Naga MarketsEcha wykresów to cykl, w którym prezentujemy analizę techniczną danego instrumentu wykonaną na kilku rodzajach wykresów. Każdy z nich jest inny, daje innego typu sygnały, ma inne atuty. Po za świecami japońskimi, wykorzystamy także wykresy renko, które doskonale wskazują poziomy wsparcia i oporu, heikin ashi – pokazujące trendy czy nawet wykresy punktowo symboliczne, które także mogą dostarczyć ciekawych i precyzyjnych informacji. Sprawdźmy więc co mówią wykresy!


W dzisiejszym odcinku na warsztat weźmiemy spółkę PEKAO. Najpierw tradycyjny wykres świecowy, a następnie sprawdzimy czy inne typy wykresów dają takie same wskazania:

Wykres świecowy w skali dziennej wskazuje na wybicie niezwykle ważnej i doskonale respektowanej strefy oporu okolic 132-132,50 zł. Wybicie dokonało się 4 stycznia przy bardzo wysokich obrotach, które następnie w czasie spadków zaczęły maleć. Mamy więc sygnał kupna oznaczający możliwą kontynuację zwyżki, która trwa od końca października. Zagrożeniem jest natomiast to, że cały czas wybicie może okazać się fałszywe. Pewne potwierdzenie otrzymamy z chwilą wybicia maksimum zwyżki czyli poziomu 135 zł. Niebieska linia przedstawia notowania indeksu WIG Banki. Spółka podąża w ślad za sektorem, który silnie zyskuje. Na tle indeksu jak i większości spółek bankowych, PEKAO wygląda jednak dość blado i ma sporo do nadrobienia. Możliwe więc, że wybicie oporu to sygnał do odrobienia tych zaległości.

Przełączamy na wykres typu RENKO czyli taki, który nie uwzględnia czasu, a jedynie zmiany ceny:

Wykres typu RENKO często bardzo dokładnie wskazuje na strefy wsparcia lub oporu. Tak też jest na PEKAO – czytelna strefa mniej więcej pokrywa się z tradycyjnym wykresem. Tutaj jest to precyzyjny poziom, dokładnie 132,30 zł. To co dla nas istotne – mamy wybity poziom oporu oraz poziom poprzedniego wierzchołka. Układ ostatnich ekstremów jest typowy dla trendu wzrostowego. Linię obrony można byłoby umieścić na poziomi 123,60 zł. Popyt ma otwartą, potencjalną przestrzeń do wzrostów do okolic 144 zł.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Czas na nieco zapomniane wykresy punktowo symboliczne (XO), które potrafią dać bardzo precyzyjny sygnał kupna bądź sprzedaży:

Sygnał kupna w tego typu wykresach pojawia się, gdy kolumna wzrostowa (X) przekracza maksimum poprzedniej takiej samej kolumny. Kolumny z kółkami (O) pokazują natomiast okresy spadkowe i tak samo, sygnał sprzedaży pojawia się z chwilą zejścia takiej kolumny poniżej minimum poprzedniej kolumny spadkowej. Nie ma więc mowy o jakiejkolwiek dwuznaczności, rozważaniu czy sygnał jest czy go nie ma. Na PEKAO mamy właśnie sygnał kupna. Kolumna wzrostowa przekroczyła poziom kilku wcześniejszych co dodatkowo wskazuje na swego rodzaju wybicie z konsolidacji.

Przyłącz się do dyskusji na największej polskojęzycznej grupie poświęconej GPW na Facebooku – Zyskowna strona giełdy

Na koniec zobaczmy najszybszy (po za tradycyjnym wykresem świecowym) sposób przedstawiania notowań czyli Heikin Ashi:

Heikin Ashi różni się budową od zwykłych świec. Główna różnica jest taka, że tworząca się właśnie świeca powiązana jest z poprzednią. W ten sposób wykres jest nieco wolniejszy, bardziej wygładzony. Ma to za zdanie eliminację tzw. szumu czyli mało znaczących wahań ceny oraz otrzymanie bardziej klarownego obrazu trendów. Notowania dzienne PEKAO wskazują na trend wzrostowy i wybicie wspomnianego oporu. Trzy ostatnie świece wskazują na słabe spadki. Jak widać, w obecnym trendzie wzrostowym (od końca października) zazwyczaj pierwsza wzrostowa świeca pojawiająca się po korekcie dawała poprawny sygnał kupna. Wykres ten wskazuje więc, że mamy trend wzrostowy ale jesteśmy w fazie korekty. Czekamy na pierwszą wzrostową świecę HA, najlepiej bez lub z jak najkrótszym dolnym cieniem (brak dolnego cienia przy świecach wzrostowych wskazuje na siłę ruchu wzrostowego).

Podsumowując, wszystkie typy wykresów wskazują na wzrosty. Wydaje się więc, że warto zaczekać na zakończenie trwającej od kilku dni korekty. Wydawane w ostatnich miesiącach rekomendacje są pozytywne. Najnowsze z nich celują w 138,70 zł oraz 145 i 149 zł.

Korzystaj z wielu typów wykresów na portalu Trading Viewtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

  1. Świetna rzecz takie spojrzenie z kilku stron. Sam kieruję się wskazaniami wykresów XO na naszych akcjach o renko dotąd tylko słyszałem. Fajnie, że poszerzacie “ofertę” o nowe rzeczy.
    pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here