Naga MarketsEcha wykresów to cykl, w którym prezentujemy analizę techniczną danego instrumentu wykonaną na kilku rodzajach wykresów. Każdy z nich jest inny, daje innego typu sygnały, ma inne atuty. Po za świecami japońskimi, wykorzystamy także wykresy renko, które doskonale wskazują poziomy wsparcia i oporu, heikin ashi – pokazujące trendy czy nawet wykresy punktowo symboliczne, które także mogą dostarczyć ciekawych i precyzyjnych informacji. Sprawdźmy więc co mówią wykresy!


W dzisiejszym odcinku przyglądamy się spółce Rank Progress – przeanalizujemy ją na kilku typach wykresów. Na początek tradycyjny wykres świecowy:

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania w skali dziennej pokazują nagłe, gwałtowne ożywienie jakie miało miejsce na początku grudnia. Oczywiście ma to związek z ogłoszoną wtedy wspólną inwestycją wraz ze spółką Vantage Development. Chodzi o dużą inwestycję deweloperską na powierzchni około 14 hektarów we Wrocławiu. Niedawno spółka podała szacunkowe wynik za ubiegły rok, jednak nie wywołały one większego poruszenia. Od momentu gwałtownego odbicia, notujemy układ coraz wyżej położonych dołków co wskazuje na trend wzrostowy. Zwyżka zbiega się w czasie także z wyhamowaniem spadków na indeksie WIG Nieruchomości, który testuje około 1,5 roczną linię trendu.

Przełączamy na wykres typu RENKO czyli taki, który nie uwzględnia czasu, a jedynie zmiany ceny:

Wykres RENKO znacząco wygładzając trendy, wskazywałby na kontynuowanie wzrostów do okolic poprzedniego szczytu w rejonie 2,70 zł.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Czas na nieco zapomniane wykresy punktowo symboliczne (XO), które potrafią dać bardzo precyzyjny sygnał kupna bądź sprzedaży:

Sygnał kupna w tego typu wykresach pojawia się, gdy kolumna wzrostowa (X) przekracza maksimum poprzedniej takiej samej kolumny. Wykres punktowo symboliczny wskazuje na podobne wnioski co wykres Renko. Tu także mamy aktywny sygnał kupna, a ostatnie kolumny spadkowe mają swoje minima na coraz wyższych poziomach. Także więc naturalnym celem zdaje się być rejon 2,70 zł.

Przyłącz się do dyskusji na największej polskojęzycznej grupie poświęconej GPW na Facebooku – Zyskowna strona giełdy

Na koniec zobaczmy najszybszy (po za tradycyjnym wykresem świecowym) sposób przedstawiania notowań czyli Heikin Ashi:

Główna różnica między świecami HA a tradycyjnymi jest taka, że tworząca się właśnie świeca powiązana jest z poprzednią. W ten sposób wykres jest wygładzony. Ma to za zdanie otrzymanie bardziej klarownego obrazu trendów. Ten typ wykresu nie wnosi jednak nic nowego do analizy. Mamy dość szarpany układ o umiarkowanie wzrostowym nachyleniu. Dopóki więc cena nie spadnie poniżej ostatniego dołka, dopóty trend powinien być kontynuowany.

Podsumowując, wykresy wskazują, na podtrzymanie pozytywnego nastawienia do spółki po gwałtownym wzroście ceny w grudniu. Jest to pozytywne zachowanie kursu, zwłaszcza w obliczu słabości naszego parkietu w ostatnim czasie. Spółka opublikowała niedawno wstępne dane za ubiegły rok, które nie wywołały większej reakcji. Ostateczny raport roczny poznamy 29 marca. Jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, naturalnym celem dla strony popytowej wydaje się być okolica 2,70 zł czyli szczyt ubiegłorocznej zwyżki.

Korzystaj z wielu typów wykresów na portalu Trading ViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here