Naga MarketsMało kto oczekiwał urozmaiconej i ciekawej konferencji prasowej Europejskiego Banku Centralnego (ECB), jednak prezes Mario Draghi po raz kolejny postanowił delikatnie zaskoczyć rynki. W bardzo dobitny – wręcz natarczywy  – sposób wielokrotnie wspominał w czasie ponad godzinnego wystąpienia, że warunki na rynku walutowym zmieniły się na korzystne.

Super Mario stwierdził, że Europejski Bank Centralny zaczął podążać w przeciwną stronę niż FED – miało to miejsce w momencie wprowadzenia negatywnej stopy procentowej. Zapewniał jednocześnie inwestorów, że tego typu rozbieżność utrzyma się przez pewien czas.

Chociaż krótkoterminowe przepływy pieniężne z euro do dolara amerykańskiego nie zareagowały jak na razie na wczorajszą konferencję prasową (zakresy dzienne zostały nienaruszone) to prezes ECB podkreślił, że „podstawy do osłabienia kursu waluty są obecnie zdecydowanie lepsze niż jeszcze dwa, trzy miesiące temu”.

W trakcie sesji pytań i odpowiedzi Super Mario stwierdził między innymi:

„Rynki dostrzegły, że polityka monetarna w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej będzie rozbiegała się w dłuższym okresie czasu. Proces łagodzenia potrwa w Europie zdecydowanie dłużej niż w pozostałych największych gospodarkach światowych”

Jak przekłada się to na zmienność rynku walutowego?

Do tej pory widzieliśmy raczej stopniowo osłabianie się euro – idące w parze z całym rynkiem. Jak stwierdził jednak sam prezes Draghi obecnie pojawił się czynnik, który może zmienić sytuację, a mianowicie zagrożenia geopolityczne:

„Podwyższone ryzyko geopolityczne i ryzyko rynków wschodzących otaczających Zjednoczoną Europę może odbić się na słabszym zainteresowaniu europejskimi produktami i słabnącym popycie lokalnym. Wszystko za sprawą dostosowań bilansów w sektorze prywatnym i publicznym, co tworzy dodatkowe ryzyko spadku kursu”

O ile euro jak na razie straciło niespełna cztery centy w stosunku do amerykańskiego dolara (od chwili kiedy ECB pierwszy raz wspomniało o wprowadzeniu negatywnych stóp depozytowych), to dalsza zmienność rynkowa będzie uzależniona przede wszystkim od krótkookresowych odchyleń rynkowych od ustalonych prognoz. Draghi wspomniał, że obecny pojedynek pomiędzy Rosją i EU działający na zasadzie „sankcja-za-sankcję” może wymusić konieczność wprowadzenia dodatkowych narzędzi polityki monetarnej – nie możemy bowiem zapominać, że jakiekolwiek presja i ryzyko w związku z rozwojem cen energii odbija się bardzo silnie na globalnych rynkach.

Super Mario wielokrotnie i w bardzo jasny sposób komunikował rynkom, że celem ECB jest osłabienie kursu wymiany wspólnej waluty. Zbyt silne EUR wpływa niekorzystnie na aktywność gospodarczą w krajach eurozony, które nie przeszły jeszcze właściwych reform strukturalnych. Pytanie tylko jak nisko euro może zejść i jak długo potrwa proces osunięć?

Za forexmagnates.comtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here