Naga MarketsDanske_Bank_318349aAnalitycy Danske Banku w swoim najświeższym komentarzu makroekonomicznym zamieścili opinię, jakoby Europejski Bank Centralny podczas grudniowego posiedzenia miał obniżyć stopę depozytową o kolejne 10 punktów bazowych – dając sobie możliwość dalszych cięć w przyszłości. Jednocześnie bank ma ogłosić poszerzenie czasu trwania programu QE (obecna data to wrzesień 2016r.).


Zmiana prognoz w związku z gołębim posiedzeniem

Wczorajsze, niezwykle silnie gołębie posiedzenie ECB sprawiło, że lwia część rynku aktualizuje swoje prognozy. Dotyczy to również Danske – wypowiedź Mario Draghi’ego o rozważaniu cięć już podczas październikowego posiedzenia była jasnym znakiem, że bank cały czas bierze tę możliwość pod uwagę. Taki krok wydaje się jednak o wiele bardziej logiczny w grudniu kiedy oficjele instytucji poznają zaktualizowane projekcje i prognozy inflacyjne.

Aprecjacja euro i oczekiwania inflacyjne

Dwa kolejne argumenty za cięciem stopy depozytowej zdaniem Danske to kursy europejskiej waluty oraz inflacja. Musimy pamiętać, że skup QE został już wyceniony i będzie miał ograniczony wpływ na wspomniane przed chwilą elementy. Natomiast cięcie stóp procentowych zapewni silniejszą reakcję rynku i pozwoli zasygnalizować, że Europejski Bank Centralny wcale nie osiągnął jeszcze najniższego pułapu stóp – wszystko zależy od informacji makro, które pojawią się w przeciągu dwóch następnych miesięcy.

Prognozy dla EUR w dół

Prognozy Danske dla EUR/USD na kolejne miesiące
Prognozy Danske dla EUR/USD na kolejne miesiące

Danske Bank obniżył swoje prognozy dla EUR/USD M1 oraz M3 z 1.12 do 1.10 i 1.08. Kolejne cięcie stopy depo będzie o wiele bardziej negatywne dla wspólnej waluty niż poszerzenie programu QE. W szerszym ujęciu analitycy banku spodziewają się jednak odbicia w okolice 1.12 (M6), a nawet 1.20 (M12) – w związku z średnioterminowymi fundamentami rynkowymi.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here