Naga MarketsEcha wykresów to cykl, w którym prezentujemy analizę techniczną danego instrumentu wykonaną na kilku rodzajach wykresów. Każdy z nich jest inny, daje innego typu sygnały, ma inne atuty. Po za świecami japońskimi, wykorzystamy także wykresy renko, które doskonale wskazują poziomy wsparcia i oporu, heikin ashi – pokazujące trendy czy nawet wykresy punktowo symboliczne, które także mogą dostarczyć ciekawych i precyzyjnych informacji. Sprawdźmy więc co mówią wykresy!


W dzisiejszym odcinku przyglądamy się spółce Asseco Poland – przeanalizujemy ją na kilku typach wykresów. Na początek tradycyjny wykres świecowy:

Tradycyjny wykres w skali dziennej wskazuje na trwającą od października ubiegłego roku szeroką konsolidacją, która ma miejsce po okresie silnych i długotrwałych spadków. Potencjalnie może być to okres swego rodzaju fazy akumulacji. Wybicie mogłoby więc oznaczać ruch w górę, choć należy pamiętać o trendzie spadkowym, dlatego wybicie w górę może oznaczać zaledwie większą korektę. Sądząc po obecnych nastrojach na rynkach, wybicie może równie dobrze okazać się fałszywe lub może dojść do niego dopiero za jakiś czas, przy kolejnym podejściu pod opór.

Przełączamy na wykres typu RENKO czyli taki, który nie uwzględnia czasu, a jedynie zmiany ceny:

Wykres RENKO pokazuje jedną ciekawą rzecz – spadki z ostatnich lat dotarły i zatrzymały się na linii, która bardzo dokładnie łączy obecnie trzy ostatnie wieloletnie dołki. Linia ma swój początek w 2011 roku. Na tym tle obecna wycena może wydawać się niska. Cały kontekst pozwala więc myśleć o konsolidacji pokazanej na wykresie świecowym, jako o potencjalnej fazie akumulacji czyli szansy na ruch w górę.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Czas na nieco zapomniane wykresy punktowo symboliczne (XO), które potrafią dać bardzo precyzyjny sygnał kupna bądź sprzedaży:

Sygnał kupna w tego typu wykresach pojawia się, gdy kolumna wzrostowa (X) przekracza maksimum poprzedniej takiej samej kolumny. Na wykresie Asseco nie mamy obecnie sygnału kupna, jednak niewiele do tego brakuje. Warto prześledzić jednak poprzednie sygnały kupna, które okazywały się tylko chwilowymi wzrostami. Nadal jesteśmy w trendzie spadkowym, więc każde wybicie niesie za sobą nie tylko szansę ale przede wszystkim ryzyko, że ruch wybijający doprowadzi jedynie do większej korekty.

Przyłącz się do dyskusji na największej polskojęzycznej grupie poświęconej GPW na Facebooku – Zyskowna strona giełdy

Na koniec zobaczmy najszybszy (po za tradycyjnym wykresem świecowym) sposób przedstawiania notowań czyli Heikin Ashi:

Główna różnica między świecami HA a tradycyjnymi jest taka, że tworząca się właśnie świeca powiązana jest z poprzednią. W ten sposób wykres jest wygładzony. Ma to za zdanie otrzymanie bardziej klarownego obrazu trendów. Mimo, że na wykresach tygodniowym, a nawet miesięcznym mamy pewne pozytywne sygnały, z uwagi na słabe nastroje na rynkach, warto zachować ostrożność. Wykres dzienny pokazuje, że dość długo trwa już ruch w górę. Cena jest blisko czytelnego oporu, a piątkowa sesja przyniosła pierwszą spadkową świecę HA. W niedalekiej przeszłości był to sygnał poprawnie sugerujący spadki.

Podsumowując, generalnie wskazania kilku typów wykresów wskazują na trwającą konsolidację. Z jednej strony jest to szansa na wybicie, z drugiej strony, w krótszym terminie, trudno oczekiwać, biorąc pod uwagę to co dzieje się na szerokim rynku, że do takiego wybicia dojdzie już w najbliższym czasie. Wydaje się jednak, że wykres warto obserwować. Spółka ma za sobą spore spadki, możliwe więc w przyszłości dojdzie do większego ruchu w górę. Warto także pamiętać, że jest to spółka dywidendowa, która dzieli się zyskiem regularnie od wielu lat. W ostatnich 4-6 latach stopa dywidendy oscylowała w rejonie 5%.

Korzystaj z wielu typów wykresów na portalu Trading ViewConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here