Naga MarketsEUR/USD

Końcówka minionego tygodnia na rynku walutowym zakończyła się dość wyraźnym umocnieniem dolara amerykańskiego. Miało to dość wyraźny wpływ na trendy głównych par. Moim zdaniem to umocnienie USD jest tylko kolejną częścią nieco większej korekty. Po jej wypełnieniu proces osłabiania amerykańskiej waluty powinien być jeszcze przez jakiś czas kontynuowany. Ze względu na zaawansowanie tego trendu,  dynamika ruchu osłabiającego USD powinna być już jednak wyraźnie mniejsza od tego co oglądaliśmy w ostatnich tygodniach.

Jeśli chodzi o główną parę dolarową czyli EUR/USD, miniony tydzień upłynął pod znakiem dość mocnej wahliwości w stosunkowo wąskim przedziale cenowym. Na obecnym etapie te wahania nie układają się dla mnie w żadną formację odwrócenia. W świetle zawartych na wstępie oczekiwań dotyczących USD mogą sugerować, że buduje się tutaj jakiś ruch korekcyjny. Potwierdza to struktura ruchów budujących się od szczytu z 25 stycznia.

Przy takich założeniach, najbliższe dni powinny przynieść wypełnianie kolejnego elementu takiej korekty, który powinien być ruchem w dół. Jeśli omawiana korekta przybierze formę flagi, to celem dla kursu EUR/USD powinny być okolice 1,2315. W przypadku kiedy rozwinie się np. korekta płaska nieregularna (3-3-5), to ruch w dół mógłby się rozwinąć do okolic 1,2250-1,2175. Znajduje się tam ważna strefa wsparć, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Po zakończeniu opisanej wyżej korekty, można oczekiwać kontynuacji umacniania euro względem dolara. Modelowy układ fal został pokazany (zielone linie) na drugim z powyższych wykresów.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2315 1,2513
Istotny 1,2175 1,2830

USD/CAD

Przez większość minionego tygodnia oglądaliśmy zmagania kursu USD/CAD z wymienianym w poprzednim raporcie wsparciem znajdującym się na 1,2250. Ostatecznie, póki co, wsparcie to zostało obronione. Umocnienie dolara amerykańskiego z minionego piątku doprowadziło na tej parze do sporych i dynamicznych wzrostów. W wyniku tej zwyżki pokonane zostały ważne opory znajdujące się na 1,2390. Oznacza to przynajmniej w krótkim terminie zmianę obrazu technicznego tego instrumentu.

Co to za zmiany? Moim zdaniem obecne umocnienia dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego jest ze sporym prawdopodobieństwem początkiem korekty całych oglądanych od października 2017 spadków. Przy takich założeniach, pierwszym celem dla takiej korekty powinna być strefa 1,2510-1,2590. Jej genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Maksymalny zasięg takiej korekty, to moim zdaniem okolice 1,2665, gdzie znajduje się 61 % zniesienie tego ruchu w dół. W krótkim terminie (jedna, dwie sesje) możliwe jest korekcyjne cofniecie na omawianym rynku. Pierwszych wsparć dla takiego cofnięcia szukałbym na 1,2380. Maksymalny zasięg ruchu korekcyjnego szacuję na okolice 1,2330.

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2380 1,2510
Istotny 1,2330 1,2590

GBP/USD

W pierwszej części minionego tygodnia na rynku GBP/USD oglądaliśmy test ważnych wsparć tworzonych przez górne ograniczenia pokonanych kanałów wzrostowych (patrz drugi z powyższych wykresów). Obrona tych wsparć stała się podstawą do kolejnego ataku strony popytowej. Spowodowało to zbliżenie kursu popularnego „kabla” do okolic ostatnich maksimów.

Końcówka tygodnia, to jednak kolejny atak podaży, który zważywszy na strukturę ostatnich ruchów, powinien być w pierwszej części nadchodzącego tygodnia kontynuowany. Moim zdaniem, ze względu na techniczny obraz indeksu dolara (patrz początek obecnego raportu) oraz ze względu na obraz indeksu reprezentującego siłę funta, obecne cofnięcie na GBP/USD traktuję jako większą korektę.

Przy takich założeniach, obecnie bylibyśmy w jej drugiej fazie. Celem dla tej „nogi” spadkowej korekty powinna być dość szeroka strefa rozciągająca się między 1,4020 a 1,3910, której genezę pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Dopóki niższy z ww. poziomów nie zostanie pokonany, po teście ww. wsparć oczekiwałbym wykształcenia co najmniej jeszcze jednej fali wzrostowej na tym rynku. Najbliższe opory znajdują się na 1,4250 (patrz drugi z powyższych wykresów) i ich pokonanie oznaczałoby rozwijanie nowej fali umocnienia funta względem dolara.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,4020 1,4250
Istotny 1,3910 1,4380

 

 

USD/JPY

Kilkakrotne próby kontynuacji trendu spadkowego i poważnego ataku na strefę wsparć rozpoczynającą się od 108,15 zakończyły się na rynku USD/JPY niepowodzeniem, co w połączeniu ze wstępnymi sygnałami odwrócenia (patrz poprzedni raport tygodniowy) doprowadziło w minionym tygodniu do mocnego odbicia na omawianej parze.

Jak widać na drugim z powyższych wykresów, dotarliśmy już do ważnej strefy oporów, a tym samym przynajmniej w perspektywie najbliższych dni uaktywnienie podaży jest dla mnie wariantem preferowanym. Od siły ewentualnego ruchu w dół zależeć będą dalsze projekcje dotyczące omawianej pary. Dla mnie, jeśli kurs USD/JPY zejdzie poniżej dolnego ograniczenia najbliższej strefy wsparć (109,25), to dalsze osłabianie dolara względem jena będzie bardziej prawdopodobne. Z drugiej strony jeżeli obecna zwyżka zdoła pokonać najbliższy opór znajdujący się na 110,80 (wewnętrzna linia kanału), to wariant uznający ostatnie odbicie jako korektę zacznie stawać się mało prawdopodobny.

Niestety na obecnym etapie widzę techniczne argumenty przemawiające za realizacją zarówno scenariusza wzrostowego jak i spadkowego. Tym samym do czasu wyklarowania obrazu tej pary, uważałbym z większym zaangażowaniem na tym rynku.

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 109,80 110,80
Istotny 109,25 111,70


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here