Naga MarketsCC Wikimedia Commons | Yves Mersch

Członek rady Europejskiego Banku Centralnego – Yves Mersch – stwierdził wczoraj, że ryzyko wystąpienia deflacji lub inflacji w strefie euro w najbliższym czasie jest mało prawdopodobne.

Przedstawiciel ECB wziął udział w spotkaniu zorganizowanym w Izbie Handlowej Luksemburga. Zapytany o względne niebezpieczeństwo inflacji lub deflacji odpowiedział, że bezpośrednią odpowiedź można znaleźć we wstępnym oświadczeniu prezesa banku centralnego – Mario Draghiego.

Jego zdaniem, Pan Draghi w jasny sposób tłumaczy i argumentuje, że w okresie średnioterminowym nie występuje ryzyko ani ze struny ruchów deflacyjnych ani inflacyjnych.

Rzeczywiście, jak można zauważyć w jednym z najnowszych dokumentów opublikowanych przez ECB czytamy, że „Komisja Europejska nie widzi żadnego poważniejszego ryzyka deflacji, która uważana jest za podstawowe zagrożenie dla gospodarki UE.”

„Z mojego osobistego punktu widzenia, to doniesienia medialne robią największe zamieszanie – analizy ekonomiczne nie dają żadnych podstaw do wyciągania tak daleko idących wniosków na temat potencjalnego wystąpienia zagrożenia deflacją” – podsumowuje członek rady ECB.

Co prawda dodaje, że utrzymująca się w zbyt długim czasie niska inflacja również może odbić się niekorzystnie na sytuacji gospodarczej Zjednoczonej Europy. Uspokaja jednocześnie, że nie doprowadzi to do ruchów deflacyjnych w najbliższym czasie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here