Naga MarketsEUR/USD

Za nami kolejny, mocno spadkowy tydzień na rynku EUR/USD, gdzie główne skrzypce odgrywał mocny dolar, co przy płaskim euro powodowało presję na ruch w dół omawianej pary. Te spadki spowodowały naruszenie ważnej strefy wsparć, którą widać na powyższych wykresach, jednak miniony piątek zakończył się pro wzrostowym młotem, który jak wiadomo jest jedną z bardziej wiarygodnych formacji odwrócenia. Co prawda ma on czarny korpus ale zbudował się w okolicach ważnych wsparć, na wyprzedanym wskaźnikowo rynku, przy mocno zaawansowanym trendzie  dolara. Tym samym nie lekceważę wymowy owego młota, gdyż zważywszy na fakt, że ukształtował się on w oknie czasowym fazy połówkowej głównego cyklu (patrz pierwszy z powyższych wykresów), oceniam szanse na rozpoczęcie większego odbicia na EUR/USD jako spore. W tym świetle ważny będzie początek nadchodzącego tygodnia. Jeśli kurs eurodolara zdołałby wrócić nad 1,2025, gdzie znajdują się ważne opory (patrz drugi z powyższych wykresów), to dla mnie sygnały zapewne kilkudniowego odbicia zostałyby wygenerowane. W takim przypadku ruch w górę mógłby sięgnąć strefy 1,2110-1,2160, gdzie widzę kolejne, istotne opory. Co jeśli odbijemy się tylko do okolic 1,2025 i kurs EUR/USD ponownie skieruje się na południe ? W takim przypadku kolejnych ważnych wsparć szukałbym dopiero w strefie 1,1690-1,1620, gdzie znajdują się następne ważne, prezentowane na powyższych wykresach wsparcia.

       EUR/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,1910 1,2025
Istotny 1,1690 1,2160

 

USD/CAD

Trend boczny poniżej ważnych oporów, to najkrótszy opis zachowania rynku USD/CAD z minionego tygodnia. Ten trend boczny na danych intrady przypomina mocno zawansowaną formację poziomego trójkąta rozszerzającego się, która to jak widomo z teorii należy do tzw. formacji dwukierunkowych. Oznacza to, że szanse wybicia z niej górą jak i dołem są podobne. Jak pisałem wyżej ten trójkąt jest już mocno zaawansowany, tym samym czasu na wybicie zostało mało. Obecnie więc należy wskazać punkty brzegowe owego trójkąta i czekać na kierunek wybicia. Górne ograniczenie ww. trójkąta znajduje się na 1,2927, a dolne na 1,2794. W przypadku wybicia górą, spoglądałbym na 1,300, jako na pierwszy cel, gdzie znajdują się bardzo ważne, prezentowane na drugim z powyższych wykresów opory. Ich pokonanie otworzyłoby drogę do rozwinięcia średnioterminowej fali wzrostowej na tym rynku. Z drugiej strony wybicie dołem z ww. trójkąta sygnalizowałoby rozpoczęcie głębszej korekty. W takim przypadku pierwszych wsparć szukałbym w strefie 1,2760-1,2720, a ewentualnie kolejnych na 1,2670. Głębszych spadków aniżeli do tego ostatniego poziomu na tym rynku nie oczekuję.

USD/CAD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,2794 1,2927
Istotny 1,2720 1,3000

 

GBP/USD

Silne spadki, których konsekwencją jest przełamanie linii szyi formacji podwójnego szczytu, to krótki opis zachowania rynku GBP/USD z ostatnich pięciu sesji. Tym samym zgodnie z klasyczną interpretacją ww. formacji mamy na rynku popularnego „kabla” sygnały odwrócenia trendu, moim zdaniem całego trendu budującego się od den z października 2016 roku. Zgodnie z modelem, obecnie można oczekiwać ruchu powrotnego do linii szyi ww. formacji, a następnie kontynuacji spadków. Linia szyi wraz z towarzyszącymi oporami znajduje się między 1,3710 a 1,3780, a genezę tych oporów pokazałem na drugim z powyższych wykresów. Na przestrzeni najbliższych dni oczekuję ruchu kursu GBP/USD w kierunku tych oporów, co może być okazją do dołączenia do trendu spadkowego. Minimalny, modelowy zasięg ruchu wynikający z wysokości ww. formacji podwójnego szczytu znajduje się w okolicach 1,31, a tym samym po oczekiwanym odbiciu, stosunek potencjału do ryzyka będzie korzystny.

GBP/USD WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 1,3488 1,3710
Istotny 1,3300 1,3780

 

USD/JPY

Wyraźne cofnięcie oglądaliśmy w minionym tygodniu na rynku USD/JPY, co miało związek z umocnieniem jena w odpowiedzi między innymi na pogorszenie sytuacji na rynkach kapitałowych. Jak widać na drugim z powyższych wykresów, kurs USD/JPY dotarł do górnych partii ważnej strefy oporów, co w drugiej części piątkowej sesji doprowadziło do dość dynamicznego odbicia. Tym samym póki co spadki zostały zakończone, choć impulsowy charakter oglądanego od 2 maja ruchu w dół ostrzega, że obecny ruch w górę może być tylko korektą w większej korekcie.  Taki scenariusz będzie możliwy, dopóki nie wrócimy ponad 109,60, co przekroczyłoby zasięg modelowego ruchu korekcyjnego. Dopóki to się nie stanie, teoretycznie pogłębienie ruchu w dół w perspektywie kilkunastu dni jest możliwe. Dla mnie dopóki nie zejdziemy wyraźnie poniżej 108,00, rozpoczęte 2 maja spadki nawet jeśli będzie ich kolejna faza, będą tylko ruchem korekcyjnym. Póki co podtrzymuję więc scenariusz bazowy, wedle którego celem dla obecnej fali wzrostowej są okolice 112. Jeśli w najbliższych dniach kurs USD/JPY urośnie ponad wymienione wyżej 109,60 droga do nowych szczytów powinna zostać otwarta.

USD/JPY WSPARCIE OPÓR
Najbliższy 108,70 109,60
Istotny 108,05 112,10


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here