Naga MarketsDo wszystkiego można się przyzwyczaić – to zdanie idealnie odzwierciedla sytuację na rynku soi. Mimo zapowiedzi wprowadzenia ceł na ten surowiec przez chińskie władze, po kilku dniach cena ociera się o tegoroczne maksima. Inwestorzy zdają się mieć przekonanie, że nerwowe działania zarówno w Waszyngtonie jak i Pekinie to jedynie wojna na słowa, która finalnie nie przełoży się na fundamenty rynkowe.

Z resztą, są już tego namacalne dowody. We wczorajszym komunikacie prezydent XI Jinping  stwierdził, że Chiny otworzą się jeszcze bardziej się na zagraniczny kapitał. Obiecał także chronić własność intelektualną zagranicznych firm – czyli kwestie, które były powodem krytyki ze strony USA. Inwestorzy odebrali to jako przygotowanie gruntu pod możliwe negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi. Kupujących wspierały też pozytywne odczyty USDA wskazujące popyt na amerykańska soję. Jednak najbardziej oczekiwanym był wczorajszy raport WASDE (World Agricultural Supply and Demand Estimates) oraz publikowany o tej samej godzinie przez USDA raport odnośnie produkcji zbóż w USA. W raporcie agencja zwraca uwagę na skutki suszy w Argentynie w kluczowych miesiącach dla produkcji soi. Oczekiwana liczba zbiorów spadła o 7 mln ton (do 40 mln ton). Z drugiej strony, rekordową produkcję w tym roku zanotuje Brazylia, osiągając wynik na poziomie 115 mln ton. Na rynku amerykańskim produkcja pozostała bez zmian, natomiast końcowe zapasy oszacowano na 550 mln buszli, czyli o 5 milinów mniej niż w zeszłym miesiącu. Byczy wydźwięk komunikatu nie sprostał jednak wygórowanym oczekiwaniom inwestorów, bo cały wzrost został błyskawicznie zanegowany.

Handluj na rynku żbóż w najlepszych warunkach transakcyjnych – wypróbuj TMS Broker

Patrząc z perspektywy technicznej, mimo silnych wzrostów, cena nadal nie jest wstanie przebić tegorocznych maksimów. Wykres dzienny pokazuje słabość popytu, który na korzystne dane zareagował jedynie chwilowym wzrostem. Osobiście dopuszczam możliwe jeszcze jedno podejście pod lokalne szczyty, ale jeśli pojawi się jakikolwiek sygnał spadkowy, będę próbował szukać szortów z potencjalnym targetem w graniach ceny 1000 USD.

Rys.1 Cena soi w ujęciu dziennym.

Wszystkie analizy mojego autorstwa możesz śledzić pod tagiem – raport surowcowy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here