Naga MarketsW tym tygodniu pierwszy w Polsce magazyn o kryptowlutach i technologii blockchain – „I Love Crypto” (ILC), którego pierwszy numer niedawno recenzowaliśmy dla naszych czytelników, wystartował z akcją zatytułowaną „Edukujemy Polskie Instytucje”, w ramach której pilotażowy numer kwartalnika został wysłany do 150 różnych organów rządowych, instytucji oraz banków. Szeroko pojęta edukacja zarówno organizacji, jak i zwykłych obywateli, jest czymś jak najbardziej potrzebnym.


Pokazują to przedstawione poniżej przykłady działań ze strony instytucji rządowych. Część z nich dotyczy kampanii edukacyjnych, którym daleko było od obiektywizmu, zaś inne przedstawiają działania świadczące o potrzebie szerzenia edukacji w instytucjach publicznych na temat nowych rynków finansowych, w tym w szczególności blockchaina i kryptowalut. Tym bardziej kampania informacyjna ILC ma sens.

Brak konsekwentnych działań ze strony władz

W grudniu 2017 roku Narodowy Bank Polski (NBP)  oraz Komisja Nadzory Finansowego (KNF) zorganizowały kampanię w mediach społecznościowych zatytułowaną „Uważaj na kryptowaluty”, której głównym elementem był spot reklamowy ostrzegający przed ryzykiem związanym z posiadaniem „walut wirtualnych”, zaś na polskim YouTubie pojawiły się liczne filmiki krytykujące waluty cyfrowe. Na kampanię tą wydano między 91 a blisko 131 mln złotych (dwa różne źródła – każde z nich związane z organizatorami kampanii, podawały inne kwoty). Miała ona na celu edukować Polaków w zakresie rynku aktywów cyfrowych, jednakże tak naprawdę wyemitowane materiały zawierały wyłącznie negatywne opinie na temat kryptowalut i tego, co w nich zabrakło, to zaprezentowanie różnych punktów widzenia.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

O tym, że wśród decydentów pracujących w Ministerstwie Finansów (MF) potrzebne jest głębsze zrozumienie istotny nowych technologii, które przekładałoby na jakość stanowionego prawa i wydawanych decyzji, świadczy zamieszane związane z kontrowersyjną interpretacją podatkową. Chodzi o informacje na temat rozliczenia podatków od kryptowalut, które 4 kwietnia 2018 opublikował resort finansów. Według niej, na podatnikach spoczywałby obowiązek składania wielotomowych deklaracji PCC i opłacenia podatku, który mógłby nawet kilkakrotnie przewyższać kwotę zainwestowanego kapitału. Każda transakcja kupna/sprzedaży kryptowalut powodowałaby powstanie obowiązku podatkowego z tytułu czynności cywilnoprawnych. W dniu 20 kwietnia miał miejsce protest środowisk związanych z branżą kryptowalut i blockchaina. Zaraz po tym wydarzeniu władze poszły po rozum do głowy, ogłaszając decyzję o czasowym zawieszeniu poboru Podatku PCC od handlu kryptowalutami.

Zobacz również: Poznaliśmy projekt ustawy dot. opodatkowania kryptowalut

W maju tego roku dowiedzieliśmy się, iż KNF planował utworzyć specjalną grupę roboczą w sprawie blockchaina i kryptowalut, której głównym zadaniem miało być przygotowanie raportu dla Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) oraz wypracowanie stanowiska w KNF tym zakresie, podjęcie dialogu ze środowiskiem związanych z kryptowalutami oraz wypracowanie odpowiednich regulacji. Jednakże treść jednostronnej i w istocie bardziej wprowadzającej w błąd, niż edukującej, kampanii zorganizowanej w czerwcu 2018 przez KNF, nie świadczy zbyt dobrze o bezstronności działań wspomnianej grupy roboczej. Kluczowym elementem tejże kampanii był spot reklamowy, którego koszt wyniósł 1,75 mln złotych, sugerujący, iż wirtualne waluty oraz „nieuregulowany rynek foreks” są piramidami finansowymi (główny bohater spotu, Piotr, tylko w piramidach ulokował wszystkie swoje środki), oraz że może istnieć odrębna kategoria inwestycyjna – piramidy finansowe właśnie.

