Naga MarketsECB pierwszy raz w historii publikuje "minutes"
ECB pierwszy raz w historii publikuje “minutes”

19 lutego 2015 o godzinie 13:30, Europejski Bank Centralny po raz pierwszy w historii opublikuje minutes (protokoły) z ostatniego posiedzenia dotyczącego polityki monetarnej. Ma to zwiększyć przejrzystość działań ECB oraz poprawić komunikację z rynkiem, dając mu jeszcze więcej wskazówek na temat przyszłych planów i działań banku.


Accounts – nie minutes

Oficjalna nazwa dokumentu to ECB Monetary Policy Meeting Accounts – nie minutes jak ma to miejsce w przypadku większości banków centralnych. O ile informacja o wprowadzeniu protokołów przez Europejski Bank Centralny dla wielu może być niespodzianką, to informacja ta została potwierdzona już w grudniu ubiegłego roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Daty kolejnych publikacji protokołów mają być ustalane według wcześniej przygotowanej agendy banku.

Jak będą wyglądały europejskie protokoły?

Jak podaje agencja prasowa Reuters, ECB accounts mają dostarczać rozbudowane i precyzyjne informacje bezpośrednio z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego – jednak z ominięciem nazwisk w celu zachowania anonimowości wypowiedzi przedstawicieli narodowych banków centralnych.

Od strony technicznej całość ma liczyć sobie od 10 do 15 stron, a we wstępie każdego dokumentu będzie znajdowało się krótkie podsumowanie obecnej sytuacji rynków finansowych oraz gospodarki strefy euro.

Dzisiejsza publikacja może być naprawdę ciekawa – jak pamiętamy wprowadzone podczas ostatniego posiedzenia luzowanie ilościowe (QE) wywołało wiele spornych głosów wśród członków ECB. Protokoły powinny nam dokładniej naświetlić jak kształtowały się rozmowy i jaki konsensus udało się osiągnąć.

Jak zapowiedział Mario Draghi protokoły będą podawały również w jakiej ilości członkowie 25-osobowej rady głosowali za konkretnymi zmianami. Kategoryzacja jest jednak dosyć ogólna i wyróżnia zdecydowaną większość, większość oraz wymagane minimum.

O 13:30 pilnie obserwujemy rynki – reakcja EUR na pierwsze w historii protokoły ECB może być bowiem naprawdę różna.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here