Naga Marketsopec
OPEC wpływa na silne zmiany notowań ropy w ostatnich dniach

Mija już niemal tydzień od decyzji kartelu OPEC+ o zmniejszeniu wielkości produkcji. Rynek zdyskontował planowane zmniejszenie wydobycia przed oficjalnym ogłoszeniem, stąd brak istotnej tendencji w zmianach cen. Oczywiście ewentualne odchylenia od zamierzonego planu będą przez inwestorów respektowane, natomiast w najbliższej przyszłości na pierwszy plan mogą wrócić inne kwestie.

We wczorajszym raporcie, Departament Energii Stanów Zjednoczonych podał, iż wielkość zapasów w ubiegłym tygodniu zmniejszyła o 1,2 miliona baryłek i jest to drugi spadek z rzędu. W obecnym momencie zapasy ropy naftowej w USA wynoszą 442 mln baryłek ropy naftowej i są nadal o 7% wyższe od pięcioletniej średniej dla tego okresu roku. Agencja podała również, że całkowite zapasy benzyny  wzrosły o 2,1 mln baryłek i są one również o 3% powyżej pięcioletniej średniej. Natomiast zapasy paliw destylowanych zmniejszyły się w ubiegłym tygodniu o 1,5 mln baryłek i nadal znajdują się o 8% poniżej 5-letniej średniej dla tego okresu roku.

W ostatnim raporcie wspominałem o potencjalnych obawach producentów amerykańskiej ropy w kontekście spadku cen. W tym tygodniu przedstawicielka S&P Global Platts, Amy Myers Jaffe w rozmowie z Reuters stwierdziła, że  najnowsze porozumienie grupy OPEC+ niekoniecznie musi mieć pozytywny wpływ na kondycję amerykańskich „łupków”. Jaffe uzasadniła opinię faktem, że czas trwania umowy jest kwestią otwartą, podobnie jak jej finalna zgodność. Co więcej perspektywy dla gospodarki światowej nadal mogą ulec pogorszeniu, a zdaniem Jaffe OPEC nie będzie mieć woli do dokonania takich cięć, które będą odpowiadać prawdziwej recesji.

Obawy o spowolnienie gospodarcze, spowodowały kolejne zrewidowanie w dół prognozy OPEC odnośnie popytu w 2019 roku. Powołując się na najnowszy raport, grupa oczekuje PEC oczekuje, że popyt na ropę naftową w najbliższym roku wyniesie średnio 31,4 mln baryłek ropy, co oznacza spadek o 100 000 baryłek ropy w stosunku listopadowej prognozy.

Inwestuj w ropę naftową na platformie TMS Brokers

Z kolei produkcja OPEC w listopadzie wyniosła średnio 32,97 miliona baryłek dziennie, co oznacza spadek o 11 tysięcy w porównaniu z październikiem – pomimo wzrostu produkcji w Arabii Saudyjskiej, ZEA i Kuwejcie. Jest to efekt spadek zamówień ropy z Iranu oraz kolejnego spadku produkcji w Wenezueli. Wydobycie w kraju prezydenta Maduro ponownie spadło o 52 tysiące baryłek ropy, osiągając poziom 1,137 miliona. W przypadku Iranu, możemy liczyć na odbicie w następnym miesiącu – zamówienia składane na początku listopada, były znacząco ograniczone ze względu na obawy o kształt amerykańskich sankcji. Finalnie 8 krajów uzyskało zgodę na dalszy zakup irańskiej ropy, co z dużą dozą prawdopodobieństwa spowoduje wzrost produkcji.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here