Naga MarketsECB w czwartek. Czego oczekiwać? - Nordea, Goldman

2.09.2013

Te artykuły również Cię zainteresują
W czwartek odbędzie się posiedzenie ECB w sprawie polityki monetarnej w strefie Euro. Rada zarządzająca podejmie decyzję o stopach procentowych oraz przewidywanym kierunku w polityce monetarnej. Posiedzenie zakończy się oświadczeniem oraz konferencją prasową prezesa Mario Draghi’ego.

Goldman Sachs pisze, że stopy procentowe powinny zostać bez zmian. Członkowie rady wciąż widzą taką możliwość (np. prezes banku centralnego Cypru), jednak Nowotny (Bank Austrii) twierdzi, że póki co nie ma powodów do takiego działania.

W kwestii instrukcji wyprzedzających, Goldman nie spodziewa się zmian. Nie należy się spodziewać jakiegokolwiek powiązania polityki monetarnej ze wskaźnikami ekonomicznymi np. bezrobociem, gdyż kilku członków rady jednoznacznie się temu sprzeciwia, z Weidmann’em – szefem Bundes Bank – na czele. Weidmann twierdzi, że wiązanie polityki monetarnej ze wskaźnikami ekonomicznymi innymi niż inflacja, naruszyłoby mandat ECB mówiący o stabilności cen. Goldman wskazuje natomiast na możliwość ogłoszenia kolejnego LTRO celem wsparcia słabej wciąż akcji kredytowej. Ostatecznie prognoza inflacyjna do 2015 roku prawdopodobnie wskaże wynik znacznie poniżej celu 2%, co będzie dodatkowym gołębim czynnikiem wspierającym zapewnienia Mario Draghi’ego, że stopy procentowe zostaną niskie przez dłuższy okres czasu.

Nordea nie spodziewa się zmian, ani w polityce monetarnej ECB, ani w obrębie instrukcji wyprzedzających. Analitycy banku piszą, że brak jest istotnych powodów do działania i rada raczej zechce poczekać obserwując postępy gospodarki. Zaznaczają także, że Eurostrefa zmaga się wciąż z licznymi problemami, jak wysoki poziom długu, słabe postępy w sprawie unii bankowej czy kiepska dynamika nowych kredytów. Także rynek pracy zmaga się z problemami mimo poprawy w obrębie wskaźników gospodarczych w miesiącach wakacyjnych – problem omawia Szymon Nowak w Komentarzu Makro. Z tych względów Nordea oczekuje, iż wystąpienie Mario Draghi’ego będzie raczej gołębie.

Zapraszam do dyskusji na temat rynku Forex, banków centralnych oraz bieżącej sytuacji fundamentalnej na FORUM.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here