Naga MarketsWykres ForexEbury – dostrzegając znaczny potencjał gospodarczy i biznesowy tkwiący w Polsce, Czechach, Rumunii i Bułgarii – tworzy w swoich globalnych strukturach region, który obejmie biura działające w tych krajach. Zmiana ta pozwoli lepiej wykorzystać możliwości lokalnych zespołów Ebury, ale przede wszystkim usprawni obsługę firm i przedsiębiorców z państw regionu, pomiędzy którymi relacje biznesowe szybko się zacieśniają.

Ebury tworzy w swoich globalnych strukturach region, który obejmie biura działające w tych krajach

W ostatnich latach kraje naszego regionu Europy znacząco zwiększyły skalę prowadzonej przez siebie wymiany handlowej. Obrazuje to łączna wartość eksportu produktów oraz usług z Polski, Czech, Rumunii i Bułgarii, która w 2018 roku wyniosła 676,6 mld dolarów – czyli więcej niż zsumowana wartość eksportu Hiszpanii, Portugalii i Grecji. W przypadku importu było to łącznie 665,8 mld dolarów, co pozwoliło wyprzedzić pod tym względem np. Włochy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bardzo szybko rozwija się także wewnętrzna wymiana handlowa pomiędzy państwami naszego regionu. Dla przykładu, w 2018 roku Polska wyeksportowała do Czech, Rumunii i Bułgarii towary i usługi o wartości 22,7 mld dolarów, a import z tych krajów wyniósł 15,2 mld dolarów. Dla polskich firm kluczowym partnerem są Czechy – według najnowszych danych rynek numer dwa, jeśli chodzi o polski eksport i rynek numer siedem, jeśli chodzi o import.

W ocenie analityków Ebury, jednym ze skutków pandemii COVID-19 będzie wzmacnianie regionalnych więzi handlowych, w tym także w Europie Środkowo-Wschodniej. W miarę jak firmy zaczną kwestionować swoją zależność od jednego, głównego dostawcy (pochodzącego np. z Azji), możliwy jest dodatkowy, pozytywny wpływ na wartość wewnętrznej wymiany handlowej także pomiędzy wszystkimi czterema krajami, które obejmuje nowy region Ebury.

Ułatwienia i szanse dla przedsiębiorców

Rozwinięta wymiana handlowa pomiędzy Polską, Czechami, Bułgarią i Rumunią (wszystkie te państwa posiadają własną walutę), możliwe pozytywne skutki pandemii dla regionalnych więzi handlowych, a także duża liczba działających w tych krajach przedsiębiorstw prowadzących handel międzynarodowy sprawiały, że Ebury zdecydowało się stworzyć pierwszy w historii fintechu region. W ramach nowej struktury organizacyjnej zostaną wykorzystane synergie pomiędzy lokalnymi biurami oraz zostanie zacieśniona kooperacja pomiędzy poszczególnymi zespołami.

Dla Ebury rynkiem numer jeden w regionie – największym i generującym najwyższe wyniki biznesowe – pozostanie Polska. Z największym w tym regionie, tj. posiadającym najliczniejszy zespół, oddziałem zlokalizowanym w Warszawie.

– Nasze wyniki na polskim rynku, który jest dla nas jednym z kluczowych, są bardzo dobrym prognostykiem dla działalności Ebury w innych krajach tej części Europy. Stworzenie pierwszego w naszej historii regionu to dla nas ważny krok biznesowy, ale to rozwiązanie ma przede wszystkim pomóc prowadzić biznes naszym klientom. Przewidujemy bowiem, że, m.in. w efekcie pandemii, lokalni przedsiębiorcy jeszcze częściej niż dotychczas szukać partnerów handlowych bliższych im geograficznie, w tym z Czech, Rumunii i Bułgarii, gdzie również mamy nasze lokalne biura – mówi Juan Lobato, współzałożyciel i jeden z zarządzających globalnymi strukturami Ebury.

Na zmianie w strukturze Ebury skorzystają klienci fintechu, czyli przede wszystkim mali oraz średniej wielkości polscy eksporterzy i importerzy. Jednym ze strategicznych kierunków rozwoju będzie wsparcie dla tych firm z Polski, Czech, Rumuni i Bułgarii, które posiadają spółki zależne w innych z ww. krajów. Aktualnie Ebury identyfikuje, że takich spółek jest aż około 2 tysiące.

Nowy podział kompetencji

Na czele nowego regionu stanął Johan Gabriels, obejmując stanowisko dyrektora zarządzającego Ebury na Europę Środkowo-Wschodnią. „Cieszymy się, że Johan jest na pokładzie, aby powiększać i rozwijać naszą bazę biznesową i zdobywać kolejnych klientów w regionie Europy Wschodniej” – tak zmianę komentuje Juan Lobato.

Johan Gabriels to doświadczony menedżer, posiadający bogate doświadczenie w zarządzaniu finansami oraz sprzedażą w bankowości. W przeszłości zajmował m.in. stanowisko dyrektora zarządzającego w Moneycorp Rumunia, stanowisko prezesa zarządu Banku RBS na Rumunię i stanowisko dyrektora finansowego na Europę w CapitalOne.

– Jestem przekonany, że połączenie sił i bliska współpraca czterech zespołów w regionie zapewni nam unikalną przewagę konkurencyjną i nie mogę się doczekać współpracy z lokalnymi zespołami – w tym z zespołem w Polsce. Oferujemy naszym klientom, przedsiębiorcom, silne wsparcie w regionie. Polski zespół świetnie zna potrzeby swoich klientów, i dzięki temu pomoże im efektywnie rozwijać ich działalność w Czechach, Rumunii i Bułgarii – komentuje Johan Gabriels.

