Naga MarketsMocno lokalny charakter miało umocnienie dolara amerykańskiego i to zarówno na indeksach dolarowych jak i na niektórych głównych parach. Jeśli na indeksach reprezentujących siłę USD podaż nie zatrzyma się w ciągu najbliższych godzin, to obawiałbym się ustanowienia nowych minimów na tym instrumencie, co miałoby istotny wpływ na trendy głównych par. Sytuację tą widać dość dobrze na indeksie cenowym reprezentującym siłę USD, gdzie strona popytowa nie zdołała przepchnąć jego kursu ponad prezentowane niżej opory.

Jeżeli ustanowimy tutaj nowe minima, będzie to oznaczać rozwijanie fali spadkowej (dalsze osłabianie) dolara, a kolejne cele (wsparcia) jak widać na powyższym wykresie znajdują się dość daleko.

Jeśli chodzi o główną parę dolarową czyli EUR/USD, to w ostatnich kilkunastu godzinach oglądaliśmy rozwinięcie drugiej nogi spadkowej korekty, ale rynek dotarł tylko do okolic pierwszych wsparć i dość wyraźnie odbił.

Z obecnej perspektywy ten budujący się od 28 sierpnia ruch w dół wygląda na konsolidację (lokalny kanał spadkowy), co dawałoby możliwość kontynuacji wzrostów po ewentualnym pokonaniu 1.1710. Na tym ostatnim poziomie znajduje się górne ograniczenie tej konsolidacji. Z drugiej strony spadek poniżej 1.1639-1.1630 otwierałby drogę do rozwinięcia spadkowej korekty do zdecydowanie niższych poziomów cenowych. W takim przypadku kolejne cele znajdowałyby się w okolicach 1.1567 lub w strefie 1.1516-1.1465, a genezę tych wsparć pokazałem na powyższym wykresie. Co zatem dalej z tym rynkiem ? Moim zdaniem na obecnym etapie trzeba czekać na kierunek wybicia z prezentowanej wyżej konsolidacji. Jeśli miałbym coś prognozować, to obraz indeksu dolarowego ale i aktywów z nim skorelowanych sugeruje osłabianie amerykańskiej waluty, a to z kolei co najmniej chroniłoby rynek EUR/USD przed większymi spadkami. Jak wykorzystać tą sytuację ? W Exerii można szybko zbudować strategię (bez konieczności kodowania), która będzie połączeniem strategii wskaźnikowej z klasycznymi liniami trendu (np. ograniczeniami ww. konsolidacji). W takim przypadku wybicie z tego trenu bocznego może uruchomić typową strategię trendową (np. wskaźnikową), która następnie przejmie kontrolę nad taką pozycją.

Jeśli chodzi o drugą z omawianych w ostatnich dniach par (USD/JPY), to mamy tutaj mocny ruch w dół, który potwierdził wypełnienie budującego się od dna z 21 sierpnia impulsu wzrostowego.

Jeśli ktoś zagrał na taki trend za pomocą jednego z robotów kierunkowych Exerii (np. na danych 15 min), to obecnie od wystąpienia ostatniego sygnału ma obecnie ok. 85 pipsów “papierowych zysków” (pozycja jest jeszcze otwarta).

Pozycja taka zostanie zamknięta jeśli cena zamknięcia 15 min. świecy wypadnie powyżej 110.98.

Wracając do klasycznej analizy technicznej można zauważyć, że od szczytu z 29 sierpnia mamy na danych krótkoterminowych impuls spadkowy (co najmniej mocno zaawansowany), a tym samym wkrótce powinniśmy tutaj zobaczyć jakieś większe odbicie. Gdzie mogłoby ono dotrzeć ? Moim zdaniem do okolic 111.0 lub w optymistycznym scenariuszu do okolic 111.35. Co do dłuższego horyzontu, można będzie coś więcej powiedzieć po tym jak zobaczymy strukturę i zasięg ewentualnego odbicia.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here