Z rządu odchodzą fachowcy

Jak pokazują przywołane powyżej przykłady, fachowa wiedza i doświadczenie są szczególnie potrzebne wśród najwyższych rangą urzędników państwowych. Niespodziewane dymisje i odejścia kompetentnych i rozumiejących istotę nowych technologii osób zaburzają kontynuację rozpoczętych projektów i inicjatyw. W sierpniu tego roku z rządu odszedł Wiceminister Finansów Paweł Gruza – odpowiedzialny m.in. za przygotowanie ustawy dot. kryptowalut, a także za rozmowy z przedstawicielami branży związanej z blockchainem w Polsce, dotyczące m.in. podatku PCC za transakcje krypto-krypto oraz ogólnie za kompletne uregulowanie kwestii walut cyfrowych w naszym kraju. Uznawany był za osobę „rozsądną” w kwestii wspomnianych uregulowań prawnych.

Głosem rozsądku w polskim rządzie była także, obecnie była już, Minister Cyfryzacji w okresie od 16 listopada 2015 do 9 stycznia 2018 roku, w rządzie Beaty Szydło a następnie Mateusza Morawieckiego – Anna Streżyńska. Jej bogate doświadczenie branżowe sięga jeszcze okresu, gdy w latach 1998 – 2001 była doradcą kolejnych ministrów łączności w rządzie Jerzego Buzka, rozwijane w ramach sprawowania stanowiska prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w latach 2006 – 2012 oraz innych pozycji związanych z telekomunikacją i nowymi technologiami. Po odejściu z rządu została szefową firmy MC² Solutions, firmy skupiającej profesjonalistów z branży IT oraz innych specjalistów, zajmującej się m.in. opracowywaniem oprogramowania, szkoleń, pozyskiwaniem wykwalifikowanej kadry a także przeprowadzaniem audytów i doradzaniem – a wszystko to w zakresie nowych technologii, w tym blockchaina. Tak jak podczas sprawowania funkcji ministerialnej Streżyńska wykazywała się dużym poziomem kompetencji i zrozumienia realiów nowej cyfrowej ekonomii, tak i teraz dzieli się posiadaną wiedzą i doświadczeniem jako prelegentka podczas licznych wystąpień w ramach imprez branżowych.

Zobacz również: Brytyjski KNF tworzy sieć innowacji dla wsparcia kryptowalut

W wywiadzie udzielonym dla „I Love Crypto”, była minister i CEO MC² Solutions podzieliła się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z wieloletniej pracy w instytucjach rządowych, w tym o kontaktach z licznymi przedstawicielami sektora blockchain, m.in. w ramach inicjatywy „Od Polski papierowej do cyfrowej”, a także Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain – finansowanego początkowo ze środków państwowych. W wywiadzie wypowiedziała się na temat podejścia polskich urzędników do kwestii dotyczących nowych technologii finansowych:

„Prawda jest taka, że administracja tego systemu nie rozumie, bo on jest wewnętrznie sprzeczny z podejściem władzy i urzędów do rzeczywistości. Oni chcą wszystko kontrolować – a tu mamy rozproszony rejestr. Chcą wszystko centralizować – a dane są rozłożone na wielu różnych serwerach. Chcą mieć wyłączność na emisję – a tu przecież emitujemy wszyscy razem. Chcą mieć poczucie, że kontrolują przepływy – ale przepływy są co prawda rejestrowane i kontrolowane, państwo jednak nie ma do tego łatwego dostępu. I zamiast go zażądać, to się obraża, że go nie ma.”

Inicjatywy edukacyjne z zakresu blockchaina i kryptowalut

Edukacji społeczeństwa oraz instytucji i organizacji jest jednym z celów przyświecających Izbie Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii (IGBiNT), która została oficjalnie zarejestrowana 27 sierpnia 2018. Organizacja ta chce być też niezależnym organem doradczym, integrować środowiska związane z nowoczesnymi technologiami, propagować innowacyjne rozwiązania w gospodarce, a także pełnić rolę sądu polubownego dla branży. IGBiNT wyraża również gotowość wspierania władz w zakresie regulacji nowych rynków i „dążyć na nich do osiągnięcia stabilizacji prawno-fiskalnej”, a także ostrzegać przed nieuczciwymi praktykami i podmiotami (w tym nadal powszechnymi oszustwami, zwłaszcza na rynku kryptowalut).

