Naga MarketsBłędy poznawcze (ang. cognitive bias) to, najkrócej rzecz ujmując, wyciąganie nieprawidłowych wniosków ze znanych nam faktów i doświadczeń. Jeżeli sprawdzicie Państwo listę błędów poznawczych (chociażby w  Wikipedii), można się nieźle zdziwić. Niby jesteśmy „Homo sapiens”, a  wypowiadając dosłownie jedno twierdzenie, może się nam przytrafić popełnienie kilku błędów jednocześnie!  


Błędy poznawcze – definicja

Z filozoficznego punktu widzenia cognitive bias to zejście z drogi do poznania prawdy. Już to samo w sobie jest dramatyczne, bo człowiek potrzebuje prawdy (nawet w codziennych sprawach) oraz  poszukuje Prawdy (tej z dużej litery), która od czasów Sokratesa i Platona uważana jest za warunek osiągania Dobra. Gdy posiadam wiedzę  (poznałem Prawdę), moja wola może dokonywać sensownych wyborów (realizować Dobro).

Zapisz się na bezpłatny webinar z dr Zbigniewem Wieczorkiem i dowiedz się jak wykorzystać analizę Price Action w swoim tradingu

Co się dzieje, gdy w tradingu brakuje Prawdy, gdy trader wyciąga błędne wnioski z  własnych rynkowych  doświadczeń? Niech te pytanie w tym momencie pozostanie bez odpowiedzi…. To jest bardzo szeroki temat i najgorszą rzeczą byłoby zawarcie wszystkiego w kilku banalnych zdaniach. Nie taka jest intencja tego wpisu.

We współpracy z Martą Sokołowską, psychoterapeutką i traderką, przygotowaliśmy artykuł, nagranie wideo i ankietę dotyczącą efektu wyniku,  jednego z najgorszych i najbardziej destrukcyjnych błędów poznawczych.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy efekt wyniku może mieć wpływ na Twoje  myślenie o tradingu, odsyłam do artykułu Marty, oraz nagrania wideo, w którym między innymi opisuję własne negatywne doświadczenia. Zachęcam do uczenia się na błędach innych, by uniknąć wątpliwego przywileju uczenia się na własnych.

Wszystkie moje analizy można śledzić pod tagiem tylko price action.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here