Naga MarketsEcha wykresów to cykl, w którym prezentujemy analizę techniczną danego instrumentu wykonaną na kilku rodzajach wykresów. Każdy z nich jest inny, daje innego typu sygnały, ma inne atuty. Po za świecami japońskimi, wykorzystamy także wykresy renko, które doskonale wskazują poziomy wsparcia i oporu, heikin ashi – pokazujące trendy czy nawet wykresy punktowo symboliczne, które także mogą dostarczyć ciekawych i precyzyjnych informacji. Sprawdźmy więc co mówią wykresy!


Tydzień temu poddaliśmy analizie spółkę PEKAO (LINK). Wszystkie typy wykresów wskazywały na sygnał kupna. Jedynie wykres typu Heikin Ashi sugerował korektę i czekanie na pierwszą wzrostową świecę. Taka świeca (z dużym wolumenem) pojawiła się we wtorek 16 stycznia, przy cenie na zamknięciu sesji 133,50 zł. Wszystkie pozostałe sygnały z innych typów wykresów po tygodniu nadal są aktualne. Zobaczymy jak rozwinie się sytuacja na tej spółce.

W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się spółce PGE i przeanalizujemy ją na kilku typach wykresów. Na początek tradycyjny wykres świecowy:

Wykres w skali dziennej pokazuje wybicie linii bessy oraz poziomu ostatniego wierzchołka. Tym samym przerwana zostaje seria coraz niżej pojawiających się kolejnych ekstremów. Od grudnia notowaliśmy nieco wyższe obroty, co w końcu przełożyło się na wybicie. Biorąc pod uwagę spory zasięg korekty spadkowej, wydaje się, że spółka ma przed sobą niezłe perspektywy i pewien potencjał wzrostu ceny. Niebieska linia to indeks WIG20, którego PGE jest ważną częścią. W ostatnim roku można zauważyć niewielkie opóźnienie spółki względem indeksu. Tak samo jest obecnie, dlatego jeżeli historia miałaby się powtórzyć – spółka powinna rosnąć. Podsumowując – tradycyjny wykres wskazuje na szerszy trend wzrostowy i potencjalne zakończenie sporej korekty.

Przełączamy na wykres typu RENKO czyli taki, który nie uwzględnia czasu, a jedynie zmiany ceny:

Wykres RENKO przedstawia całoroczny trend wzrostowy oraz ostatnią sporą korektę, która wyhamowała w rejonie poprzednich wierzchołków. Tu pojawił się okres konsolidacji, z którego następuje właśnie wybicie górą. Linię obrony można byłoby umieścić na poziomie 11,80 zł. Popyt ma otwartą, potencjalną przestrzeń do wzrostów do okolic 14,70 zł.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Czas na nieco zapomniane wykresy punktowo symboliczne (XO), które potrafią dać bardzo precyzyjny sygnał kupna bądź sprzedaży:

Sygnał kupna w tego typu wykresach pojawia się, gdy kolumna wzrostowa (X) przekracza maksimum poprzedniej takiej samej kolumny. Na wykresie PGE mamy zdecydowany sygnał kupna. Spółka znajduje się w fazie wzrostowej. Trzeci wyższy dołek na tym wykresie wskazuje na szerszy układ wzrostowy. Podobne sygnały wykres XO generował w styczniu oraz lipcu 2017 roku. Oba okazały się poprawne.

Przyłącz się do dyskusji na największej polskojęzycznej grupie poświęconej GPW na Facebooku – Zyskowna strona giełdy

Na koniec zobaczmy najszybszy (po za tradycyjnym wykresem świecowym) sposób przedstawiania notowań czyli Heikin Ashi:

Główna różnica między świecami HA a tradycyjnymi jest taka, że tworząca się właśnie świeca powiązana jest z poprzednią. W ten sposób wykres jest wygładzony. Ma to za zdanie otrzymanie bardziej klarownego obrazu trendów. Zarówno na wykresie dziennym jak i widocznym powyżej tygodniowym, mamy wskazanie wzrostów. Wykres w skali W1 pokazuje silne odbicie od czytelnej strefy wsparcia. Dwie ostatnie wzrostowe świece mają duże korpusy oraz brak dolnych cieni co sugeruje siłę po stornie popytowej.

Podsumowując, wykresy wskazują, na aktywność strony popytowej, której prawdopodobnie uda się zakończyć sporą korektę spadkową. Ostatnio w mediach pojawiają się pozytywne informacje dla spółki, warto tu wspomnieć choćby tzw. elektromobilność, oferty antysmogowe czy tzw. ustawę o rynku mocy, która będzie wspierać spółki energetyczne. Rekomendacje wydawane w ostatnich miesiącach średnio celują w okolice 14 zł. Odstaje jedynie prognoza JP Morgan, która zakłada wzrosty do poziomu 16,10 zł. Jeżeli pozytywny nastrój na szerokim rynku się utrzyma, wydaje się, że spółka nie powinna mieć problemu z dotarciem co najmniej do 14 zł.

Korzystaj z wielu typów wykresów na portalu Trading Viewtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here