września wykształci się impuls spadkowy. W średnim terminie taki ruch oznaczałby kontynuację spadków, w krótkim zbliżające się większe odbicie.

         USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2977 1,3125
Istotny 1,2930 1,3190

 

GBP/USD

Poważny test czy też nawet naruszenie ważnych oporów oglądaliśmy w minionym tygodniu na rynku GBP/USD. Niestety piątkowa sesja była wyraźnie spadkowa, a tym samym do wygenerowania poważniejszych sygnałów wzrostowych na omawianym rynku póki co nie doszło. W dalszym ciągu jednak szerszy obraz techniczny daje moim zdaniem więcej szans na kontynuację umacniania funta względem dolara, a potwierdzeniem takiego wariantu byłoby już pokonanie maksimów z ubiegłego tygodnia (1,3142). W krótkim terminie ważnym wsparciem dla omawianej pary są okolice 1,3015, gdzie biegnie pokonana linia trendu spadkowego kreślona na danych 1H. Jej ewentualne ponowne pokonanie byłoby sygnałem do pogłębienia korekty, która w takim przypadku mogłaby nawet sięgnąć okolic 1,2830-1,280, gdzie widzę kolejne, ważne wsparcia. Czekamy zatem na dalszy rozwój wypadków na tym rynku, a do wyjaśnienia szerszego obrazu technicznego tego rynku jest już moim zdaniem blisko.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3015 1,3142
Istotny 1,2800 1,3195

 

USD/JPY

Wybicie górą z formacji korekcyjnego trójkąta rozszerzającego się otwiera drogę do kontynuacji umacniania dolara względem jedna z kolejnym celem znajdującym się na 112,40. W okolicach tego poziomu dwie ostatnie fale wzrostowe byłyby równe, a szczegóły pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Jeśli strona popytowa zdołałaby pokonać te opory, to moim zdaniem należałoby oczekiwać ruchu co najmniej do okolic 113,10, gdzie znajduje się maksimum z lipca br. Poziomem obrony dla scenariusza wzrostowego jest górne ograniczenie formacji pokonanego trójkąta (111,55) i dopóki poziom ten będzie utrzymany z grą na spadki na tej parze byłbym ostrożny. Przyczyn tego ostatniego twierdzenia szukałbym na pierwszym z prezentowanych wyżej wykresów, gdzie prezentuję długoterminowy, techniczny obraz tej pary.

 

 USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 111,55 112,40
Istotny 110,30 113,10


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here