Zobacz również: Wystartowała Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii – wywiad z założycielami

Ważną inicjatywą o charakterze badawczo-edukacyjnej jest Centrum Technologii Blockchain (CTB), działające w ramach Uczelni Łazarskiego, którego misją jest, jak przeczytamy na profilu internetowym projektu – „dostarczenie powstającemu rynkowi potrzebnej mu wiedzy na temat technologii blockchain”. CTB ma w planach utworzenie wiodącej, zarówno w Polsce, jak i w Europie, jednostki badawczo-edukacyjnej, która w ciągu kilku lat uzyska zdolność do pozyskiwania grantów badawczych oraz krzewienie edukacji w zakresie technologii blockchain. Ważnym elementem tej inicjatywy jest jej interdyscyplinarny charakter, obejmujący swym zakresem m.in. prawo i regulacje, ekonomię i finanse, IT a także bezpieczeństwo.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

CBT kieruje prof. Krzysztof Piech – kierownik Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uczelni Łazarskiego, wieloletni wykładowca i absolwent Szkoły Głównej Handlowej. Prof. Piech jest członkiem licznych organizacji i stowarzyszeń w kraju i za granicą, liderem biznesowym Strumienia „Blockchain / DLT i Waluty Cyfrowe”, rządowego programu „Od papierowej do cyfrowej Polski” a także ekspertem różnych ministerstw, urzędów centralnych oraz regionalnych. Jest także autorem licznych publikacji z zakresu nowych technologii, w tym redaktorem dostępnego do pobrania po kliknięciu na tytuł Leksykonu pojęć na temat technologii blockchain i kryptowalut oraz Podstaw korzystania z kryptowalut. Występuje także często jako prelegent podczas licznych branżowych imprez krajowych i zagranicznych. Wraz z Marceliną Szwed-Ziemichód był gościem 30 odcinka „Śniadania z Bitcoinem” – o którym będzie mowa w dalszej części artykułu.

Zobacz również: London School of Economics oferuje kurs online z kryptowalut

Szczepan Bentyn i „Śniadanie z Bitcoinem”

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce specjalistów w tematyce blockchaina i kryptowalut, ze szczególnym uwzględnieniem Bitcoina, jest Prezes Pracowni Nowych Technologii, bloger i youtuber, „ewangelista kryptowalutowy” (jak lubi siebie nazywać) – Szczepan Bentyn. Od kilku lat z entuzjazmem i zaangażowaniem przybliża Polakom tematykę kryptowalut w ramach konferencji, artykułów a także w wydanej niedawno książce „Kryptowaluty”, której jest współautorem wraz z Michałem Grzybkowskim.

Jest także jednym z ekspertów wypowiadających się w pierwszym polskim filmie dokumentalnym o kryptowalutach „Krypto” (link do filmu). Wraz z Lechem Wilczyńskim prowadzi na YouTube popularny cykl zatytułowany „Śniadanie z Bitcoinem”, na które zaprasza znane osobistości ze świata nowych technologii. W nieformalnej, śniadaniowej atmosferze, od zaproszonych gości można dowiedzieć się o nowinkach branżowych, przepisach prawnych, a także uzyskać cenną wiedzę z pierwszej ręki.

Zobacz również: Wywiad Szczepana Bentyna z Clementem Thibault: O konieczności grania z rekinami oraz meandrach na rynku kryptowalut

Kanał „I Love Crypto” na YouTube

Tak ja zaczęliśmy nasz artykuł od magazynu “I Love Crypto”, tak też na nim skończymy – a konkretnie na prowadzonym przez twórców ILC kanale na YouTube. Można tam znaleźć m.in. nagrania prezentujące wybrane kryptowaluty (do tej pory jest materiał na temat Cardano, Tron, Liska czy NEO), informacje o kryptopodatkach a także o kryptowalutach w kontekście przepisów prawa.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here