Naga Markets webinar


ECB pierwszy raz w historii publikuje "minutes"
ECB pierwszy raz w historii publikuje “minutes”

19 lutego 2015 o godzinie 13:30, Europejski Bank Centralny po raz pierwszy w historii opublikuje minutes (protokoły) z ostatniego posiedzenia dotyczącego polityki monetarnej. Ma to zwiększyć przejrzystość działań ECB oraz poprawić komunikację z rynkiem, dając mu jeszcze więcej wskazówek na temat przyszłych planów i działań banku.


Accounts – nie minutes

Oficjalna nazwa dokumentu to ECB Monetary Policy Meeting Accounts – nie minutes jak ma to miejsce w przypadku większości banków centralnych. O ile informacja o wprowadzeniu protokołów przez Europejski Bank Centralny dla wielu może być niespodzianką, to informacja ta została potwierdzona już w grudniu ubiegłego roku.

Daty kolejnych publikacji protokołów mają być ustalane według wcześniej przygotowanej agendy banku.

Jak będą wyglądały europejskie protokoły?

Jak podaje agencja prasowa Reuters, ECB accounts mają dostarczać rozbudowane i precyzyjne informacje bezpośrednio z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego – jednak z ominięciem nazwisk w celu zachowania anonimowości wypowiedzi przedstawicieli narodowych banków centralnych.

Od strony technicznej całość ma liczyć sobie od 10 do 15 stron, a we wstępie każdego dokumentu będzie znajdowało się krótkie podsumowanie obecnej sytuacji rynków finansowych oraz gospodarki strefy euro.

Dzisiejsza publikacja może być naprawdę ciekawa – jak pamiętamy wprowadzone podczas ostatniego posiedzenia luzowanie ilościowe (QE) wywołało wiele spornych głosów wśród członków ECB. Protokoły powinny nam dokładniej naświetlić jak kształtowały się rozmowy i jaki konsensus udało się osiągnąć.

Jak zapowiedział Mario Draghi protokoły będą podawały również w jakiej ilości członkowie 25-osobowej rady głosowali za konkretnymi zmianami. Kategoryzacja jest jednak dosyć ogólna i wyróżnia zdecydowaną większość, większość oraz wymagane minimum.

O 13:30 pilnie obserwujemy rynki – reakcja EUR na pierwsze w historii protokoły ECB może być bowiem naprawdę różna.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here