Naga MarketsEcha wykresów to cykl, w którym prezentujemy analizę techniczną danego instrumentu wykonaną na kilku rodzajach wykresów. Każdy z nich jest inny, daje innego typu sygnały, ma inne atuty. Po za świecami japońskimi, wykorzystamy także wykresy renko, które doskonale wskazują poziomy wsparcia i oporu, heikin ashi – pokazujące trendy czy nawet wykresy punktowo symboliczne, które także mogą dostarczyć ciekawych i precyzyjnych informacji. Sprawdźmy więc co mówią wykresy!


W poprzednich odcinkach analizie poddaliśmy spółki PEKAO oraz PGE. Pierwsza z nich sprawdza się, sygnały kupna doprowadziły do sporych wzrostów. Gorzej zachowuje się PGE, która miała bardzo słaby tydzień. Nie doprowadził on jednak do zanegowania żadnego z sygnałów omówionych tydzień temu. Pozostaje więc czekać na dalszy rozwój wydarzeń.

W dzisiejszym odcinku przyglądamy się spółce LOTOS – przeanalizujemy ją na kilku typach wykresów. Na początek tradycyjny wykres świecowy:

Tradycyjny wykres w skali dziennej wskazuje na respektowanie krawędzi kanału wzrostowego od połowy marca ubiegłego roku. Na przełomie roku kurs trzykrotnie testował dolną krawędź, w końcu doprowadzając do mocniejszego odbicia w górę przy narastających obrotach. Lokalna strefa oporu (zaznaczona na zielono) pokazuje wybicie poziomu ostatniego wierzchołka okresu spadków. Dokładnie taki sam sygnał zakończył podobny okres spadków w ubiegłym roku. Niebieska linia przedstawia notowania indeksu WIG20, który często delikatnie wyprzedał spółkę. Tak też jest obecnie i jeżeli sytuacja miałaby wrócić do równowagi to albo indeks zacznie tracić albo też Lotos będzie kontynuował rozpoczęte niedawno odbicie.

Przełączamy na wykres typu RENKO czyli taki, który nie uwzględnia czasu, a jedynie zmiany ceny:

Wykres RENKO wskazuje na ukształtowanie strefy wsparcia w rejonie ostatniego dołka czyli 54 zł. Układ świec sugeruje odbicie i prawdopodobną kontynuację ruchu na północ.

Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo.

Czas na nieco zapomniane wykresy punktowo symboliczne (XO), które potrafią dać bardzo precyzyjny sygnał kupna bądź sprzedaży:

Sygnał kupna w tego typu wykresach pojawia się, gdy kolumna wzrostowa (X) przekracza maksimum poprzedniej takiej samej kolumny. Na wykresie Lotosu mamy świeży sygnał kupna, gdyż kolumna wzrostowa przekroczyła poziom wcześniejszej takiej samej kolumny. Podobne sygnały kupna pojawiały się w listopadzie 2016 roku oraz w październiku 2012 roku.

Przyłącz się do dyskusji na największej polskojęzycznej grupie poświęconej GPW na Facebooku – Zyskowna strona giełdy

Na koniec zobaczmy najszybszy (po za tradycyjnym wykresem świecowym) sposób przedstawiania notowań czyli Heikin Ashi:

Główna różnica między świecami HA a tradycyjnymi jest taka, że tworząca się właśnie świeca powiązana jest z poprzednią. W ten sposób wykres jest wygładzony. Ma to za zdanie otrzymanie bardziej klarownego obrazu trendów. Na wykresie dziennym mamy aktualnie wskazanie na słabsze spadki, możliwe więc, że to tylko korekta. Ciekawie wygląda za to wykres w skali tygodniowej. Zakończony wczoraj tydzień przynosi bowiem silny sygnał kupna w postaci sporej świece bez dolnego cienia. Powstaje on po długim okresie spadków, co można potraktować jako wyraz mocnego ożywienia strony popytowej. Podobne sygnały powstawały 25 sierpnia ubiegłego roku oraz wcześniej 28 kwietnia i 10 lutego.

Podsumowując, generalnie wskazania kilku typów wykresów są dość zbieżne. Wskazują one na wzrost aktywności strony kupującej w ostatnim czasie. Szerszy układ techniczny czyli główny trend czy tez respektowany kanał wzrostowy oraz długi okres spadkowy, sugerują możliwe odbicie, które już ma miejsce, a także jego rozwinięcie. W styczniu spółka otrzymuje sprzeczne rekomendacje, dwie nakazujące redukcję, a jedna kupno. Bardzo odważna rekomendacja DM BOŚ celuje w poziom 80 zł. W ubiegłym roku kilkukrotnie instytucja ta podwyższała wycenę spółki, specjalnie się nie myląc. Możliwe, że i tym razem rekomendacja okaże się trafiona. Wydaje się, że nie ma większych przeszkód przed tym aby rozpoczęte odbicie powoli rozwijało się, choćby do okolic ubiegłorocznych maksimów czyli 67-68 zł.

Korzystaj z wielu typów wykresów na portalu Trading Viewtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułStopy procentowe i ich wpływ na gospodarkę oraz rynki kapitałowe
Następny artykułPrzygotuj się na przyszły tydzień – decyzja FOMC i NFP
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here