Naga MarketsEUR/USD

Próby kontynuacji lokalnego trendu wzrostowego, które oglądaliśmy na początku minionego tygodnia zakończyły się niepowodzeniem i jego druga część przyniosła znaczący i dynamiczny spadek kursu eurodolara. Wygląda więc na to, że pomimo sprzyjających uwarunkowań technicznych (np. układu średnioterminowych cykli) rynek EUR/USD jest słabszy aniżeli można było przypuszczać, a oglądana przez ostatnie miesiące konsolidacja może być strefą dystrybucji. Za takim scenariuszem może przemawiać średnioterminowy, techniczny obraz indeksów reprezentujących siłę dolara oraz siłę euro, gdzie jak wspominałem w raportach dziennych może dochodzić do przesileń średnioterminowych trendów. Jeśli zatem na najbliższej sesji nie nastąpi jakiś cudowny powrót siły EUR/USD  (np. poprzez powrót nad 1,2360), to obawiałbym się pogłębienia spadków w perspektywie nadchodzącego tygodnia. Moim zdaniem celem dla takich spadków może być strefa 1,2150-1,2050, która między innymi wynika z zależności długości ostatnich fal. W tej strefie decydować się będzie średnio i długoterminowy trend omawianej pary. Najbliższe zaś wsparcie znajduje się na 1,2240 i będzie ono pierwszym testem dla siły strony podażowej, która w końcówce minionego tygodnia przejęła kontrolę na EUR/USD. Co mogłoby przywrócić nadzieję na ruch w kierunku górnego ograniczenia prezentowanej na drugim z powyższych wykresów konsolidacji ? Dla mnie powrót co najmniej nad 1,2360, a najlepiej w okolice 1,24, gdzie znajdują się lokalne maksima z kilku ostatni sesji. Moim zdaniem taki scenariusz jest obecnie mało prawdopodobny.

 

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2240 1,2360
Istotny 1,2050 1,2400

 

USD/CAD

Dotarcie do górnej części ważnej strefy wsparć prezentowanej na pierwszym z powyższych wykresów zatrzymało spadku kursu USD/CAD. Jak widać na drugim wykresie, od tego poziomu rynek znacząco i dynamicznie odbił i to odbicie nie wydaje się być lokalną korektą, jak można było klasyfikować ten ruch w pierwszej części minionego tygodnia. Co więcej od szczytu z 19 marca mamy na tym rynku dwie fale w dół, a druga z nich jest nieco wydłużona. Póki co więc te spadki są strukturą korekcyjną i jeśli umocnienie USD względem CAD będzie kontynuowane powyżej 1,2820, to impulsu spadkowego z tych ostatnich spadków w normalnym wydaniu raczej nie będzie. Co to wszystko oznacza ? Trzeba spojrzeć na pierwszy z powyższych wykresów. Jeśli ostatnie spadki będą mieć strukturę korekcyjną, to mogą być one ostatnią podfalą dużego klina korekcyjnego, który na tym rynku budowałby się od szczytu ze stycznia 2016. Taka interpretacja byłaby zapowiedzią zbliżającej się dużej i raczej długoterminowej fali wzrostowej na tym rynku. Górne ograniczenie owego klina znajduje się na 1,3055 i już samo dotarcie do tego poziomu byłoby pierwszym, poważnym sygnałem realizacji takiego scenariusza. Wybicie ponad ten poziom potwierdziłoby średnioterminowe, techniczne sygnały kupna dla USD/CAD. W takim przypadku w średnim terminie kolejnych celów dla omawianej pary szukałbym w okolicach 1,39, a więc ok. 12 figur wyżej od obecnych cen. Scenariusz z klinem byłby negowany, jeśli kurs USD/CAD zszedłby poniżej minimów z ubiegłego tygodnia, które to znajdują się na 1,2527.

Jak zatem widać siła rynku USD/CAD z minionego tygodnia może być zapowiedzią sporych zmian w technicznym obrazie tej pary, a w przyszłym tygodniu powinniśmy otrzymać więcej informacji na ile taki scenariusz jest realny.

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2635 1,2820
Istotny 1,2527 1,3055

 

 

GBP/USD

Spore zmiany zaszły w minionym tygodniu na rynku GBP/USD, gdzie lokalna z pozoru korekta przerodziła się w mocne i dynamiczne spadki. Moim zdaniem skala i struktura tych spadków sugeruje, że możemy mieć tutaj do czynienia z odwróceniem średnioterminowego trendu wzrostowego, który na popularnym kablu budował się od października 2016 roku. Jak widać na drugim z powyższych wykresów obecnie znajdujemy się w okolicach ważnych wsparć usytuowanych w pobliżu 1,4020 i wyraźne zejście poniżej tego poziomu (obecnie wsparcie to jest naruszone) byłoby dla mnie pierwszym potwierdzeniem odwracania trendu. Jeśli tak się stanie, to w krótkim terminie kurs GBP/USD może do tych poziomów odbić, a następnie oczekiwałbym kontynuacji spadków w kierunku strefy 1,3760-1,3715, gdzie znajdują się kolejne, ważne wsparcia. Ich genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Dla mnie scenariusz spadkowy jest obecnie wariantem preferowanym. Gdzie znajduje się poziom obrony dla takiego scenariusza ? Pierwsze, ważne opory przy założeniu utrzymania wsparcia na 1,4020 znajdują się na 1,4250, a kolejne na 1,43. Wydaje się, że ewentualny powrót nad 1,43 znacząco by oddalił scenariusz z odwróceniem trenu na tym rynku.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,4010 1,4105
Istotny 1,3715 1,4250

 

USD/JPY

Pod znakiem prób pokonania ważnej strefy oporów, którą dokładnie widać na drugim z powyższych wykresów, odbywa się w ostatnich tygodniach handel na rynku USD/JPY. Co raz mniejsze odbicia od tej strefy i co raz wyższe, lokalne szczyty mogą być sygnałem, że wkrótce na tym rynku nastąpi poważny atak na te opory, który to atak może zakończyć się sukcesem. Moim zdaniem jeśli kurs USD/JPY zdoła wyraźnie pokonać 108,05, to droga do wyższych poziomów zostanie otwarta. Jest to o tyle istotne, gdyż średnioterminowa struktura spadkowa budująca się od grudnia 2016 może być wypełnioną korektą, a to mogłoby wskazywać poziom 112 jako pierwszy poważny cel dla tego rynku – oczywiście w średnim horyzoncie czasowym. Dla mnie szanse na realizację scenariusza wzrostowego są obecnie większe od 50 %. Co jednak taki scenariusz by zanegowało ? Wydaje się, że w krótkim terminie ewentualne zejście poniżej 107,05, gdzie znajdują się dość ważne wsparcia. Kluczowe zaś wsparcia znajdują się na 105,60 i są one dolnym ograniczeniem ważnej strefy, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Ewentualne zejście poniżej ww. poziomu mogłoby oznaczać atak na marcowe minima, choć póki co wariant taki wydaje się mało prawdopodobny.

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 107,05 108,05
Istotny 105,60 108,85


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here