Naga MarketsZrozumienie tego, co robią inni traderzy, jak patrzą na wykresy i jak postrzegają informacje, ma kluczowe znaczenie w twoim tradingu. Traderzy, którzy są świadomi schematów działania innych traderów, a także powszechnie znanych koncepcji, mogą wykorzystać je na swoją korzyść.

Okrągłe liczby (poziomy cen, które kończą się na .00 lub .000) są powszechnie omawiane wśród traderów, a także media finansowe podłapują te historie, gdy indeks zbliża się do dużego, okrągłego poziomu. Jednak tylko jeśli istnieje mierzalny i powtarzalny wzorzec zachowań wokół tych poziomów, może to przyczynić się do poprawy twojego tradingu.

W poniższym artykule przyjrzymy się okrągłym poziomom w kontekście umiejscawiania zleceń stop loss i take profit, wsparcia i oporu oraz tego, co możemy dowiedzieć się na temat efektu okrągłych liczb, patrząc na dane brokera.

Co naprawdę robią traderzy detaliczni

Przede wszystkim przyglądamy się faktycznym informacjom na temat zleceń traderów detalicznych, by zobaczyć, co robią i jak podchodzą do tradingu. Oanda, broker detaliczny, oferuje kilka unikalnych funkcji oraz wgląd w pozycje swoich klientów i otwarte zlecenia, które pomagają nam badać zjawisko okrągłych liczb i grupowania zleceń.

Dwa poniższe zdjęcia pokazują, gdzie klienci Oandy składają zlecenia; obszary zacienione na zielono oznaczają zlecenia kupna, a zacienione na żółto/czerwono zlecenia sprzedaży. Im ciemniejszy jest obszar, tym więcej zleceń znajduje się na danym poziomie.

Na pierwszy rzut oka staje się oczywiste, że znaczna liczba zleceń kupna i sprzedaży skupiona jest wokół okrągłych poziomów. Ilekroć czarna strzałka wskazuje ciemną (zieloną lub czerwoną) i mocno aktywną strefę, prawie zawsze jest ona zlokalizowana w okolicach okrągłego poziomu. W przypadku zleceń sprzedaży efekt grupowania / klastrowania jest jeszcze bardziej wyraźny, a inwestorzy wydają się w tym samym czasie umieszczać swoje zlecenia sprzedaży w bardzo wąskim przedziale na okrągłych poziomach.

Historyczne, otwarte zlecenia kupna – czarne strzałki wskazują na grupowanie zleceń w okolicy okrągłych poziomów. | Źródło: książka zleceń brokera Oanda
Historyczne, otwarte zlecenia sprzedaży – czarne strzałki wskazują na grupowanie zleceń w okolicy okrągłych poziomów. | Źródło: książka zleceń brokera Oanda

Poniższa grafika przedstawia otwarte zlecenia (z limitem, stop loss i take profit) dla kilku różnych instrumentów i efekt grupowania na okrągłych poziomach widoczny jest na każdym z nich, a szczególnie w przypadku Eurodolara efekt klastrowania ma bardzo duże znaczenie. Okrągłe liczby prawie zawsze pokazują największą manifestację zleceń niezależnie od instrumentu; na niektórych instrumentach wydaje się także występować zgrupowanie zleceń pomiędzy dużymi, okrągłymi liczbami kończącymi się na .50.

Książka zleceń Oand – czarne strzałki wskazują na grupowanie zleceń w okolicy okrągłych poziomów. | Źródło: Podsumowanie otwartych zleceń klientów brokera Oanda

Należy zauważyć, że efekt klastrowania jest najbardziej wyraźny na EURUSD, co może wynikać z faktu, że jest to najczęściej handlowana para u brokera Oanda i chociaż nie ma na ten temat danych potwierdzających, to właśnie ten instrument najczęściej wybierają także traderzy-amatorzy.

Zlecenia stop loss i take profit

Wykorzystywanie okrągłych poziomów dla zleceń stop loss i take profit przydaje się z uwagi na to, że są one bardzo oczywiste, a ponieważ większość traderów nie rozumie dobrze, gdzie umieścić swoje zlecenia, po prostu wybierają to, co jest łatwo dostępne. Jednakże, zaraz zobaczymy, że efekt grupowania zleceń stop loss i take profit może mieć znaczący wpływ na przepływ zleceń.

Zlecenia stop loss – poza okrągłymi poziomami

Zlecenia stop loss dla traderów posiadających pozycje długie, zgrupowane są poniżej okrągłego poziomu. Z kolei zlecenia stop loss dla shortów skupione są głównie powyżej okrągłej liczby.

Wpływ na cenę: Po naruszeniu okrągłego poziomu, uruchomione zlecenia stop loss intensyfikują ruch cenowy. Dlatego, gdy cena wybija kluczowy poziom wsparcia lub oporu, a także zlecenia stop loss, często powoduje to jeszcze silniejsze ruchy.

Zlecenia take profit – krok przed okrągłymi poziomami

Zlecenia take profit transakcji kupna są zwykle zgrupowane poniżej okrągłego poziomu, podczas gdy takie same zlecenia dla pozycji krótkich skupione są ponad okrągłym poziomem.

Wpływ na cenę: Przed naruszeniem okrągłego poziomu, uruchomione zlecenia take profit odwracają ruchy cenowe.

