Naga MarketsECB, PKB, S&P i jen... czyli czerwony czwartek.
źródło: Wikipedia

08.11.2013

Wczorajszy dzień znów pokazał, że na Forex diabeł mówi dobranoc. Sesja londyńska przebiegała w oczekiwaniu na decyzję ECB odnośnie kształtu polityki monetarnej na przyszłość, przy czym sytuacja była napięta.

Te artykuły również Cię zainteresują
Więcej w artykule “Czy ECB poradzi sobie z silnym euro i groźbą deflacji?”

Następnie Europejski Bank Centralny zaskoczył większość inwestorów decyzją o obniżeniu stopy refinansowej i euro zanurkowało przeszło 220 pips w stosunku do dolara. Traciło także do pozostałych głównych walut. Dolar skoczył natomiast w górę w stosunku do większości walut w tym do USDCHF (z którym EURUSD jest mocno skorelowane) i USDJPY. Stosunkowo dobrze bronił się USDCAD (prawie do końca) i USDNZD, który bronił dynamiki na granicy korekty.

W tym wszystkim przemknął niemal niezauważony odczyt amerykańskiego PKB, który wypadł rewelacyjnie: 2.8 vs 2.0 vs 2.5 (po rewizji z 1.7). Czyli rynek ustawiony był 1.6% PKB niżej (bo rewizja podniosła 0.8%, a kolejne 0.8% dołożył odczyt powyżej oczekiwań).

O 22:00 czasu polskiego z kolei, Fitch obniżył rating Francji z AA+ na AA i prawdopodobnie to stało za odwróceniem w drugiej połowie sesji US. Ruch przyjął postać znanego schematu “Risk off”, gdy jen ruszył do ataku a kontrakty na indeksy zaczęły się walić. USDJPY, który wcześniej mocno zwyżkował odwinął świecę dzienną i spenetrował mocno obszary w okolicy 97.70. EUR/USD natomiast odzyskało ponad połowę strat z tego dnia. Czyżby testowanie słabego jena miało się rozpocząć?

ECB, PKB, S&P i jen... czyli czerwony czwartek.
USD/JPY, opracowanie własne – kliknij by powiększyć

Więcej w artykule: “Czy dogmat słabego jena zostanie przez rynki przetestowany?”

Źródła z floorów donoszą, że dziś wszyscy czekają na NFP. Odczyt ten prognozowany jest nisko, 125 k , znacznie poniżej średniej. Jednak według oczekiwań liczba ta będzie obciążona pracownikami administracji, którzy zarejestrowali się jako bezrobotni w trakcie “zamknięcia administracji” w ubiegłym miesiącu. Teoretycznie więc każdy lepszy odczyt będzie dobrą kartą. Z ważnych odczytów mamy także stopę bezrobocia oraz inflację PCE.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here