Naga MarketsEcho Investment - spadające zyski netto i bank ziemi na 15 tys. mieszkań. Analiza fundamentalna Konrada KsiążkaEcho Investment, firma działają w branży nieruchomości, pochwalić może się znaczącym bankiem ziemi, który pozwoli na realizacje inwestycji w 15 tys. mieszkań, jednocześnie w oczy rzuca się spadający od kilku lat zysk netto, który jednak pozostaje na wysokim poziomie ok. 300 mln zł – wskazuje Konrad Książak na antenie Comparic24. W ostatnich latach spółka pochwalić mogła się również wysoką stopą dywidendy (ok. 10%), choć istnieje szansa, że w kolejnym roku nie zostanie wypłacona (lub będzie zauważalnie mniejsza), co ma związek z przejęciem Archicomu.

• Od 2016 roku zysk netto Echo Investment spada, jednak nominalnie dalej jest to wysoki poziom.
• W ciągu trzech pierwszych kwartałów spółka zarobiła 87,3 mln zł, równocześnie należy pamiętać, że ostatnio większość zysku przypadała na IV kwartał.
• Przejęcie Archicomu stawia pod znakiem zapytania wysokość potencjalnej dywidendy w nadchodzącym roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zyski spadają choć wciąż są wysokie

Echo Investment jest polskim deweloperem skupiającym swoje inwestycje w sektorze mieszkaniowym, handlowo-usługowym, biurowym oraz hotelowym. Na warszawski pakiecie zadebiutowała ona już w 1996 roku. Od 2019 roku głównym akcjonariuszem jest spółka Lisala Sp. z o.o., której właścicielami są węgierski Wing IHC Zrt oraz Griffin Real Estate.

– Jest to spółka, która ma dosyć dobre finanse, aczkolwiek ten 2020 rok pod względem finansów już nie jest aż tak udany. Jeżeli sobie zobaczymy, to też jest spółka, która na przestrzeni ostatnich lat rosła, może nie tak idealnie, jak Dom Development, ale ewidentnie widzimy trend wzrostowy. Jeżeli chodzi o zysk, to tutaj było troszkę inaczej aniżeli w spółce Dom Development, czyi jest pewien spadek, jeżeli chodzi o zysk, aczkolwiek utrzymuje się cały czas na poziomie ok. 300 mln zł za rok. – ocenia Konrad Książak.

Przeglądając dane finansowe spółki, zauważyć można przychody rosnące od 2016 roku, które w 2019 wyniosły ponad 880 mln zł (względem 480 mln zł w 2016), jednak miało to miejsce po poprzednim spadku (z poziomu prawie 590 mln zł). Niemniej ostatnie lata znowu wskazują na ponowny trend wzrostowy. Ciekawie wygląda natomiast zysk ze sprzedaży, który w 2017 roku wyniósł zaledwie 752 tys. zł, natomiast rok później był ujemny w wysokości ponad 24 mln zł. W 2019 roku wskaźnik ten powrócił do prawidłowych odczytów i w 2020 prawdopodobnie będzie to kontynuowane.

W tym samym czasie zysk netto cechował się wyraźnym trendem spadkowych. W 2015 osiągnął on swoje maksimum w wysokości ponad 514 mln zł, natomiast za 2019 rok było to niecałe 300 mln zł. Warto wskazać, że choć zysk na sprzedaży w latach 17/18 był mizerny, to zysk netto był jak najbardziej dodatni i wyniósł ponad 300 mln zł.

Dobra stopa dywidendy

– Spółka też jest dywidendowa, też wypłaca dywidendę i warto zauważyć, że jeżeli chodzi o tę dywidendę, to 3 ostatnia lata to jest 50 groszy dywidendy. Przy obecnym kursie 4,30 myślę, że jest to pozytywna dywidenda, dywidenda, na którą można się skusić. Jak widzimy ta wartość dywidendy, to zawsze było ok. 200 milionów zł, więc jeżeli mówimy o tym, że oni zarabiali ok. 300 mln, to nie wydawali całych pieniędzy na dywidendy. Teraz ten wynik może być trochę niższy, ale nawet dywidenda rzędu 40 groszy byłaby tu dobra. Jednak ciężko mi powiedzieć czy ta dywidenda będzie. – wskazuje Konrad Książak w swojej analizie fundamentalnej.

Zobacz również: ML System publikuje szacunkowe wyniki za 2020! Przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 127 mln zł

W ciągu ostatnich 5 lat faktycznie spółka rok rocznie dzieliła się swoimi zyskami z akcjonariuszami, jednak mimo wszystko należy również pamiętać o tym, że na GPW notowana jest ona od 1996 roku, więc w porównaniu do Dom Development wynik ten nie powala. Choć trzeba przyznać, że stopa dywidendy za rok 2015 była naprawdę spektakularna. Następnie ustabilizowała się w wysokości 50 groszy za akcję, co przekłada się średnio na ok. 10% stopę dywidendy.

Przychody przede wszystkim z mieszkań

Jak nie ma róży bez kolców, tak samo nie ma spółek bez ryzyka. W przypadku Echo Investment można wymienić kwestie dotykające całej branży takie jak coraz bardziej ograniczone zasoby ziemi w dużych miastach wojewódzkich, czy też coraz większe parcie (przynajmniej teoretycznie) w stronę zielonych miast, co powinno ograniczyć ich betonowanie. Warto jednak wskazać, że spółka posiada obecnie bank ziemi, który pozwoli na budowę ok. 15 tys. mieszkań, więc rezerwy są bardzo duże, niemniej w długi terminie problem ten może dotknąć całej branży.

W przypadku samej spółki i jej potencjalnych zagrożeń wskazać należy możliwy brak wypłaty dywidendy, który związany jest z ogromnym wydatkiem poniesionym na przejęcie Archicomu, choć sama decyzja może być jak najbardziej rozpatrywana pozytywnie, wskazuje Konrad Książak. Na uwagę zasługuje również fakt, że w aktywach największa wartość wykazują biura, co obecnie może być odbierane jako pewnego rodzaju zagrożenie, ponieważ wiele głosów wskazuje, że model pracy zdalnej (przynajmniej częściowo) zostanie z nami na dłużej, co nie wpływie pozytywnie na ten segment. Nie mniej pod względem przychodowym najważniejszą pozycję stanowią mieszkania, a ten rynek jak na razie ma się całkiem dobrze.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs eur/usd | maxitrade login | usdpln | kryptowaluta | mrc kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here