Badania na temat okrągłych liczb

Poniższe cytaty to tylko dwa wyniki badań przeprowadzonych poprzez analizy empiryczne i potwierdzają one, że istnieje zauważalny i wymierny efekt przepływu zleceń wokół okrągłych poziomów, które podtrzymują to, co widzieliśmy analizując książkę zleceń Oandy.

Wykonane zlecenia kupna stop loss grupują się najsilniej tuż powyżej okrągłych poziomów, a zlecenia sprzedaży stop-loss skupione są najmocniej tuż poniżej okrągłych liczb. Podczas gdy zlecenia stop loss powinny zmierzać w kierunku rozwinięcia trendów cenowych, trendy te powinny być relatywnie szybkie, gdy kurs przekroczy okrągły poziom i wybije stop lossy dominujące przepływ zleceń. – “Currency Orders and Exchange Rate Dynamics: An Explanation for the Predictive Success of Technical Analysis” – Osler 2002

Osler (2005) podaje dowody empiryczne, że notowania mają tendencję do odwracania kierunku na okrągłych poziomach i do gwałtownego trendu po przekroczeniu takich poziomów, zgodnie z tymi przewidywaniami.

Okrągłe poziomy oraz wsparcia / opory

Istnieje pewna tendencja, zgodnie z którą wzrosty lub spadki zatrzymują się na okrągłych liczbach. Uczestnicy rynku mają skłonność do postrzegania poziomów cen w kategoriach okrągłych liczba… i odpowiednio do tego postępują. Liczby te funkcjonują zatem często jako psychologiczne poziomy wsparcia i oporu. – Analiza techniczna rynków finansowych, John J. Murphy.

Po zobaczeniu wyników badań i sprawdzeniu danych od brokera ​​wydaje się, że istnieje efekt grupowania wokół okrągłych liczb, teraz nadszedł czas, by sprawdzić wykresy i zobaczyć, jak objawia się to w cenie. Jeśli efekt klastrowania jest naprawdę znaczący, spojrzenie na wykresy powinno ujawnić, czy okrągłe liczby mogą być użyte jako dodatkowa warstwa informacji w twoim tradingu.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje wykres 4-godzinny Eurodolara, a czarne linie podświetlają okrągłe liczby. Wzorzec jest bardzo oczywisty i można go znaleźć wielokrotnie, kiedy ruch cenowy odwraca się przed okrągłą liczbą – jak wspomniano wcześniej, cele realizacji zysku (zlecenia take profit) często skupiają się przed okrągłymi poziomami, powodując odwrócenie, jeśli występują w znacznych ilościach.

Koncepcje z portalu Tradeciety.com możesz samodzielnie sprawdzić na rachunku w XM. Broker ten oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Staje się jasne, że nie wszystkie okrągłe liczby są jednakowo respektowane. Jednakże, jak pokazuje poniższy wykres EURUSD, niektóre okrągłe liczby często powtarzają się jako znaczące poziomy wsparcia i oporu. Dlatego też trader nie powinien ślepo handlować na podstawie każdego okrągłego poziomu na jaki napotka, ale identyfikować te poziomy o większym znaczeniu, by budować swoją przewagę.

Pomysły na wykorzystanie okrągłych poziomów we własnym tradingu

Chociaż wyniki badań są bardzo przekonujące, a analizowane dane brokera dają również pewną wskazówkę na temat wpływu grupowania zleceń w okolicach okrągłych liczb, wykorzystanie tych informacji nie jest tak proste, jak się na pierwszy rzut oka wydaję. Jednakże pojawienie się efektu okrągłej liczby może występować na tyle często, że może być również wykorzystane jako dodatkowa informacja w tradingu – zauważ, że podkreślamy słowo “dodatkowa”, ponieważ handel wyłącznie na podstawie okrągłych poziomów może nie zapewniać wystarczająco silnych sygnałów.

Okrągłe liczby jako wsparcie i opór 

Nie używaj okrągłych liczb samodzielnie, ale zobacz, czy mieszczą się w tym samym obszarze, co silne poziomy wsparcia i oporu. Kiedy zobaczysz poziom wsparcia / oporu grupujący się z okrągłą liczbą, zwróć na niego szczególną uwagę. 

Konfluencja 

Zasadniczo, okrągłe liczby mogą być używane jako czynnik konfluencji z dowolną metodą i narzędziem, czy to Fibonaccim, średnimi ruchomymi, czy też formacjami cenowymi i świecowymi. Kiedy widzisz narzędzie handlowe / koncepcję grupującą się z okrągłym numerem, który był respektowany w przeszłości (zauważ, że nie wszystkie liczby są respektowane), może to pomóc uzyskać ci informacje na temat ogólnego scenariusza.

Zoptymalizowane umiejscowienie zlecenia stop loss i take profit

Jak wskazaliśmy wcześniej, traderzy ustawiają zlecenia take profit przed okrągłym poziomem i zlecenia stop loss poza nim. Ponieważ nie jest to tajemnicą, dokładnie obserwuj, w jaki sposób ustawiasz swoje zlecenia w odniesieniu do ważnych, okrągłych liczb. Aby zabezpieczyć swoje transakcje i uniknąć wybicia na stopie lub odwrotu ceny przed realizacją własnego zlecenia take profit, możesz skorzystać z dodatkowej rezerwy, gdy zauważysz, że takie zachowanie kosztuje cię pieniądze. Co więcej, niektórzy traderzy zgłaszają, że nie wchodzą w transakcję w okolicach okrągłego poziomu i odfiltrowują je bazując na podstawie tego kryterium.

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here