Naga Marketstokeny nftZnany na całym świecie aktywista wolnościowy – Edward Snowden wystawił na aukcję swój pierwszy token NFT. Grafika umieszczona na blockchainie przedstawia jego wizerunek, nie jest ona jednak zwyczajna. Złożono ją bowiem z orzeczenia wydanego przez Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Dziewiątego Okręgu, który uznał, że program masowej inwigilacji amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) narusza prawo. 

  • NFT wystawiony na aukcję przez Edwarda Snowdena został sprzedany za 5,4 miliona USD w drugiej co do wielkości kryptowalucie –  etherze (ETH)
  • Środki z licytacji przekazano na rzecz Fundacji Wolności Prasy (FPF) – organizacji pozarządowej założonej pod koniec 2012 roku
  • Amerykański aktywista wolnościowy stwierdził, że „pojawiające się zastosowania kryptografii mogą odegrać bardzo ważną rolę we wspieraniu praw człowieka”

Edward Snowden sprzedał swój pierwszy NFT

Człowiek, który ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych i ściśle tajnych dokumentów NSA postanowił wyemitować swój własny token NFT. Obraz zatytułowany „Stay Free” trafił na aukcję. Sprzedaż odbyła się 16 kwietnia br. na platformie przeznaczonej do handlu rzadkimi przedmiotami cyfrowymi – Foundation.

Te artykuły również Cię zainteresują
Grafika została zainspirowana fotografią zrobioną przez Platona Antoniou (którą wykorzystano za jego zgodą). Należy przy tym dodać, iż jest on jednym z najbardziej znanych fotografów portretowych na całym świecie. W swoim portfolio posiada zdjęcia największych światowych liderów. 

Pracę zapisaną w formie NFT złożono z orzeczenia amerykańskiego sądu apelacyjnego, który stwierdził, że masowa inwigilacja NSA jest niezgodna z prawem. Aukcję przeprowadzono w imieniu Fundacji Wolności Prasy, a środki ze sprzedaży grafiki przekazano na jej rzecz. Obraz trafił w ręce anonimowego użytkownika, który wylicytował go za 2 224 ETH o wartości 5,4 milionów USD w chwili dokonania zakupu. 

Gdzie aktualnie znajduje się amerykański demaskator?

W 2013 roku, po publicznym ujawnieniu ściśle tajnych informacji Edward Snowden uzyskał azyl w Rosji. Rok temu przyznano mu prawo stałego pobytu w tym kraju. 37-latek mieszka obecnie w Moskwie. Ubiega się również o przyznanie rosyjskiego obywatelstwa.

Dopiero po 7 latach od wycieku Sąd Apelacyjny Stanów Zjednoczonych dla Dziewiątego Okręgu uznał, że program Narodowej Agencji Bezpieczeństwa jest niezgodny z konstytucją. Mimo to Snowden wciąż stoi w obliczu zarzutów o szpiegostwo. Wydane orzeczenie uzasadnia jednak podjętą przez niego decyzję o upublicznieniu dowodów na to, że NSA potajemnie budowało ogromną bazę danych z zapisów telefonicznych w USA. 

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here