Naga MarketsECB ma 4 opcje grając na osłabienie EUR.
źródło: fotolia.com

22.11.2013

Citibank pisze, że w miarę jak zbliża się grudniowe posiedzenie ECB, rada zarządzająca może rozważać któreś z 4 głównych opcji mogących powstrzymać umocnienie euro.

Citi wymienia:

1) LTRO – rada zarządzająca może wskazać, że pracuje nad długoterminowym programem refinansowania, który pomoże utrzymać oczekiwania odnośnie stóp procentowych nisko i zniweluje obawy dotyczące płynności przed zbliżającym się AQR i stres-testem oraz pomoże uniknąć napięć związanym z finansowaniem na peryferiach. Do tej pory rada zarządzająca nie wypowiedziała się konkretnie o takim rozwiązaniu, toteż obwieszczenie w tym kształcie byłoby gołębim zaskoczeniem dla rynków.

2) QE. Wskazówki, że rada zarządzająca rozważa agresywne działania, jak QE czy ujemna stopa depozytowa. Wypowiedźprezesa Draghiego, jakoby QE znajdowało się wśród opcji rozważanych obok LTRO mogłoby wywrzeć gołębi wrażenie i zepnchąć EUR niżej.

3) Cięcie stopy refinansowej lub depozytowej albo wskazania, że ECB rozważa dalsze cięcia. Rada zarządzająca może też ustanowić bandy dla stopy refi między 0.00 a 0.25. Ujemna stopa depozytowa wydaje się mniej prawdopodobna w tym momencie. ECB może chcieć poczekać na wynik AQR i stress-testów banków ze strefy euro zanim rozważy jej wprowadzenie.

4) Interwencja na rynku FX. ECB zaangażowało się w interwencje na rynko Forex by powstrzymać ostrą deprecjację EUR w 2000 roku. Interwencja FX jest mniej prawdopodobna w chwili obecnej, gdy kraje G20 zgodziły się powstrzymać od działań skierowanych na kursy walut.

Z kolei Stephen Gallo z BMO Capital Markets wskazuje, że ECB swoją polityką monetarną gra na osłabienie EUR i kładzie podwaliny pod nastawienie rynków na spadki wspólnej waluty – podobnie jak RBA w stosunku do AUD.

Pan Gallo pyta: “Jak silne będzie to nastawienie?”, odpowiadając, że będzie to trudne zadanie.

“Rozbieżności w polityce będą wspierały USD w I połowie 2014 roku, jednak niskie tempo reform w Chinach i na rynkach rozwijających się powinno wspierać także przepływy związane z dywersyfikacją w obrębie walut G10, zwłaszcza, że alternatywy dla USD są ograniczone.”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here