Wraz ze zmianami w strukturze fintechu, zmiany zaszły także w polskim oddziale. Po 5 intensywnych latach Ebury opuszcza Jakub Makurat, dotychczasowy country manager w Polsce, Czechach i na Słowacji, który osobiście zakładał biura w dwóch pierwszych wymienionych krajach i miał zasadniczy udział w osiągnięciu sukcesu na tych rynkach.

Otwierając oddział Ebury w Polsce w 2015 roku zaczynał od kilkuosobowego zespołu. Przez kolejne lata powiększył biuro i zespół dziesięciokrotnie. Sukces odniesiony w Polsce dał mu w 2018 roku możliwość poszerzenia działalności firmy o kolejne państwo – Czechy. Rynki, za które odpowiadał, mają istotny udział w wynikach biznesowych całego Ebury.

– Dzięki Jakubowi Ebury zaistniało w Europie Środkowej, by móc pomagać przedsiębiorcom z tej części globu i świadczyć tu swoje usługi, powiększając m.in. ofertę o kolejne waluty jak polski złoty czy korona czeska. Dziękujemy Jakubowi za te lata, trud i oddanie. Bez jego znajomości rynku i ludzkich charakterów nie odnieślibyśmy takiego sukcesu w tym regionie – w imieniu Ebury dziękuje Juan Lobato.

– Polskie biuro jest jednym z wiodących w strukturach Ebury. Tutejszy zespół jest dobrze przygotowany na nowe wyzwania i ma potencjał do kontynuowania wzrostów, jakie wspólnie wypracowaliśmy przez ostatnie kilka lat. W tym okresie wielokrotnie inspirowaliśmy z Warszawy ważne inicjatywy produktowe i rynkowe w całej firmie, a także zaraziliśmy naszym zaangażowaniem kolegów z innych krajów. Dwa i pół tysiąca klientów w Polsce i Czechach w ciągu pięciu lat to wyjątkowe osiągnięcie biznesowe, tym bardziej, że oprócz małych i średnich przedsiębiorstw Ebury w Polsce pracuje z dużymi firmami, korporacjami zagranicznymi oraz spółkami giełdowymi – mówi Jakub Makurat dotychczasowy country manager na Polskę Czechy i Słowację.

– Zbudowaliśmy najbardziej znany fintech dla firm w Polsce, z powodzeniem obsługujący przedsiębiorstwa na tym bardzo wymagającym i konkurencyjnym rynku, ponieważ polski zespół to jedna z najlepszych drużyn biznesowych w kraju. Są kreatywni, pracowici i zaangażowani we współpracę z firmami, które rozwijają polski handel zagraniczny. Czas w Ebury był dla mnie niezwykle intensywny i rozwijający, jestem za to wdzięczny założycielom, Juanowi i Salvadorowi – dodaje.

Poza dyrektorem zarządzającym regionu, biuro w każdym kraju będzie miało lokalny management. Rynkiem czeskim i słowackim zaopiekuje się Tomáš Kudla – specjalista i menadżer z wieloletnim doświadczeniem w bankowości, zdobytym m.in. w banku ČSOB oraz firmie płatniczej Akcenta. Tomáš zbudował 10-osobowy zespół i rozwinął wraz z Jakubem czeski biznes Ebury.

Na czele kluczowych działów polskiego biura stanęli Jakub Łańcucki oraz Adam Stosio, którzy będą raportowali bezpośrednio do dyrektora zarządzającego Ebury na Europę Środkowo-Wschodnią. Obaj posiadają bogate doświadczenie w branży usług finansowych dla firm.

Jakub Łańcucki, pełniący obecnie funkcję dyrektora ds. sprzedaży posiada wieloletnie doświadczenie w bankowości przedsiębiorstw i konsultingu. Od 2016 roku brał udział w rozbudowywaniu struktur lokalnych Ebury w Polsce, pomagając przy rozwoju produktów finansowania handlu – trade finance. W Ebury przeszedł drogę od specjalisty do szefa największego zespołu w warszawskim biurze, a obecnie będzie koordynował pracę całego zespołu handlowców.

Adam Stosio będzie pełnił funkcję koordynatora ds. transakcji walutowych Ebury w Polsce. Od początku swojej kariery zawodowej jest związany z rynkiem walutowym. Pracował w międzynarodowych bankach jako dealer walutowy. Z Ebury jest związany od 2017 roku. Obecnie zajmie się koordynacją pracy zespołu dealerskiego.

Nowe usługi, niezmienna zwinność

Szef Ebury na Europę Środkowo-Wschodnią podkreśla, że pomimo zmian w strukturze organizacji klienci mogą być spokojni o dostęp do najnowocześniejszych usług finansowych.

– Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w Ebury były dla nas jednymi z naszych najszybciej rozwijających się rynków w ciągu ostatniego roku. Np. polski oddział to numer 4 w naszych globalnych strukturach. Utworzenie regionu podkreśla wiarę naszej firmy w przyszłość i jej trwały rozwój gospodarczy Europy Środkowo-Wschodniej. Biorąc pod uwagę naszą zwinną, przedsiębiorczą kulturę podkreślam, że nadal będziemy dostarczali naszym klientom najnowocześniejsze usługi finansowe, niezależnie czy są to firmy brytyjskie, polskie, francuskie, czeskie czy kanadyjskie – dodaje Johan Gabriels.

Prowadzenie biznesu na arenie międzynarodowej ułatwi przedsiębiorcom m.in. wprowadzona niedawno usługa – Ebury Instant. Dzięki niej płatności międzynarodowe zostaną wykonane natychmiast, bez konieczności przejmowania się godzinami granicznymi dla ich realizacji (eng. cut-off times) – pod warunkiem, że obie strony transakcji będą klientami Ebury.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here