Naga Marketshalloween, pumpkins, smilingGiełda w Polsce jest zapomniana, gdyż ludzie nie widzą potencjalnych stóp wzrostu i nie chcą inwestować, twierdzi Łukasz Wardyn z CMC Markets w najnowszym odcinku Artystów Rynków, emitowanym 30 października 2019 r. W programie prowadzonym przez Jacka Brzeskiego znanego z anteny Polsat News zwrócono uwagę na efekt Halloween oraz porównano sytuację na polskiej giełdzie z giełdami zagranicznymi. Serdecznie zapraszamy na kolejny przegląd najważniejszych i najciekawszych wiadomości z świata finansów.


WIG20 w tyle za światowymi indeksami

Czy rynek giełdowy na Wall Street będzie podlegał efektowi Halloween? W ocenie prowadzącego taki efekt polega na statystycznych wzrostach głównych indeksów giełdowych w okresie od listopada do maja, co daje możliwości na większe zarobki.

Statystyka ma to do siebie, że nie zawsze się sprawdza. Statystycznie można by oczekiwać wzrostów, jeśli byśmy patrzyli tylko przez pryzmat kalendarza. W ramach efektu Halloween mieści się również efekt rajdu św. Mikołaja, efekt Nowego Roku. Musimy pamiętać, że obecnie sytuacja jest nietypowa. Rynek amerykański jest mocno napompowany i przegrzany. Można by powiedzieć, iż akcje są przewartościowane, gdyż jesteśmy na szczytach. Jeżeli nie byłoby sygnału od Fedu, że pieniądz będzie dostarczany na rynek to w takiej sytuacji mogłoby dojść do znacznie głębszej korekty, co spowodowałoby, iż statystyka w tym roku mogłaby nie zadziałać – oznajmił Maciej Leściorz.

Jak zauważył prowadzący, indeks S&P 500 przez ostatnie pięć lat, od października 2014 roku do teraz, wzrósł z 2000 punktów do 3000 punktów. Patrząc na WIG20 przez ostatnie pięć lat widać, iż w 2014 indeks był na poziomie 2400, dziś jest na poziomie 2200 punktów.

Pozostaje jedynie płakać. Największe światowe spółki technologiczne, które mają największy kapitał, nie mówiąc pod względem wartości, ale też pod względem know-how, inwestycję w technologię i jej rozwój – to wszystko jest w USA. Wiele spółek europejskich ma swoje centra badawcze w Stanach. Polskie spółki nie są specjalnie wzrostowe, nie wygląda aby to się miało wkrótce zmienić. Jedyne co by mogło wpłynąć i zmienić charakter naszego rynku to moda na inwestowanie. Giełda w Polsce jest zapomniana, gdyż ludzie nie widzą potencjalnych stóp wzrostu i nie chcą inwestować – dodał Łukasz Wardyn.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here