Naga MarketsEBOR: Recesja w Polsce wyniesie -3.5% PKBGospodarki wchodzące w skład regionów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) mogą skurczyć się przeciętnie o 3,5 proc. tego roku z powodu wpływu pandemii Covid-19. Analitycy EBOR szacują, że odbicie może wynieść 4,8 proc. w 2021 r., jednak, ostrzegają także, że projekcje te podatne są na “bezprecedensowe niepewności”

  • Według EBOR, w Polsce spodziewany jest spadek PKB o 3.5 proc. w 2020 r. i wzrost o 4 proc. w 2021 r..
  • Natomiast w Europie środkowej PKB spadnie o 4,3 proc. w 2020 r..
  • Jeśli ograniczenia będą stosowane dłużej niż oczekujemy, recesja może okazać się znacznie głębsza.

EBOR: Polska poradzi sobie z kryzysem lepiej niż cała Europa Środkowa.

Scenariusz prezentowany przez EBOR w opublikowanym raporcie oparty jest na założeniu stopniowego znoszenia ograniczeń związanych z powstrzymywaniem rozprzestrzeniania się wirusa i powrotem do normalnego funkcjonowania w drugiej połowie tego roku. Jeśli “social distancing” będzie stosowany dłużej niż oczekujemy, recesja może okazać się znacznie głębsza, a poziomy PKB per capita z 2019 r. nie zostaną osiągnięte przez lata.

Te artykuły również Cię zainteresują
Prognozy EBOR dla Polski

Słabszy popyt zewnętrzny opóźni odbicie gospodarek Europy Środkowej. Szacowane jest, że PKB w regionie spadnie o 4,3% w 2020 r.. “Dobrą” informacją jest spodziewane silne wydobycie z kryzysu w 2021 r. – analitycy przewidują wzrost o 4,5% w przyszłym roku.

Zobacz również: Największy spadek optymizmu konsumentów od ponad dekady 

Kryzys był wielkim ciosem dla gospodarek, a wyjście z niego będzie wyzwaniem. To nie jest czas na angażowanie się w protekcjonizm i nacjonalizm gospodarczy, ale czas na ukształtowanie lepszego jutra poprzez międzynarodową współpracę na rzecz wolnego handlu, działań proklimatycznych i gospodarczej kooperacji – powiedziała Beat Javorcik pełniąca funkcję głównej ekonomistki EBOR.

Pomimo znaczącego krajowego rynku, Polska jest w dużym stopniu zintegrowana z europejskimi gospodarkami: szczególnie z Niemcami, gdzie trafia aż 30% polskiego eksportu. Spadający popyt u naszych zachodnich sąsiadów odbił się na dochodach polskich eksporterów. W rezultacie, PKB Polski skurczy się w 2020 r. o 3,5 proc., jednak możemy liczyć na odbudowę gospodarki w 2021 r., gdy PKB wzrośnie o 4 proc.. To wszystko w oparciu o założenie powrotu do normalności w drugiej połowie tego roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here