Naga Markets



Mario Draghi, obecny prezes ECB
Mario Draghi, obecny prezes ECB

Jak już informowaliśmy, ECB rozpoczęło dzisiaj skupowanie papierów wartościowych państw Unii Europejskiej. Sześć lat po rozpoczęciu programu QE przez FED, Europa podąża śladem Ameryki. Co to oznacza dla europejskiej gospodarki i czy luzowanie ilościowe rzeczywiście wzmocni przeprowadzane reformy i odciągnie Europę od widma deflacji?


Jako pierwsze zostały skupione papiery niemieckie oraz włoskie. Jak informują insiderzy, obecność Europejskiego Banku Centralnego na rynkach obligacji można było zauważyć już przed godziną 9. Efektem tego były spadki na europejskich rykach obligacjach. Rentowność niemieckich bundów jest na moment pisania artykułu 6 punktów bazowych poniżej dzisiejszego otwarcia. Rozpoczęty dzisiaj skup jest pierwszą transzą wartą 60 mld euro, w programie mającym trwać docelowo do września przyszłego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują




Draghi, zapowiedział jednocześnie, że papiery których stopa zwrotu jest niższa niż stopa depozytowa ECB, (-0.2%) nie będą objęte skupem. Zatem istnieje możliwość, że ECB obniży jeszcze stopy procentowe, zwłaszcza, że duża część obligacji krajów UE tego warunku nie spełnia. Perspektywy dla wzrostu inflacji w Unii są, zdaniem większości analityków, pozytywne.  Obniżone stopy obligacji, oraz tania waluta powinna przysłużyć się głównie eksporterom. Czy zatem zapoczątkowany dzisiaj program QE pozwoli Europie znów konkurować z pozostałymi gospodarkami świata? Wydaje się, że na odpowiedź musimy jeszcze poczekać.



Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here