Naga Markets20110219_bbp001
Roszady banków centralnych czas zacząć!

W porannym komentarzu makro zwracałem uwagę na obecność w kalendarzu trzech banków centralnych. Wszystkie z nich publikowały będą oświadczenia polityki pieniężnej, a dodatkowo centralny bank Anglii podzieli się z rynkiem decyzją w sprawie stóp procentowych. Agenda prezentuje się następująco:


  • 13:00 – Bank Anglii – decyzja w sprawie stóp procentowych i programu skupu aktywów
  • 13:00 – Bank Anglii – oświadczenie polityki pieniężnej
  • 13:00 – Banku Anglii – protokoły z posiedzenia
  • 13:30 – ECBaccounts z wrześniowego posiedzenia polityki pieniężnej
  • 20:00 – Rezerwa Federalna – protokoły z wrześniowego posiedzenia polityki pieniężnej

Warto przypomnieć, że Bank Anglii od kilku miesięcy publikuje protokoły ze swoich posiedzeń w ten sam dzień kiedy ukazuje się decyzja dotycząca stóp procentowych (wcześniej minutes BoE pojawiały się dopiero po trzech tygodniach).

Czy banki mogą rzeczywiście nas czymś zaskoczyć, czy też publikowane przez nie dokumenty przejdą przez rynek bez większego echa?

Ban Anglii – jastrzębie obudzą się jesienią?

Mark Carney - prezes BoE - ma wiele problemów do rozważenia
Mark Carney – prezes BoE – ma wiele problemów do rozważenia

W prognozach działań podejmowanych przez Bank Anglii jedno jest pewne – stopy procentowe oraz poziom skupu aktywów na pewno zostaną utrzymane na niezmiennych poziomach (kolejno 0.5% oraz 375 miliardów funtów). Największy wpływ na ruchy rynkowe będzie miał rozkład głosów pośród członków MPC (odpowiednika naszej RPP).

Warto zadać sobie pytanie, czy jesienią wśród członków MPC obudzi się więcej jastrzębi niż do tej pory? W dotychczasowych danych makro ciężko doszukać się czegokolwiek co mogłoby sugerować bardziej byczy ton publikowanych dzisiaj protokołów. Dodając do tego niezadowalające wyniki inflacji oraz niskie ceny na rynku towarowym, silne prognozy na koniec roku dla angielskiej gospodarki mogą okazać się delikatnie przesadzone.

Dla BoE niezwykle ważna jest silna dymnika wzrostu średnich zarobków. Chociaż wskaźnik utrzymuje się na pozytywnym poziomie to poprawa samego zatrudnienia zaczyna ponownie się osuwać, co może zniechęcić część członków MPC do głosowania za podwyżkami.

Rynek wycenia wynik 8-1 za utrzymaniem stóp na obecnym poziomie. Jedynym jastrzębiem powinien być – już tradycyjnie – McCafferty optujący za podwyżką o 25 punktów bazowych. Dwa pozostałe jastrzębie w składzie MPC – Forbes oraz Weale – jak na razie nie chcą jasno opowiadać się za normalizacją polityki pieniężnej, jednak z ich wypowiedzi wynika, że podwyżka powinna mieć miejsce w najbliższej przyszłości.

Miesiąc temu Bank Anglii praktycznie w ogóle nie odniósł się do globalnego ryzyka, tak jakby całkowicie się go nie obawiał. W dzisiejszych publikacjach sprawdzimy czy uległo to zmianie. Oprócz tego traderzy powinni się zastanowić jak wynik głosowania odnośnie stóp procentowych wpłynie na rynek. Rezultat 8-1 nie spowoduje większych zmian, jednak jednogłośna decyzja (9-0) może być odebrana gołębio i osłabić GBP. Na przeciwległym brzegu leży natomiast wynik 7-2, który zdecydowanie umocniłby funta szterlinga.

Europejski Bank Centralny – więcej QE i dalsze cięcia stopy depo?

Mario Draghi boryka się z niską inflacją i wzrostem gospodarczym
Mario Draghi boryka się z niską inflacją i wzrostem gospodarczym

W dzisiejszych accounts publikowanych przez ECB, inwestorzy będą doszukiwali się wskazówek odnośnie chęci wprowadzenia dodatkowych narzędzi luzowania polityki pieniężnej jeszcze przed końcem roku. Mowa tutaj między innymi o rozszerzeniu poziomu i okresu skupu obligacji w ramach programu QE oraz potencjalnym, dalszym obniżaniu stopy depozytowej.

Rynki najbardziej interesuje data wyznaczona przez ECB w momencie wdrażania programu luzowania ilościowego – wrzesień 2016. Chociaż Mario Draghi wielokrotnie zapowiadał, że nie jest to termin sztywny i QE może trwać o wiele dłużej, to rynek chce usłyszeć oficjalne potwierdzenie i decyzję o przesunięciu potencjalnego momentu wyjścia z procesu luzowania.

Sprawa samych stóp procentowych nie była ponoć omawiana przez polityków wchodzących w skład ECB – jakiekolwiek odniesienie do obniżenia dolnej ich bandy na pewno zostanie gołębio odebrane przez rynek.

FOMC – doczekamy się podwyżek stóp w 2015r.?

Według cześci obserwatorów J. Yellen chętniej luzowałaby politykę niż ją normalizowała
Według cześci obserwatorów J. Yellen chętniej luzowałaby politykę niż ją normalizowała

Od czasu ostatniego posiedzenia FOMC minęło już trochę czasu. W tym okresie wielu przedstawicieli Komitetu wypowiadało się publicznie w mediach twierdząc, że nadal spodziewają się podwyżek stóp jeszcze w tym roku. Protokoły z pewnością rzucą więcej światła jak powszechny wśród przedstawicieli FEDu jest to pogląd.

Decyzja o utrzymaniu stóp na niezmiennym poziomie we wrześniu wisiała ponoć na włosku – rynki z pewnością będą chciały wiedzieć jak blisko podwyżki znajdowaliśmy się kilka tygodni temu. Oprócz tego niezwykle ważny będzie temat przyszłych ruchów inflacyjnych oraz tego jak wyglądają prognozy FED.

W protokołach warto również szukać informacji odnośnie oceny sytuacji na rynku pracy – oczywiście protokoły powstawały przed publikacją październikowego NFP, mogą rzucić jednak sporo światła na to jak FED ocenia obecną kondycję zatrudnienia w Stanach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here