Naga MarketsECB.int

O godzinie 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego odnośnie jego głównej stopy procentowej. O ile inwestorzy już dawno wycenili brak zmian i utrzymanie dotychczasowego poziomu 0.15% to ECB i tak będzie miało szansę poruszenia rynkami u samych posad. Wszystko za sprawą Mario Draghi’ego oraz oświadczenia dotyczącego polityki monetarnej banku. Zarówno publikacja oświadczenia jak i konferencja prasowa z udziałem Super Mario zaplanowane zostały na 14:30.

Czego możemy spodziewać się dzisiaj po ECB? Ekonomiści są zgodni, że bank nie podejmie żadnych zdecydowanych kroków mających na celu odsunąć ryzyko deflacji, które w ostatnim czasie coraz wyraźniej rozrysowuje się na horyzoncie Starego Kontynentu.Prezes Draghi dzisiejszą konferencję prasową wykorzysta przede wszystkim do analizy działań podjętych dwa miesiące temu  – obniżenia głównej stopy refinansowej do poziomu zaledwie 0.15% i wprowadzenia ujemnej stopy depozytowej (-0.1%). Draghi spróbuje również przekonać rynki, że efekty czerwcowych działań będą tak naprawdę widoczne dopiero w najbliższych miesiącach i na pewno odgonią ryzyko deflacyjne.

Przyglądając się jednak poniższemu wykresowi, który pokazuje oczekiwania rynkowe odnośnie inflacji, może to być bardzo trudne zadanie:

Wykres pokazuje, że roczne oczekiwania inflacyjne obliczone na podstawie włoskich rentowności dłużnych gwałtownie spadły od początku maja, kiedy Super Mario zapewniał o podejmowaniu odpowiednich kroków w celu zwiększenia inflacji.

Wszystko wskazuje na to, że prezes ECB utrzyma gołębi wydźwięk swoich wypowiedzi, pozostawiając cały czas otwarte drzwi, które mają umożliwić wprowadzenie ewentualnego QE w przyszłości. Możemy być tego pewni – szczególnie kiedy pod uwagę weźmiemy roczną stopę inflacji w lipcu na poziomie 0.4%, stanowiącą najniższy odczyt od października 2009 (mocno poniżej oczekiwań i docelowego pułapu ECB).

Draghi od miesięcy powtarzał, że deflacja nie grozi Zjednoczonej Europie – jednocześnie potwierdzał, że wydłużony okres utrzymywania się inflacji na niskich poziomach może być niebezpieczny. Średnim pocieszeniem okazuje się argument, że pikującej w dół inflacji towarzyszy obniżka cen żywności oraz paliwa.

invest

Super Mario będzie w stanie poruszyć rynkami jeżeli udzieli konkretnych informacji na temat ewentualnego QE lub zapowie inne narzędzia luzowania polityki monetarnej Unii Europejskiej. Niezależnie od tego jakie informacje znajdą się jednak w oświadczeniu ECB i skrypcie z konferencji prasowej, EUR najprawdopodobniej ucierpi, notując kolejne spadki.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here